:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۲۹ شهريور ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
غیر مادی کردن فرم: پاویلیون گالری 2009

Nastaran Razavi نسترن رضویدر کودکی، عاشق کیکهای فنجانی وبادامی مادرم بودم که داغ داغ از فر آماده می شد. آنها ترجیحا از ذرات ریزدیده نشدنی با طعم بادام بودند تا خود مغز بادام، من یک قطعه کیک را باز می کردم و برای یک ثانیه بخاری را که از آن خارج می شد استنشاق می کردم... اعتراف می کنم که دارای بوو عطر خاصی برای من بودند.

Kazuyo Seijima and Ryue Nishizawa، سازندگان امسال برای پاولیون گالری 2009 هستند.آنها یک سازه پر پیچ و خم نازک و آسمانی طراحی کرده اند که از آسمان، درختان و سبزه تشکیل شده است.نگاه نزدیک مشخص می کند که سقف از پانلهای مرکبی ساخته شده که ازجنس آلومینیومهای صیقل داده شده سه میلیمتری است و متصل به یک ورقه سه لایه، نوزده میلیمتری از درخت توس می باشند. سقف با صدو پانزده ستون عمودی از جنس فلز با قطر پنجاه تا شصت میلی متری نگاه داشته می شود.

بنابر گفته معماران: این پاویلیون یک صفحه آلومینیومی شناور است که به مانند دود آزادانه بین درختان در حال حرکت می باشد. این سایبان انعکاسی در طول سایت نوسان داشته و بین محوطه پارک و آسمان خود را گسترش می دهد. ظاهر آن بنابر تغییر جوی هوا تغییر می کند و به نوعی با محیط اطرافش ادغام می شود. در واقع میدانی بدون دیوارو پر از فعالیت است که موجب مسدود شدن دید در پارک نشده و اجازه دسترسی از تمام جهات را می دهد. این سایبان گسترده شده در سایت پناهگاهی است برای مردم در پارک جایی که می توانند به مطالعه و تفریح بپردازند٬ در حالیکه از روزهای تابستان لذت می برند.

در جایی دیگر این پاولیون حیرت انگیز به صورت ابرو یا آب شناور در استخرتشبیه شده که بر روی ردیفی از ستونهای باریک قرار گرفته است، و این سازه سقفی آلومینیومی با ارتفاعات متغیر، خود را به دور درختها می پیچد ودر نقاطی به سمت آسمان حرکت کرده و یا در مکانهایی به سمت زمین سوق داده می شود. این سازه باز و زودگذر که از مصالح انعکاسی بازتابی است باعث می شود که به طور یکپارچه در محیط اطرافش جای بگیرد و پارک و آسمان اطرافش را منعکس نماید.

منبع:
http://www.serpentinegallery.org/2009/02/serpentine_gallery_pavilion_20_13.html

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری