:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
احياء كافه قنادی رکس، كارى از بختيار لطفى

ARUNA آرونا‌قنادی رکس از معروف‌ترین و قدیمی‌ترین کافه‌قنادی‌های مدرن تبریز است که 75 سال پیش در سال 1316 تاسیس شده است و شعبه مرکزی آن دارای یک کافه بوده است که تا 1357 فعال بوده و به عنوان یک فضای مدرن، پاتوق و محل ملاقات جوانان جامعه آن زمان بوده است. پدر و مادر طراح پروژه (همچون بسیاری از زوج‌های جوان آن روزها) خاطرات خوشی از رفت و آمدشان به این مکان در دهه 50 دارند. ضمنا این مکان، محل ملاقات افراد سرشناس تبریز بوده است.


کافه قنادی رکس (شعبه 2)
موقعیت: تبریز- میدان فهمیده، مرکز خرید لاله پارک
کاربری بنا:
عمومی (کافه قنادی)
سطوح زیربنا:
کل پروژه در فضایی به مساحت 270 متر مربع واقع شده است که حدود 180 مترمربع آن فضای داخلی و حدود 90 مترمربع آن فضای نیمه باز (تراس) است.
مدت زمان طراحی و اجرا:
طراحی پروژه از شهریور 1391 آغاز شده و در آذر 1391 خاتمه یافته است. (حدود 4 ماه)
اجرای پروژه از دی 1391 آغاز شده و در اردیبهشت 1392 پایان یافته است. (حدود 5 ماه)
سازه و تاسیسات:
سازه پروژه از نوع فلزی و ترکیبی از تیرهای آویز و کنسول است که بر روی سازه اصلی بنا سوار شده است. در خصوص تاسیسات، عمده فعالیت انجام شده در بخش تاسیسات الکتریکی و روشنایی است که ترکیبی از نورپردازی نقطه‌ای و گسترده با استفاده از لامپ‌های ال ای دی بوده است.
ایده طراحی:
ایده اصلی پروژه، تلفیق کاربری قنادی (در فضای بسته) با کافی‌شاپ (در فضای نیمه باز تراس) از طریق طراحی یکپارچه و پیوسته عناصر معماری (سقف، کف و عناصر عمودی) بوده است.
مشخصات پروژه:
• پیوستگی و ارتباط کارکردی و بصری فضای داخلی و خارجی (قنادی و کافی‌شاپ) و استفاده بهینه از تراس.
• احیایِ بخشِ کافی شاپِ قنادی رکس بعد از 35 سال در شعبه جدید.

این کافه نسبتا بزرگ (کمی کوچکتر از کافه نادری) در طبقه دوم شعبه مرکزی این قنادی در خیابان شهناز تبریز واقع بوده و متاسفانه بعد از رویداد 1357 تعطیل شده و در حال حاضر از آن به عنوان انبار استفاده می‌شود.
در طراحی شعبه جدید این قنادی، توجه ویژه‌ای به احیایِ بخش کافه به عنوان یک فضای اجتماعی شده است. تلاش بر این بوده که سابقه 75 ساله این کافه و نقش آن در عرصه اجتماعی تبریز، بعد از 35 سال تعطیلی، مجددا در کالبدی نوین و مکانی جدید احیا شود.
از این رو انتخابِ محل کافه (در تراسی 90 متری که چشم‌انداز مناسبی به محوطه دارد) و نیز طراحی عناصر آن (8 میزِ معلقِ بدونِ پایه) به صورتی انجام شده است که فضایی باز، آزاد و بدونِ پیرایه‌های اضافی به وجود آورد و ارتباط کارکردی و بصری منسجمی با فضای داخلی (قنادی) داشته باشد. در فضای داخلی نیز، موزه کوچکی از سوابق 75 ساله این کافه‌قنادی پیش‌بینی شده و اشیا مختلف متعلق به کافه قدیمی در آن قرار داده شده است.
• در این پروژه، با توجه به پیچیدگی اجرای قوس‌های سقف (اجرای چوب و پلکسی با ابعاد بزرگ بر روی قوس) و عناصر میزهای معلق (کنسول‌های دوطرفه و آویز که همگی تنها از یک نقطه تکیه‌گاه دارند)، دقت ساخت قطعات و محاسبات سازه موضوعی بسیار کلیدی و مهم بود. از این رو تمامی قطعات و عناصر پروژه (اعم از بخش‌های فلزی، پلکسی و چوب) در کارگاه بر مبنای نقشه‌های دقیق اجرایی و شابلن‌هایی در مقیاس یک به یک ساخته شده و از تهران به تبریز حمل شده و در محل پروژه نصب گردیده است.
• کل پوشش سقف کاذب در مساحتی برابر با 180 متر مربع به صورتی طراحی و اجرا شده است که تکیه‌گاهی از پائین یا دیوارها ندارد و به صورت معلق دیده می‌شود. این سقف بر روی زیرساختی از شاسی‌ها و تیرهای فلزیِ آویز و خرپایی سوار شده است. پوشش‌های چوبی از چوب خالص روسی به ضخامت 3 سانتیمتر است که در بخش‌های قوسی نیز، با همین ضخامت اجرا شده است. پلکسی‌های سقف از جنسِ مات و پخش‌کننده نور به ضخامت 10 میلیمتر است که با توجه به ابعاد بزرگ بخش‌های قوسی، در کوره مخصوص و بر روی شابلن‌های فلزی خم شده‌اند. در پشت پلکسی‌ها، نورهای ال ای دی تعبیه شده است که سطوح پلکسی را به صورت یکدست روشن می‌کنند.
• در بخش میانی فضای داخلی، ساز و کاری از دو آئینه بزرگ روبروی هم تعبیه شده است که علاوه بر تعریف و سازماندهی حوزه کارکردی و فضایی محلِ آماده‌سازی کافی‌شاپ (کانتر U شکل)، درکِ متفاوتی از فضا از طریق انعکاسِ بی نهایت نور، رنگ و تصویر ایجاد می‌کند. با توجه به موقعیت و ابعاد بزرگِ این آینه‌ها، مشتریان کافه‌قنادی علاقمندند لحظاتی مابین این دو آئینه قرار گرفته و تصویر متفاوتی از خود و محیط را تجربه کنند. ضمنا انعکاسِ بی‌نهایتِ امتداد خطوط سقف، کف و فضای باز تراس در این آئینه‌ها موجب بزرگتر به نظر آمدنِ فضا شده و فضای تراس (کافه) را با فضای داخل (قنادی) ترکیب کرده است.
کافه قنادی رکس (شعبه 2)
موقعیت: تبریز، میدان فهمیده، مرکز خرید لاله پارک
مدت زمان طراحی و اجرا:
طراحی پروژه از شهریور 1391 آغاز شده و در آذر 1391 خاتمه یافته است. (حدود 4 ماه)
اجرای پروژه از دی 1391 آغاز شده و در اردیبهشت 1392 پایان یافته است. (حدود 5 ماه)
کارفرما: آقای اکرامی
طراح و مدیر پروژه: بختیار لطفی (شرکت گروه بختیارـ مهندسان و معماران مشاور)
تیم پروژه:
- محمد سیدرضایی خورمیزی (مدل سه بعدی اولیه و ترسیم نقشه‌های مرحله اول)
- نفیسه دهقانی (مدل سه بعدی تکمیلی، مطالعه مصالح)
- مزدک صادقی (تهیه نقشه‌های اجرایی)
- طاهر ساداتی و صمد نوجوان (عکاسی)
- رضا مکرم (مشاور سازه)
- آرش افشاری (مشاور تاسیسات الکتریکی و نورپردازی)
تیم اجرا:
- رامتین مددی (مدیریت پیمان و سرپرست اجرا)
- امید رامین راد (مهندس کارگاه)
- مجید زمانی (ساخت و نصب قطعات چوبی)
- هومن علی‌نیا (ساخت و نصب قطعات پلکسی)
- اکبر حیدری (ساخت و نصب قطعات فلزی)


براى اندازه واقعى روي تصاوير كليك كنيد:


20131027-181837.jpg

20131027-181918.jpg

20131027-182003.jpg

20131027-182048.jpg

20131027-182156.jpg

20131027-182340.jpg

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری