:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
تشکیل بانک اطلاعات انبوه‌سازان، پیگیری آنی نسبت به تخلف‌‌های بزرگ برخی از فعالان ساخت‌وساز

Leyla Derakhshan ليلا درخشانبعد از موفقيت نسبي دولت در پروژه رهگيري معاملات مسكن و كنترل لحظه‌اي مشاوران املاك كه براي جلوگيري از تشنج آفريني در بازار مسكن از 9 ماه پيش به اجرا گذاشته شد؛ گويا انبوه‌سازان هم قرار است رهگيري شوند.

انجمن انبوه‌سازان استان تهران به عنوان معتبرترین تشکل ساختمانی فعال در پایتخت به شهرداری پیشنهاد داده است در قالب مشارکت دوسویه، بانک اطلاعات جامع از کلیه سازندگان مسکن تشکیل شود. این بانک قرار است، از طریق شناسایی افرادی که در طول سال به شهرداری برای صدور پروانه ساختمانی مراجعه می‌کنند، تشکیل شود. انجمن انبوه‌سازان تهران با هدف پایان دادن به قائله کلاهبرداری‌های بزرگ برخی شرکت‌های ساختمانی که با پیش فروش‌های قلابی چندین برابر ظرفیت واقعی پروژه ‌های در حال ساخت از مردم ثبت‌نام می‌کنند، خواستار راه‌اندازی بانک اطلاعات جامع از روند ساخت‌وساز شده است. پیشنهاد و تشکیل بانک اطلاعات برای رهگیری انبوه‌سازان در قالب متن مکتوب و در 9بند به شهرداری تهران ارائه می‌شود.
به گزارش خبرنگار دنیای‌اقتصاد، انجمن انبوه‌سازان استان تهران به اداره کل معماری و شهرسازی شهرداری پیشنهاد داده است تا این دونهاد دخیل در امر ساخت‌وساز به نقطه نظر مشترکی در زمینه ساخت‌وساز برسند. مسعود نورانی، عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران در خصوص جزئیات این تفاهم‌نامه پیشنهادی به دنیای‌اقتصاد گفت: از جمله مهم‌ترین بندهای این تفاهم‌نامه شناسایی افراد حرفه‌ای ساخت‌وساز در مناطق 22گانه شهرداری و معرفی آنها جهت عضویت در انجمن انبوه‌سازان به منظور شکل‌گیری نهاد صنفی قوی و حرفه ای در بخش ساخت‌وساز است. وی تاکید کرد: در حال حاضر گروهی از سازندگان مشغول به انجام کار حرفه‌ای هستند که عضو هیچ تشکل حرفه‌ای ساخت‌وساز نیستند و با فراخوان شهرداری این افراد تشویق به اخذ پروانه ساختمانی و انجام فعالیت تحت حمایت یک چتر صنفی حرفه‌ای خواهند شد. وی گفت: در همین حال همکاری در زمینه تشکیل و ایجاد بانک اطلاعات جامع از روند ساخت و ساز از جمله موارد اصلی این تفاهم‌نامه است. وی تاکید کرد: چندی پیش انجمن انبوه‌سازان استان تهران به منظور شناسایی متخصصین ساخت و ساز فراخوان داد، اما بسیاری از همکاران حرفه‌ای با این تصور که این فراخوان به منظور اخذ مالیات، عوارض و... است از معرفی خود به تشکل انبوه‌سازان امتناع کردند. عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران اظهار داشت: عدم عضویت فعالان ساخت‌وساز در تشکل‌های حرفه‌ای باعث می‌شود تا رهگیری این افراد در صورت بروز تخلف ناممکن شود. نورانی تصریح کرد: انجمن انبوه‌سازان استان تهران در قالب این تفاهم‌نامه پیشنهادی، از شهرداری درخواست کرده است که با توجه به اینکه شهرداری نهاد مرجع صدور پروانه ساختمانی است در نتیجه اقدام به تشکیل بانک اطلاعات جامعی از روند ساخت‌وساز در تهران کند. نورانی در ادامه اظهارات خود تاکید کرد: در همین حال در مفاد این تفاهم‌نامه انبوه‌سازان از شهرداری تهران درخواست کرده‌اند که این نهاد شهری اقدام به ارائه کد ویژه به اعضای دارای رتبه صلاحیت در حوزه شهرسازی جهت فرآیند کسب مجوز ساخت کند. عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران اظهار داشت: در صورتی که این پیشنهاد انبوه‌سازان محقق شود هر شخصی که عضو انجمن انبوه سازان و دارای پروانه صلاحیت باشد، حسابش از افراد معمولی جدا می‌شود و از آنجا که سازنده حرفه‌ای ساخت‌وساز است انجام مراحل اداری او در اولویت قرار می‌گیرد. نورانی اذعان کرد: تحقق این مساله حکم مشوق بسیار قوی برای انبوه‌سازان مسکن دارد. وی در ادامه اظهارات خود به بند دیگری از این تفاهم نامه اشاره کرد و گفت: راه‌اندازی دوره‌های کوتاه‌مدت آموزشی جهت گیرندگان جواز ساختمانی و راهنمایی آنها در جهت بهره گیری از روش‌های نوین و بهینه ساخت از جمله رئوس این تفاهم‌نامه است. به گفته این عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران، پیش‌تر انجمن انبوه‌سازان استان تهران مجوزی از وزارت کار و امور اجتماعی دریافت کرده بود که برمبنای آن مجاز به برگزاری دوره‌های آموزشی شده بود. عضو هیات‌مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران خاطرنشان ساخت: در همین حال بر مبنای این تفاهم نامه انجمن انبوه سازان استان تهران به منظور آموزش کارگران ساختمانی در محل انجمن انبوه‌سازان استان تهران اعلام آمادگی کرده است. نورانی همچنین خاطرنشان كرد: به موجب این تفاهم‌نامه انجمن انبوه‌سازان از شهرداری تهران درخواست کرده است که نماینده انجمن
انبوه سازان به عنوان مشاور در شوراهای تصمیم‌گیری شهرداری حضور جدی و دائمی داشته باشد. عضو انجمن انبوه سازان استان تهران تاکید کرد: در همین حال بر مبنای این تفاهم‌نامه پیشنهادی، شهرداری تهران خواهان ایجاد کمیته بررسی نحوه تعامل‌های طرفین قرارداد شده است که بر اساس آن عنوان شده است شهرداری مطالبات خود را از انبوه‌سازان با نگرش حل مشکلات ساخت‌وسازهای شهری بیان کند. وی افزود: مطالبات انبوه‌سازان از نهاد اجتماعی شهرداری در جهت تسهیل امور مربوط به ساخت‌وساز در این کمیته دیده شده است. وی گفت: در این تفاهم‌نامه عنوان شده است که شهرداری امور اجرایی را به نحوی پیش ببرد که انبوه‌سازان متولی ساخت‌وساز باشند و ورود غیرحرفه‌ای‌ها در امر ساخت‌وساز به حداقل ممکن برسد. در همین حال رسیدن به تعریف مشترک بین انجمن صنفی انبوه‌سازان استان تهران و شهرداری تهران درباره صنعت انبوه‌سازی از جمله دیگر رئوس این تفاهم‌نامه است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری