:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۹ شهريور ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
جامعۀ معماران، سایه اندازی چالش های پشت سر بر مسیر پیش رو

Soheyl Karagah سهیل کارآگاه

انتخابات هیأت های دبیران و بازرسان نهادِ موسوم به "جامعۀ معماران ایران" در ماه آذر برگزار شد و منتخبان هم مشخص شدند. بدین ترتیب پیش بینی می شود که این نهاد فعالیت خود را مجددا از سر گیرد. اما به نظر می آید هیأت منتخب، با چالش های فراوانی پیش روی خود، مواجه باشد. بخشی از این چالش ها، ساخته و پرداختۀ خود جامعۀ معماران ایران، است؛ چنان که شاید توان هیأت دبیران را برای حل مشکلات خارجی تا حد زیادی بکاهد.
یادداشت زیر، نگاهی گذرا به برخی از این چالش های درون سازمانی جامعۀ معماران انداخته است؛ به امید آنکه عملکردهای آتی، گرفتار دور باطل نشود.

یک. عدم معرفی شفاف برگزارکنندگان این انتخابات
این موضوع به طور یقین از اعتبار این تشکل به طور چشمگیری خواهد کاست. هیچ شخص حقیقی یا حقوقی نیز به صورت مستند و رسمی، مدعی مسؤلیت برگزاری برنامه نشد. تنها در بعضی از موارد به صورت ضمنی به دبیرخانۀ این جامعه، هیأت مؤسس و هیأت دبیران موقت (بدون ذکر نام اعضاء) اشاره شده بود. موارد زیر، نمونه های دیگری از سهل انگاری برگزارکنندگان و مخابره کنندگان خبر است:
- جامعه مهندسان ایران پس از انتخابات و شمارش آرا، اعضای هیئت دبیران را به این شرح اعلام کرد. (هنرآنلاین)
- جامعه مهندسان ایران با انتشار فراخوان مجمع عمومی انتخابات هیئت دبیران جامعه معماران ایران از همه معماران ایران خواست با ثبت نام در جامعه مهندسان و شرکت در انتخابات هیئت دبیران در پایه گذاری یک نهاد صنفی قدرتمند برای همه معماران ایران سهیم باشند. (هنرآنلاین)
رسمی ترین منبع انتشار اخبار انتخابات نیز سایت خبری هنرآنلاین وابسته به موسسه توسعه هنرهای معاصر بود.

دو. عدم مرور سابقۀ جامعۀ معماران ایران در دوره های پیشین توسط برگزارکنندگان و انعکاس آن به اعضاء جدید
بیش از سه سال پیش، خبرگاه "زروان پلاس" به نقل از سایت خبری خانه هنرمندان ایران، چنین نوشت:

١۵ خرداد، آخرین فرصت جامعه مهندسان معمار ایران برای برگزاری مجمع عمومی
به گزارش سایت خبری خانه هنرمندان ایران، جلسه هیات رسیدگی و حل اختلاف خانه هنرمندان ایران، روز دوشنبه 23 فروردین ١٣٨٩، به ریاست استاد غلامحسین امیرخانی، رئیس هیات رسیدگی و داوری در خصوص جامعه مهندسان معمار ایران، برگزار شد و با توجه به دلایل موجود، از جمله:
عدم برگزاری مجمع جامعه مهندسان معمار، پس از شش سال، شکایت اکثریت اعضای هیات موسس از عدم برگزاری مجمع، وجود چند بار تشکیل هیات حکمیت و بی نتیجه ماندن آن، اجماع نظر چهره‌های موجه و بی‌طرف معماری ایران، نبود وفاق بین اعضای هیات دبیران در خصوص برگزاری مجمع، عدم فراگیری جامعه مهندسان معمار ایران که به دلیل اختلاف، دچار تشکیک و افتراق شده و اعضاء یا علاقمندان معماری ایران، ناگریز به تشکیل تشکل‌های جدید شده‌اند و این از توانایی صنف معماران و از فراگیری آن می‌کاهد.
و با عنایت به آئین‌نامه هیات رسیدگی و داوری و آئین‌نامه مربوطه و نیز اساسنامه خانه هنرمندان ایران، هیئت رسیدگی و داوری تصمیم گرفت که عضویت جامعه مهندسان معمار ایران در خانه هنرمندان تا تشکیل مجمع و انتخابات به حالت تعلیق درآید. بر این اساس، حضور اعضای جامعه مهندسان معمار در خانه هنرمندان و در شورای عالی، تا برگزاری مجمع و معرفی اعضای جدید به حالت تعلیق در خواهد آمد. جامعه مهندسان معمار ایران می‌بایست تا ١۵ خرداد 1390، مجمع خود را برگزار و انتخابات را به انجام برساند و نمایندگان قانونی خود را معرفی کند. در غیر این صورت، پس از تاریخ یادشده، هیات رسیدگی و داوری می‌تواند یک انجمن فراگیر معماری را به شورای عالی پیشنهاد کنند.

این در حالی است که برگزارکنندگان انتخابات در متن مربوط به فراخوان، تنها اشاره ای تلویحی به این موضوع داشته اند:
... متاسفانه به دليل پاره اي مشکلات مدتي فعاليت اين تشکل متوقف شد ولي اکنون با بر طرف شدن مشکلات و موانع، هيئت موسس جامعه مهندسان معمار ايران برآنند تا با برگزاري مجمع عمومي و انتخابات هيئت دبيران، مقدمات رسيدن اين تشکل به جايگاه واقعي خود را فراهم آورند…

از متن فراخوان، چنین برمی آید که به نظر هیأت مؤسس جامعۀ مهندسان معمار ایران، هیأت دبیران پیشین، توانایی رساندن این تشکل را به جایگاه واقعی خود نداشته اند و با برگزاری این انتخابات، قصد دارند زمینه را برای حضور افراد شایسته فراهم آورند.

سه. عملکرد غیر حرفه ای دبیرخانه
جامعه معماران ایران از پشتیبانی یک سایت رسمی و یا حتی یک وبلاگ غیر رسمی محروم است. تماس با دبیرخانه، با مراجعۀ حضوری، تلفن، فکس و ایمیل (به میزبانی گوگل) امکان پذیر است. اساسنامه از راه های رسمی، قابل دسترس نیست. فرم عضویت، شباهت محتوایی بسیار با فرم های عضویت کتابخانه های عمومی دارد. با جستجوی نام این نهاد در گوگل، نه تنها اطلاعات معتبر و مؤثری پیرامون این نهاد یافت نمی شود؛ بلکه پایگاه های اطلاع رسانی نهادهای مشابه و موازی نظیر "انجمن صنفي مهندسين مشاور معمار و شهر ساز" و " انجمن معماران و شهرسازان ایرانی (SIAP)" به عنوان نتایج جستجو به چشم می خورد.
دبیرخانه حتی از بسیاری از آیین تشریفات معمول در اطلاع رسانی برنامۀ برگزاری مجمع عمومی و انتخابات نیز پیروی نکرد. در سایت خانه هنرمندان نیز، از این برنامه به عنوان "مجمع معماران شهرساز" نام برده شده است که نشان از سهل انگاری دبیرخانه
در انجام امور مربوطه است.
گفتنی است جامعۀ معماران ایران، به عنوان تنها نماينده معماران ايران به عضويت اتحاديه جهاني معماران (UIA) درآمده است.

چهار. عدم فراگیری جامعه معماران ایران
همانطور که در بالا ذکر شد، یکی از اشکالات وارده بر عملکرد گذشتۀ این جامعه، "عدم فراگیری جامعۀ مهندسان معماری ایران" بوده است. به نظر می رسد، این نهاد علیرغم برگزاری انتخابات، همچنان با این معضل دست و پنجه نرم کند تا بلکه بتواند مشروعیت از دست رفته خود را بازیابد.
در انتخابات، سی و یک کاندیدا برای تصاحب دوازده کرسی اصلی و چهار کرسی علی البدل با یکدیگر رقابت کردند. یعنی تقریبا شانس هر کاندیدا برای برگزیدگی، نزدیک به پنجاه درصد بوده است. "فهرست فراگیر نامزدهای هیات های دبیران و بازرسان"، یازده کرسی اصلی و یک کرسی علی البدل را اشغال کردند؛ دو تن از کاندیداهای "انجمن مفاخر معماری ایران" (سید محمد بهشتی و انوشه منصوری) به همراه ترانه یلدا و شیوا آراسته، سایر برگزیدگان بودند. فهرست "کانون مهندسان معمار دانشگاه تهران" نیز که نام برخی اعضاء آن، در لیست های دیگر نیز به چشم می خورد، سه منتخب داشت. همۀ اینها نشان می دهد که جامعۀ معماران ایران، ظرفیت کافی برای حضور فراگیر معماران ایجاد نکرده است.

پنج. ابهام در برنامه های کاری منتخبان
هیچ یک از کاندیداها، چه به صورت فردی و چه به صورت گروهی، برنامۀ مشخصی برای کار در این نهاد ارائه نداده است. به نظر می آید بعضی از آنها، حتی نسبت جایگاه این نهاد با نهادهای دیگر صنفی صنعت ساختمان، آشنائی چندانی ندارند؛ این در حالی است که رکود اقتصادی و شغلی، تجربۀ ناموفق سازمان نظام مهندسی ساختمان در احقاق حقوق صنفی مهندسان معمار، نیز رقابت دیگر نهادهای مشابه برای حضانت معماران ایرانی، کار را برای آنها که مدعی ترسیم آینده ای روشن پیش روی معماران هستند، به مراتب سخت تر کرده است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری