:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
یک پیشنهاد؛ زرشک برنزین معماری های امروزین ایران

Mohammad Mousavian محمد موسویاندیر زمانی است که عرصه صنعت ساختمان در کشور در فراز و نشیب های بسیاری قرار گرفته است که در این میان بعضا مهندسان مشاور (معماری) که دارای وظیفه ایی تعریف شده می باشند منزلت و وجدان خویش را به دست فراموشی سپرده اند و همگام با گذار از بحران هویت در معماری ایران، تلاشی بی وقفه دارند در ترویج بی هویت کردن فضاهای شهری کشور، که نشان از عدم آگاهی و تحلیل آنها از مباحث معماری روز و همراه شدن آنها با موج سرمایه داری بی هنر امروز است....

در این بین ، کمرنگ بودن فضای نقد معماری و عدم گفتمان در باب پدیدارشناسی یک اثر باعث شده است که نسل جدیدی از ساختمان های بی سبک و مبتنی بر نوبودگی افراطی بدون توجه به معماری زمینه گرا ساخته شود که منجر به زشت نما شدن شهر های ایران می گردد .

اما در آن سو در دنیا رسانه ها ، جنبش پر نشاطی در دنیای مجازی در حال اتفاق است و آن ظهور عرصه وبلاگ نویسی معماری و شهرسازی است که مکانی است با تکثر و وحدت که گفتمان و نقد آثار معماری یکی از وظایف نوشته نشده اما تعهد شده این وبلاگ ها می باشد و در نهایت تلاش آنها در فرم های گوناگون برای آسیب شناسی معماری ایران زمین و شاید ارائه راهکارهایی به سهم خود برای برون رفت از این چالش است . نگارنده به استناد این نوشته آ.پور اسماعیل در وبلاگ فضای رویداد که برآن باور و عزمی جدی دارم که : (( اکنون می¬بایست خلاقیت در عرصه نوینی شکوفا گردد تا موج جدیدی را در زمینه وبلاگ نویسی معماری شاهد باشیم. گویا اکنون زمان تولید محتوای هدفمند است و تنوع می¬بایست در نگاه کلی به یک ساختار (مجموعه چندین وبلاگ) پدید آید و نه در تک تک عناصر تشکیل دهنده آن. البته تولید محتوای هدفمند می¬تواند تعابیر گوناگونی داشته باشد... وبلاگ¬ها می¬توانند با ایجاد تشکل¬های موازی به فعالیت در زمینه¬های خاصی بپردازند تا بخشی از نیاز ویژه به اطلاعاتی را که مابه ازای آن در سایر رسانه¬ها کمتر می¬باشد برآورده سازند ... )) و در راستای تشکل های موازی مذکور ، ابتکار طراحی یک جایزه ( به مانند تمشک طلایی بدترین فیلم در عرصه سینما ) توسط وبلاگ نویسان با سابقه در حوزه نقد معماری و شهرسازی را پیشنهاد می دهم با عنوان :

زرشک برنزین معماری های معاصر ایران

این جایزه که توسط وبلاگ نویسان منتقد که در فضایی مجازی گرد هم می آیند تهیه می شود و بدترین طراحی های معماری دهه اخیر در بناهای عمومی از نگاه معماری و شهرسازی معرفی می کنند که شاید تلاشی باشد برای تشویق معماران به مطالعه،توجه و تامل بیشتر در طراحی بناها و احترام به فضاهای شهری خویش و تلاش برای مطلوب ساختن چهره شهر که در نهایت گامی است برای خروج از بحران هویت . اما پروسه ایجاد اینچنین ابتکاری از نگاه نگارنده در زمره آیتم های زیر است که توسط مدیران وبلاگی که اعلام همکاری خواهند کرد انجام می شود :

1. ایجاد پایگاهی با عنوان پیشنهادی و منتخب اما با هدف مذکور

وبلاگ نویسانی با سابقه ی یک ساله در حوزه معماری و شهرسازی که به صورت مستمر رسانه نگاری می کنند ؛ آمادگی خود را از طریق ایمیل A_S_I_team@yahoo.com اعلام نمایند تا در صورت رسیدن به حد نصابی مقبول ( مفید و موثر ) در آینده نزدیک ، فراخوانی اعلام شود و مدیران وبلاگ های شرکت کننده قدم اول را نهادینه کنند.

2. تدوین اساس نامه

تدوین اساس نامه در جهت تشکیل یک گروه متعهد و تقسیم وظایف بر اساس علاقه مندی داوطلبان و توانایی های آنها می باشد که در یک سیستم پیشنهادی انجام خواهد شد .

3. طراحی چارت برگزاری توسط وبلاگ نویسان و داوران مدعو

در یک سیستم دمکراتیک ، داوران) متشکل از رسانه نگاران مجازی و اساتید و منتقدین معماری ) ابتدا پیشنهاد ها و توصیه های خود را مطرح می سازند سپس در یک جمع بندی چارت برگزاری تدوین می گردد. از جمله موارد زیر که تنها در جهت آشکارتر شدن کلیات قدم سوم می باشد :
 تشکیل دو گروه معماری و شهرسازی
 اعلام چگونگی کاندید شدن بناها ( ترجیحا بناهای عمومی پایتخت ایران و سپس کلان شهر های دیگر )
 جمع آوری اطلاعات لازم بناها برای گزینش مطلوب و صحیح توسط زیر گروه های تحقیق
 تهیه یک جدول واحد امتیاز بندی بناها توسط دو گروه معماری و شهر سازی بر اساس مبانی ها و قوانین تعریف شده که الزام آن توسط معمار از اصول اولیه یک طراحی بنا می باشد .
 تعیین یک بازه زمانی توسط گروه برگزاری برای داوری بناهای کاندید شده و جمع آوری فرم های سنجش و ...

4. اجرای فرآیند برگزیده شده

5. اهدای جوایز در فضای مجازی یا با همکاری اسپانسر های مرتبط با این عرصه در یک مراسم رسمی به بدترین های معمارهای سال


در پایان اینکه از تمامی وبلاگ نویسان حائز شرایط که با اندیشه ی فعالیت های هدفمند در محدوده رسانه نگاری خویش موافق و همراه هستند دعوت می شود به نگاه مطرح شده پاسخ مثبت یا منفی خود را اعلام دارند تا شاید قدمی موثر باشد در خروج تدریجی معدود معماران از بحران هویت که تنها یکی از پایه های تشکیل دهنده این چالش می باشند .

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری