:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
پاریسی که چهره اش را با مدرنیته تغییر داد...

Shabnam Golkarian شبنم گلکاریان همانطور که در قرن 19 ام با انقلاب صنعتی تمامی کشورها دچار تغییر و تحول شدند، پاریس نیز وارد این مسابقه نفس گیر شده و طرز فکر و زندگی مدرن را در خود تلفیق کرد. این تغییر و تحول چنانچه باعث پیشرفت و ارتقا شده است ولی در طراحی شهری و توسعه یافتن شهر خالی از عیب نیز نبوده است. تا اواخر قرن 17 ام پاریس دارای کوچه های تنگ و میدان های کوچکی که در آن ها بازارها و بازارچه ها دایر می شد، بود. در قرن 18 ام با قدرتی که امپراطور بدست آورد، چهره ی شهر دگرگون شد. مصادف با انقلاب صنعتی فرانسه در تاریخ 1840 - 1870 این دگرگونی به اوج خود رسید. در نتیجه در قرن 19 ام پاریس در کل اروپا به عنوان سرشناس ترین چهره ی جهان مدرن شناخته شد.

در سال 1840 جمعیت پاریس به یک میلیون رسیده بود که 400 هزار نفر از این جمعیت جزو کارگران بودند. با افزایش پی در پی جمعیت، در سال 1870 تعداد جمعیت به دو میلیون رسید. افزایش ناگهانی جمعیت خسارت ها و مشکلاتی از جمله؛ بهداشت، آب آشامیدنی، زیرساخت ها بناها، حمل و نقل و احتیاجات مردم را به همراه داشته است. مخصوصا گسترش و پیشرفت پاریس در داخل حصار های قدیمی مشکل اصلی بوده است.
پاریس دیگر توانایی عریض تر شدن را نداشت و با افزایش جمعیت شهر به دلیل وجود حصار بافت شهر حالت زخمت و زشتی به خود می گرفت. بنابراین راه چاره را در ساخت آپارتمان یافتند و خانه ها از سه طبقه به پنج طبقه رسیدند و به اجبار خانه ها به شکل آپارتمان در آمدند. در سال 1853 فرهنگ آپارتمان نشینی به اوج رسید. زندگی در آپارتمان ها به این صورت بود که، طبقه اول به عنوان مرکز تجاری استفاده می شد، پشت بام که عریض و قسمت بزرگ آپارتمان محسوب می شد و (پیانو نوبل) نام داشت متعلق به خانواده ی اشرافی بود، طبقه سوم متعلق به تجارت کنندگان بود و طبقه چهارم برای کارگران و قسمت میانی پشت بام برای مهاجران جدید به پاریس بود.
در بین سالهای 1853- 1870 شهر یک بار دیگر دچار تغییر و تحول بزرگی شد. در شهر برای نشان دادن قدرت و عظمت امپراطور سوم، ناپلئون، از بناهای عظیم استفاده شد. سیستم آب رسانی تمیز و سالم، راه آهن، کانال، شرکت ها، سوپرمارکت ها، آتش نشانی، مدرسه، بیمارستان و زندان به صورت مدرن و زیر ساختی ساخته شدند. اما اصلیترین تغییری که در بافت شهر قابل رویت بود، بوسیله ی بلوارهای عریض و دراز بود؛ تو گویی با خط کش شهر را نشانه گذاری کرده باشند.
حال نوبت کوچه های تنگی بود که به علت نبود تهویه و هوای پاک برای تنفس، از بهداشت به دور مانده بودند. نور خورشید به داخل ساختمان ها هدایت و مسئله ی سلامتی و بهداشت حل شد. در مرکز تقاطع بلوارها با استفاده از بناهای مفهومی و نشانه دار به شهر چهره ی مدرن بخشیدند.
در هنگام تظاهرات برای جلوگیری از ناپدید شدن عصیانکاران و تظاهر کنندگان، کوچه های تنگ و تودر تو را به بن بست تبدیل کردند و کارگران را به بیرون از شهر فرستادند. در نتیجه در زمان هاوسمن پاریس به یک شهر تماما بورژوا تبدیل شده بود. در تمام این تغییر و تحولات شرایط عمرانی و تجاری رو به بهبود بود و رفته رفته ارتقا پیدا کرده بودند. همین زمان بود که بنگاه های مسکن نیز شروع به فعالیت کردند. کم کم پاریس نقطه ی جذب شهر ها و کشورهای دیگر شد.
در سال 1957- 1973 به دنبال جنگ جهانی مشکلات پاریس را درگیر خود کردند. دیوارهای باقی مانده از حصار را با امتداد دادن به راه دیگری به نام " پرفرکیو" تبدیل به حصار جدید کردند که امروزه حصار فیزیکی پاریس می باشد.
در سال 1973 توسط مجلس شهر (APUR) نقشه ی جدید برای پیشرفت و توسعه دادن شهر در نظر و در رابطه با چگونگی توسعه شهر، فرهنگ سازی وهویت بخشیدن به شهر تصمیماتی گرفتند و از طریق شرکت های عمرانی و معماری تصمیمات را به عمل آوردند. به بخش های مشخص شده ی شهر که دوباره سازی شده بودند نام (ZAC) را دادند. ZAC امروزه مهمترین بخش پیشرفته و فعال پاریس است.
قسمت ZAC Basin de la Vİllette در سال 1989 مرکز صنعتی بود که بعد ها این بخش تبدیل به مرکز تجاری و تفریحی شد و بسیاری از خانه سازی ها در این بخش صورت گرفت.
ZAC Paris Rive Gauche که 130هکتار می باشد در سال 1991 شروع به توسعه یافتن در جهات خانه سازی و مرکز تجاری شد. در سال 1997- 2005، 5 هزار خانه در این بخش ساخته شد. 700 هزار مترمربع شرکت و 500 هزار مترمربع مرکز خدماتی... .
در سال 1970 در بخش ZAC de Bercy [که نزدیک به رودخانه بوده و 300 سال مرکز ساخت و ساز شراب بود!] مراکز ساخت شراب بسته و با اجرای سه قانون در این بخش که شامل قوانین زیل بود، سعی در حفاظت از آن گرفتند:
1. تاریخ و فرهنگ، فضای سبز این منطقه محفوظ بماند.
2. در حین توسعه دادن به شهر این منطقه نیز جزوی از آن خواهد بود.
3. منطقه ی تجاری و خانه سازی و تفریحی خواهد بود.
امروزه اگر به پاریس توجه کنیم، در میان تجدید سازی و توسعه نامیزانی وجود دارد. درمقایسه با شهر Les Halles, Saint – Antonie Amandiresکه مرکز تجدید سازی و فکرهای نو می باشد. پاریس همچنان ظاهر و وضعیت 150 ساله ی خود را حفظ می کند و از دوره ی هاوسمن هیچ تغییر و تحولی در خود ایجاد نکرده است و این ثبات وضعیتی آیا معایبی به همراه دارد؟ یا به علت حفظ هویت و فرهنگ 150 ساله دارای مزایا بوده؟

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری