:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
سه شنبه، ۹ آذر ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
من چه میدونستم اینجوری میشه!

Sharareh Farhangاون سالی که من معماری قبول شدم(1374) ، یه سریال از تلوزیون پخش میشد که شخصیت اصلیش پسری بود به نام "کامیاب". یه جایی دایی این پسر بهش میگه: "ای پدر سوخته!رد پول و مقام و پز تو جامعه رو گرفتی که از پزشکی انصراف دادی و معماری داری میخونی؟ همیشه میدونستم تو آدم موفقی میشی چون بلندپروازی..."
من چه میدونستم اینجوری میشه!

چه میدونستم معمارها کم کم به جایی میرسن که برای بیرون کردن رقبا از عرصه کار، انواع سرویسها رو مفت و مجانی به کارفرما میدن. چه میدونستم جایگاه معمار به جایی میرسه که یه شهری که صدهزار نفر بیشتر جمعیت نداره برای ساختمون اداری یه ارگان دولتی از پونزده تا شرکت مشاور طرح مفت میگیره و از سر سیری! هیچ کدوم رو هم قبول نمیکنه .... و یه مشاور دیگه ذوق میکنه که از اون هم خواستن طرح بده ببینن خوششون میاد یا نه!

اوایل دوران تحصیل، یکی از اساتیدمون میگفت: "معمار اگر به کارش مسلط باشه، شرکتها برای جذبش رقابت میکنن"
من چه میدونستم اینجوری میشه!
چه میدونستم الان کیفیت معماری ابنیه و جایگاه هنر و فن ساختمان سازی به جایی میرسه که رقابت شرکتها بر سر جذب نیروی ارزان باشه نه کیفیت کار ارائه شده. چه میدونستم از معمار توقع نقشه کشی میره و نه طراحی. چه میدونستم کسی برای استانداردهای زیبایی شناختی و حظ بصری شهر، تره هم خورد نخواهد کرد!

یکی از مهندسین معمار قدیمی میگفت: "ما دفتر نداشتیم که. دهه 50 با کارفرما تو کافی شاپ قراردادهای میلیونی می بستیم. بعضی وقتا تو پارک، بعضی وقتا تو ماشین...."
من چه میدونستم اینجوری میشه!
چه میدونستم قبل از اینکه علم و دانش معماری رو یاد بگیری باید بری " بالاشهر" دفتر راه بندازی و خیلی لوکس تجهیزش کنی(آجر شیشه ای واجبه) وگرنه کسی به حساب نمیارتت!

دوران کارآموزیم میدیدم که طراح معمار، برای ارائه طرح پیشنهادیش یک سری اتود دستی و راندو شده به همراه ماکت میذاره جلوی کارفرما و طرح رو معرفی میکنه. در نهایت هم اکثر پیشنهادات به قرارداد نهایی منجر میشد.
من چه میدونستم اینجوری میشه!
چه میدونستم الان باید برای کارفرما فیل هوا کنی. اصل طراحی در درجه آخر اهمیت قرار میگیره. باید صدتا رندر از یک کار محیرالعقول بذاری جلوش. کاری که نه ابعاد و نه تناسباتش انسانی و منطقی نیست، متریالش تقلید از چند رندر بی هویت دیگه س. با نورپردازیهای آنچنانی که در واقعیت هیچوقت چنین نخواهد بود، با گلکاری و درختانی که معلوم نیست در اون اقلیم رشد بکنن یا نه. مثل دختری که کلاه گیس و لنز رنگی میذاره و زیبا میشه اما اونی نیست که هست!! چه میدونستم که کارفرما باید از رنگ شیت و فرم شیت بندیت و نوع لمینت شیت خوشش بیاد تا نگاهی به اصل کار بندازه.
چه میدونستم نقش طراح، کم اهمیت تر از نقش تری دی کار میشه.

اون موقع که من معماری رو شروع کردم، یکی از افتخارات بچه های سال بالایی این بود که یک یا دو سال طرف تو فلان مشاور (مثلا باوند) بدون حقوق کارآموزی کرده. یا افتخار تازه واردای دانشکده این بود که فلان سال بالایی قبول کرده تو پایان نامه ش کمک کنن... مجانی.
من چه میدونستم اینجوری میشه!
چه میدونستم الان دانشجوی معماری از ترم دوم نرم افزارهای ارائه رو یاد میگیره و تو بازار کار درآمدش از طراح معمار بیشتر میشه و دیگه انگیزه ای برای یادگیری اصل معماری نداره که بخواد کارآموزی کنه و معماری رو از پیشکسوت ها آموزش ببینه.

من چه میدونستم اینجوری میشه!
.............

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری