:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
دکتر خوشنویس از کوشک نخبگان (scholars pavilion) می گوید

Aruna Reportآنگونه که پژوهشکده ابنیه و بافت در پایگاه اطلاع رسانی خود ذکر کرده است، کوشک نخبگان که طراحی و نظارت آن توسط این پژوهشکده انجام شده بود در محوطه ساختمان سازمان ملل متحد در وين بهره برداری شد.اين چهار طاقی که توسط جمهوری اسلامی ايران به سازمانهای بين المللی مستقر در مرکز بين المللی وين در اتريش، اهدا شده نماد ملی، و آيينی ايرانيان است و در محوطه اصلی آن مجموعه تعبيه شده و در هر يک ازطاقهای اين يادمان يکی از مفاخر علمی ايران زمين معرفی می شود... .


اين چهار دانشمند (ابو علی سينا،رازی، ابوريحان بيرونی، خيام ) در زير چهار طاقی بزرگ ايران تربيت يافتند و دانش خويش را به چهار سوی جهان پراکنده اند، که يادآور مشارکت مردم ايران در دانش و علوم نوع بشر می باشد.
مديريت آن برعهده پژوهشکده ابنیه و بافت های تاریخی - فرهنگی ،ناظر و طراح آن آقای دکتر احمد ميزا کوچک خوشنويس (رئيس پژوهشکده ابنيه و بافت) و مشاور و مجری طرح شرکت مشاورين معماری سده، و پیکرتراشی اثر بر عهده محسن گلستانی بوده است.
اين يادمان در تاريخ 19/3/88 باحضور آقايان دکتر احمد ميرزا کوچک خوشنويس (رئيس پژوهشکده ابنيه و بافت) و آقای اسفنديار رحيم مشايی رئيس سازمان درمحوطه ساختمان سازمان ملل متحد در وين بهره برداری شد.

-----------------


به همت انجمن علمی و گروه معماری دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنراسلامی تبریز* جلسه ای با محوریت موضوعی کوشک نخبگان، با حضور اساتید و دانشجویان معماری برگزار شده است؛ در این برنامه دکتر احمد میرزا کوچک خوشنویس، دکترای مرمت از استرالیا، مدرس دانشگاه و رياست پژوهشکده ابنيه و بافت در جایگاه طراح اثر به تشریح ایده های حاکم در طراحی این یادمان پرداختند.

"كوشك نخبگان به عنوان بنايي يادماني توسط سازمان ميراث فرهنگي، صنايع دستي و گردشگري جمهوری اسلامی ايران به جامعه بین الملل اهدا شده و به عنوان نماد ملي و آييني ايرانيان در سایت سازمان ملل واقع در وین اتریش نصب شده است و در تاریخ 19 خرداد 1388با حضور سفرا و شخصیت های فرهنگی کشورهای مختلف از این بنای یادمانی طی مراسمی پرده برداری پرده برداری بعمل آمده است..."، این سخنان آغازی بود بر توضیحات خوشنویس در مورد این اثر سمبلیک.

این پژوهشگر و معمار اضافه کرد، اساس طراحی این بنا فرم چهار طاقی ایرانی و تقدس عدد چهار درفرم های چلیپایی است که در مفاهیمی چون چهار جهت اصلی (برگرفته از اعتقادات مهرپرستان) نمود می یابد، این چهارطاقی درمحوطه اصلي سازمان ملل تعبيه شده كه درهر يك از جهت های اين يادمان يكي از مفاخر علمي ايران معرفي مي شود. با اين نگاه كه اين چهار دانشمند ایرانی يعني «ابوعلي علي سينا»، «رازي»، «ابوريحان بيروني» و «خيام» در زير چهار طاقي بزرگ «ايران» تربيت يافتند و دانش خويش را به چهار سوي جهان پراكنده اند، كه يادآور مشاركت مردم ايران در دانش و علوم نوع بشر است.

در مرکز این چهارطاقی سنگابی قرار داده شده که این سنگاب نیز چهارسو داشته و طبق اظهارات خوشنویس اساس واقع شدن ان برپایه اعتقاد ایرانیان به تقدس لحظه به اوج رسیدن نور است که این لحظه میسر نمی شود مگر با بازی نور وسایه که بهترین مکان برای مشاهده این جدال تلالو نور نیمروزی در اب مواج است. به اعتقاد مهرپرستان مهر زمانی ظهور می کند که افتاب درون سنگاب بتابد ودر معماری ایرانی تعریف نور با سایه عجین است که در آب مواج حاصل می شود .این تلاقی مفاهیم منجر به استفاده از سنگاب در این بنا شده که هم اشاره ای به تقدس وایین مند بودن معماری ایران داردو هم با حضور یادمان هایی از مشاهیر دنیای علم اوج اهمیت علم و معرفت را در ایران گذشته یاداور می شود.

اين يادمان از جنس سنگ و فايبر سنگ و ابعاد آن 2/2 در 2/2 و ارتفاع آن سه متر است. ستون‌ها بر اساس معماري پارسي ايران ساخته شده‌اند و هريک با پايه ستون و سرستوني به شکل گاوهاي نگهبان است ستون‌ها از نوع ستون‌هاي هخامنشي است که روي سکوهاي سه پله‌اي قرارگرفته‌اند و روي چهار ستون طاقي همانند طاق زيگوراتي است. سقف کوشک نخبگان ايراني داراي چهارده کنگره در هر وجه و نماي سقف داراي تزئينات خورشيد(يک خور دوازده پر) است.
خوشنویس در ادامه جلسه به نحوه ساخت بنا اشاره نموده، افزود: ساخت این بنا به صورت قطعات مجزا از هم صورت گرفته که در محل استقرار نهایی به هم متصل شده اند. پروژه ساخت، 2 سال به طول انجامیده و برای اولین بار معماری ایرانی قبل از اسلام و معماری اسلامی در مفاهیمی مشترک در این بنا تلاقی یافته اند.
در پایان دکتر خوشنویس در جلسه پرسش و پاسخ به سوالات دانشجویان پاسخ داد.

---------
* با تشکر از انجمن علمی دانشکده معماری و شهرسازی دانشگاه هنراسلامی تبریز


Bookmark and Share

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری