:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
يكشنبه، ۲۸ شهريور ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
بافت هاي فرسوده در كنترل انبوه‌سازان

Leyla Derakhshan ليلا درخشانجزئيات پروژه ساخت بيش‌از يك ميليون واحد مسكوني در 14‌هزار هكتار بافت فرسوده تهران
به موجب تفاهم بين كانون سراسري انبوه‌سازان و سازمان نوسازي شهرداري تهران، از اين پس ساخت‌وساز در بافت‌هاي فرسوده فقط به دست سازندگان حرفه‌اي انجام مي‌گيرد.
با اين حساب انبوه‌سازان كه از سال گذشته تاكنون بخش زيادي از فعاليت‌شان تحت‌تاثير ركود مسكن، به حالت نيمه‌ تعطيل درآمده است، حال اين فرصت نصيبشان شده تا در 14هزار هكتار از سطح تهران آپارتمان‌هاي مسكوني احداث كنند.

اين پروژه عظيم كه به لحاظ حجم ساخت‌وساز به طرح مسكن مهر شباهت دارد، حدود يك‌ميليون و 400‌هزار واحد مسكوني جديد به بازار مسكن تهران عرضه خواهد كرد.
در مسكن مهر تاكنون 18‌هزار هكتار زمين 99 ساله در كل كشور به مردم واگذار شده است كه تاكنون آماري از ساخت روي اين زمين‌ها منتشر نشده است و فقط گفته مي‌شود حدود 200‌هزار پروانه ساختماني روي اين زمين‌ها صادر شده است.
اما پروژه «حضور انبوه‌سازان در 14‌هزار هكتار بافت فرسوده تهران» مي‌تواند در كمترين زمان ممكن به ساخت مسكن منجر شود.
رييس كانون سراسري انبوه‌سازان در اين‌باره به دنياي اقتصاد گفت: كار بسيار جدي است و اگر طول زمان ساخت كاهش يابد و تامين مالي پروژه از بسترهاي درست انجام شود، به طور قطع اين‌بار نوسازي بافت‌هاي فرسوده در تهران موفقيت‌آميز خواهد بود.
به گزارش دنياي اقتصاد، براساس آنچه كانون سراسري انبوه‌سازان با شهرداري تهران تفاهم كرده، قرار است انبوه‌سازان صاحب صلاحيت و مورد تاييد كانون، مهم‌ترين بخش در عمليات نوسازي بافت فرسوده را كه بخش تامين مالي است را برعهده بگيرند.
انبوه‌سازان براي اين بخش بايد از شيوه‌هاي مختلف همچون استقراض از نظام بانكي، به‌كارگيري ابزار‌هاي مالي و همچنين بهره‌گيري از سرمايه‌هاي خارجي استفاده كنند تا هزينه ساخت‌وساز تامين شود.
در مقابل شهرداري تهران نيز متعهد شده مجموعه امكانات مورد نياز و شرايط لازم را براي تخليه، صدور پروانه ساخت و منابع اختصاصي شهرداري در اختيار انبوه‌سازان قرار دهد.
كارشناسان بخش مسكن اين پروژه را عظيم و البته انجام شدني در تهران توصيف مي‌كنند.
در شرايطي كه مجموعه عملكرد دولت و شهرداري در چندسال گذشته در بافت‌هاي فرسوده قابل‌دفاع نيست، اكنون واگذاري اين پروژه به بخش خصوصي اميدوار‌كننده است.
تعهدات شهرداري و انبوه‌سازان
به گزارش دنياي اقتصاد، شهرداری تهران به منظور نوسازی بافت‌های فرسوده اقدام به انعقاد تفاهم‌نامه‌ای با کانون سراسری انبوه‌سازان کشور کرده است تا از طریق بخش خصوصی نوسازی این بافت‌ها جنبه عملیاتی پیدا کند.به گزارش خبرنگار ما، این تفاهم‌نامه با هدف ایجاد بستر اجرایی نوسازی و بازسازی بافت‌های فرسوده شهر تهران انعقاد شده است که بر اساس آن سازمان نوسازی شهرداری تهران موظف است مناطق فرسوده شناسایی شده در سطح شهر تهران را جهت نوسازی و بازسازی بر اساس الزامات و مقررات به کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن و ساختمان معرفی و سپس احکام لازم را جهت اجرای مقدمات ساخت‌وساز در اين مناطق فراهم كند و از سوی دیگر کانون سراسری انبوه‌سازان مسکن جهت مدیریت عملیات نسبت به معرفی شرکتی که برای این نوع فعالیت‌ها و با حضور گروه‌های متخصص و مرتبط تشکیل شده، اقدام می‌کند. در این تفاهم‌نامه هر یک از طرفین تعهداتی دارندکه در طول پروژه ملزم به رعایت آنها هستند.
بر این اساس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور از مسیر شرکت معرفی شده تعهداتی نظیر: تعریف پروژه، مدیریت طراحی‌ها و امور مهندسی در تمام مراحل، اخذ پروانه ساختمانی، تدوین برنامه زمانبندی جامع از ابتدا تا انتها، مدیریت تامین مالی پروژه اعم از استقراض از نظام بانکی یا به‌کارگیری ابزارهای مالی و بهره‌گیری از سرمایه‌های خارجی و... را متضمن شده است که در برابر آن سازمان نوسازی شهر تهران نیزتعهداتی را متضمن شده است. به طوری که این سازمان متعهد شده است مجموعه امکانات و تسهیلات لازم را برای تخلیه بافت، صدور پروانه ساختمانی، ایجاد تسهیلات جهت تامین مالی اعم از در اختیار گذاشتن منابع تخصیصی دولت برای این امر یا منابع اختصاصی شهرداری، فراهم آورد.
در همین حال سازمان نوسازی درمسیر اجرایی کردن عملیات گذشته از واگذاری آن بخش از اراضی تملیکی خود در درون بافت و جلب همکاری‌های سایر سازمان‌هایی که در بافت حقوق مالکیت یا حق کسب و پیشه دارند، اراضی متناسبی برای ساخت‌وساز و اسکان احتمالی گروه‌های ساکن در بافت تخصیص و معرفی می‌کند. از سوی دیگر مجموعه امکانات شهرداری که در اختیار بافت قرار می‌گیرد، با قیمت توافقی و در زمان اتمام عملیات به سازمان باز پرداخت می‌شود.
برای شهرداری به صرفه نیست
به گزارش خبرنگارما، بر اساس آخرین آمار ارائه شده از سوی مهندس فریدون درویش‌زاده، مدیرعامل سازمان نوسازی شهرداری تهران، مدیریت شهری طی 8 سال اخیر موفق به نوسازی 400واحد مسکونی شده است که در این بین نهاد ناظر بر شهرداری این عملکرد را ضعیف ارزیابی کرد. البته وجود 14‌هزار هکتار بافت ناپایدار در تهران که شامل 630‌هزار واحد مسکونی و وجود دومیلیون و 870‌هزار نفر جمعیت است، عملکرد ضعیف شهرداری در این را زمینه به خوبی نمایان می‌سازد.
به گفته کارشناسان هزینه ايجاد تاسیسات زیربنایی در هر هكتار از بافت‌های فرسوده حدود 10میلیارد تومان است که بر این اساس مجموع هزینه تاسیسات زیربنایی در 14هزار هکتار بافت فرسوده رقمی معادل 140هزار میلیاردتومان می‌شود که البته این رقم فقط مربوط به تاسیسات زیربنایی است و محاسبه هزینه نیروی انسانی، مصالح ساختمانی و ... حاکی از آن است که نوسازی این بافت‌ها بودجه عظیمی را می‌طلبد و اگر درآمد سالانه شهرداری را به‌طور میانگین 3هزار میلیارد تومان در سال در نظر بگیریم، ناممکن بودن نوسازی این بافت‌ها از محل بودجه‌های عمومی کاملا بدیهی می‌شود. در این بین البته باتوجه به اینکه این بافت‌ها نه تنها محل درآمد برای شهرداری نیستند، بلکه هزینه‌ساز نیز می‌باشند، همین امر باعث شده تا بی‌علاقگی دستگاه مدیریت شهری به نوسازی این بافت‌ها مضاعف شود.
به گزارش خبرنگار ما، با توجه به عملکرد نه چندان موفق مجموعه مدیریت شهری در نوسازی بافت‌های فرسوده و باتوجه به اینکه نوسازی این بافت‌ها به حالت فوریت درآمده است، در اواخر سال گذشته شهرداری تهران با یکسری از انبوه‌سازان برای نوسازی وارد مذاکره شد، اما با گذشت 4 ماه از این مذاکره، این بار شهرداری تهران کانون انبوه‌سازان کشور را برای نوسازی این بافت‌ها دعوت کرده است و با انعقاد تفاهم‌نامه‌ای که شرایط دوطرف به طور کامل تعریف شده است، اراده خود را برای اجرای این مهم نشان داده است.
شهرام سلماسی جاوید، ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور، در گفت‌وگو بادنیای اقتصاد در تشریح جزئیات این تفاهم‌نامه گفت: در نوسازی بافت‌های فرسوده مجموعه مدیریت شهری و همگی مسوولان مربوطه متفق‌القول هستند که نوسازی بافت‌های فرسوده هزینه بر است، به طوری که هر هکتار تاسیسات زیربنایی دراین مناطق 10 میلیارد تومان هزینه در بر دارد.
وی تاکید کرد: بنابراین بدیهی است که نوسازی این بافت‌ها هزینه عظیمی می‌خواهد که تامین آن از محل بودجه‌های عمومی و مصوب امکان‌پذیر نیست. سلماسی تاکید کرد: با توجه به تاکید مقام معظم رهبری در خصوص اجرای سیاست‌های اصل 44 قانون اساسی، شهرداری تهران نیز همسو با تاکیدات مقام معظم رهبری برای بازسازی بافت‌های فرسوده از کانون سراسری انبوه‌سازان کشور دعوت به عمل آورد که نتیجه آن انعقاد تفاهم‌نامه‌ای بین کانون و شهرداری شد تا مسیر اجرايی این طرح با همکاری
بخش خصوصی فراهم شود.
وی تصریح کرد: عملیاتی نشدن وعده‌های مسوولان برای نوسازی این بافت‌ها باعث ایجاد نوعی یاس و نومیدی در مردم شده است و همین امر ممکن است موفقیت این طرح را در فازهای اول و دوم اندکی کند سازد، اما با توجه به عزم بخش خصوصی برای اجرای این طرح مسلما اطمینان مردم به موفقیت این پروژه جلب خواهد شد و همین امر روند اجرایی این طرح را سرعت می‌بخشد.
جذب گروه‌های سرمایه‌گذار
ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: پیش‌بینی می‌شود اگر مشکلات اجرايی این پروژه هموار شود، در فازهای بعدی گروه‌های سرمایه‌گذار زیادی جذب این پروژه شوند، چرا که در می‌یابند مشارکت در این پروژه ارزش افزوده سرمایه‌شان را به دنبال خواهد داشت. به گفته سلماسی، در مراحل بعدی کار نيز وقتی مردم به این باور برسند که نوسازی این بافت‌ها برای آنان سودآور است، با مشارکت خود یکی از بسترهای مهم اجرایی این پروژه را مهیا می‌کنند.
این‌بار مساله جدی است
ارائه طرح‌های نیمه‌کاره و مشارکت مدیریت شهری با شرکت‌های جزءساختمانی در نوسازی بافت‌های فرسوده که ناموفق بودن شهرداری را در اجرای این طرح مسبب شده است، باعث شده تا هر قرارداد و تفاهم‌نامه‌ای که در این زمینه انعقاد می‌شود، غیر‌قابل‌اجرا به نظر آید. آیا جنس این تفاهم‌نامه هم این گونه است؟ سلماسی در پاسخ به این پرسش تاکید کرد: کار بسیار جدی است و اگر طول زمان ساخت کاهش یابد و تامین مالی این پروژه از بسترهای درست انجام شود، قطعا این بار نوسازی بافت‌های فرسوده موفقیت‌آمیز خواهد بود.
وی گفت: در نوسازی این بافت‌ها باید دقت شود که با مردم تعامل شود و تمام نیازمندی‌های مردم در اجرای این پروژه لحاظ شود. وی فرآیند نوسازی این بافت‌ها شامل تجمیع زمین‌ها، مطالعات شهری، چگونگی جذب سرمایه خارجی و ... را یک فرآیند علمی دانست و تاکید کرد: از این رهگذر مدل‌سازی اقتصادی، راه‌اندازی نهاد تبلیغات و پیشبرد برنامه‌های این طرح با حفظ محیط زیست و توسعه پایدار از جمله اموری است که در این فرآیند باید در نظر گرفته شود.
ساخت زندگی به جای سرپناه
ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور تاکید کرد: نوسازی بافت‌های فرسوده نباید براساس ساختمان‌سازی باشد، چراکه ساختمان‌سازی با ایجاد زندگی دو مقوله جدا هستند. به گفته سلماسی ایجاد زندگی یعنی توجه به کرامت و شان و مسایل انسانی ساکنان و بر این اساس ساخت زندگی به جای سرپناه ازجمله محور‌هایی است که در این طرح لحاظ می‌شود.
مسوولان تغییر نگرش دهند
ريیس کانون سراسری انبوه‌سازان کشور در پایان تاکید کرد: مجموعه مدیریت شهری در نوسازی این بافت‌ها نباید نگاه اقتصادی داشته باشد و با توجه به اینکه این بافت‌ها به کانون انواع نابه‌هنجاری‌های اجتماعی مبدل شده‌اند، نوسازی بافت‌هاي فرسوده امری انتخابی نیست، بلکه امری ضروری است که نیازمند نگاه ملی، عزم همگانی و اقدامی فراگیر است و بر این اساس مجموعه مدیریت شهرداری باید تمام بسترهای اجرایی این امر را فراهم کند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری