:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
پای صحبت دکتر رسول درسخوان

Farnaz Kimya فرناز کیمیادکتر درسخوان دارای دکترای شهرسازی از دانشگاه آزاداسلامی واحد علوم و تحقیقات، عضو نظام مهندسی استان آذربایجان شرقی، رئیس کمیته تخصصی شهرسازی در نظام مهندسی استان، عضو شورای اسلامی شهر تبریز در دوره سوم، عهده دار مسئولیت کمیسیون توسعه و عمران شهری در شورای شهری، ریاست دانشکده هنر و معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد تبریز استپ؛ وی علاوه برمطالعات در زمینه رشته تخصصی 5 سال تحصیلات حوزوی داشته و مسایل اجتماعی را تحلیل گری می کند....

Rasoul Darskhan

س- جناب دکتر با توجه به موقعیت شما که هم در حوزه مدیریت شهری فعالیت دارید و همچنین یک مدیر آموزشی هستید و ریاست دانشکده هنر و معماری را برعهده دارید و با توجه به اینکه مسایل شورای شهر و معماری ارتباطی تنگاتنگ دارند، آیا میشود این دو حوزه را بیشتر بهم نزدیک کرد و آشتی داد؟ چه برنامه هایی برای شهر دارید؟ چه برنامه هایی برای دانشکده دارید؟ کنار هم قرارگرفتن این دو حوزه چه نتیجه ای میتواند داشته باشد؟ آیا از پتانسیل ها و متخصصین این محیط آموزشی در جهت رفع نیازهای شهر می شود استفاده کرد و به راه حل های مناسب رسید؟
متاسفانه رابطه بین دانشگاه و مدیریت شهری کاملاً قطع شده است. بویژه در شهر تبریز معماری واقعاً مظلوم واقع شده است. جایگاهی برای معماری در مدیریت شهری احساس نمی شود. از 2 سال پیش که من مجدداً با شهرداری درگیر شدم، دانش آموختگان معماری و شهرسازی که عضو نظام هستند کمتر درسیستم شهرداری تبریز حضور دارند و به تبع آن با توجه به مسائل هویتی شهر، معماران کمتر در شکل گیری سیمای شهر موثر هستند. چیزی که هم اکنون در تبریز احساس می شود این است که نه معماران و طراحان شهری بلکه افراد فاقد تخصص هستند که سیمای شهری ما را شکل می دهند. تا جایی که بنده توانسته ام در شورای شهر پی گیر حضور معماران و شهرسازان خواهم بود. احساس می کنم فاصله زیادی با ایده آل ها داریم. من درواقع رابطه بین رشته های معماری و شهرسازی را با مدیریت شهری تبریز مطلوب ارزیابی نمی کنم. برای پیوند این دو عرصه سعی مان بر آن است که نقش دانش آموختگان معماری و شهرسازی را در مدیریت شهری افزایش دهیم، حتی حضورشان را در سازمان شهرداری و کمیسیون های شوراها تقویت کنیم. امیدوارم بتوانم با ادامه همین فعالیت ها قدمی را به سوی دستیابی به ایده ال ها برداریم.
در ارتباط با برنامه های دانشکده هنر و معماری مشکلات ساختاری درآموزش معماری و شهرسازی در ایران داریم. مقداری از این مشکلات ساختاری باید در شوراها و ادارات سطح بالاتر حل شود، مثلاً بازنگری در سر فصل های درسی، بازنگری در شیوه ارائه دروس و بازنگری در شیوه جذب استاد اینها مواردی است که باید در رده های بالاتر تصمیمی گیری دقت و تلاش بیشتری شود. ولی برخی از مسایل داخل این چهارچوب های طراحی شده را ما می توانیم پیگیری کنیم. در حال حاضر از لحاظ اجرایی دراین دانشکده قصد داریم که به دانشکده هنر و معماری رسمیت بدهیم. برای رسمی شدن دانشکده هنر و معماری تبریز لازم است که سه رشته مصوب داشته باشیم. در حال حاضر رشته های معماری و هنر را داریم و رشته مهندسی شهر سازی تصویب شده است که از مهر ماه امسال قرار است دانشجو بگیرد.
دوره کارشناسی ارشد معماری در شورای برنامه ریزی وزارت علوم ،تحقیقات و فن آوری تصویب شده است و در صورت تصویب شورای گسترش دانشگاه ها، دوره کارشناسی ارشد دایر خواهد شد. در ارتباط با مسایل اداری گروه معماری، اقدامات انجام یافته تشکیل شورای تخصصی گروه است که در واقع مسئولیت انتخاب اساتید و تدوین برنامه های آموزشی را برعهده دارد،برگزاری انتخابات گروه معماری جهت تعیین مدیریت گروه صورت گرفته است.
برنامه دیگری که اجرایی شده مصاحبه علمی با اساتید حق التدریس می باشد که برای سنجش توانایی آنها این کار انجام شده است. برنامه های آتی عمدتاً تثبیت و جذب اساتیدتمام وقت بویژه از میان دانشجویان دکترا و دارندگان مدرک دکترا، گسترش تحصیلات تکمیلی و تقویت بخش پژوهش دانشکده می باشد.

Rasoul Darskhan
س- در حوزه مدیریت شهری و شوراها چه اقداماتی انجام داده اید؟
ج- در حوزه مدیریت شهری عملاً در صدد نهادینه کردن برنامه ریزی و طراحی شهری دراین حوزه هستیم.تلاشمان براین امر منعطف است که پروزه های شهری مبتنی بر طرح های شهری باشند. در همین راستا پی گیری طرح های تفصیلی شهری در دست تهیه و پیگیری کیفیت پروژه های عمرانی و تاکید بر شکل گیری نظام پیمانکاری مناسب و ایجاد نظام برنامه ریزی و کنترل پروژه در پروژه های عمرانی و تقویت بخش نظارت عمرانی شورا جزو برنامه های اصلی می باشد و پیگیری هویت شهری و تبیین نقش و جایگاه شهر تبریز هم جزو برنامه های ما است.

س- در صورت امکان در زمینه هویت شهر تبریز می شود توضیحات بیشتری را ارایه بفرمائید.
در قدم اول نقش و جایگاه شهر تبریز باید تبیین شود. باید بدانیم تبریز چگونه شهری است. نقش غالب اقتصادی آن چیست؟ تبریز چه پتانسیل هایی دارد؟ بعنوان مثال گذشته تبریز نشان می دهد که تبریز می تواند شهر بازرگانی مناسبی باشد. تبریز می تواند نقش توریستی بالایی داشته باشد چه از بعد توریسم فرهنگی با توجه به میراث فرهنگی گذشته و چه از بعد توریسم طبیعی با توجه به نزدیکی تبریز به دریاچه ارومیه و مناظر طبیعی دیگر همانند کلیبر و امثال آن و نقش صنعتی تبریز با توجه به پیشینه تقریباً صد ساله آن. این نقش ها باید تبیین شود، نقش بازرگانی و توریستی از نقش های فراموش شده تبریز است. بازار بزرگ تبریز و کاروانسر اهای قدیمی آن گذشته تاریخی شهر را نشان میدهد.
بحث بعدی هویت شهر تبریز است. حتماً خوانندگان عزیز مستحضرهستند که هویت امری است شناسه ای که در واقع تمایز های ما را با سایر شهر ها نشان خواهد داد. بررسی هزاره جاری شهر تبریز نشانگر پیشتاز بودن آن از بعد مکاتب عرفانی، هنری، فلسفی و معماری آن است. علاوه بر مکاتب مذکور جایگاه تبریز در شکل گیری جامعه مدنی و نقش آن در مشروطیت، هویت ویژه ای را به آن می دهد. معماری و شهر سازی و سیمای بصری آن باید این مسایل را نشان دهد. والا تبریز به شهری بی شناسه تبدیل خواهد شد.مثل همین حالتی که درآن قرارداریم و هر روز بیشتر در آن فرو میرویم.

س- دراین زمینه چه اقداماتی در نظر گرفته شده است؟
ج- اجازه بدهید توضیحی در رابطه با وضعیت کنونی بدهم.هم اکنون احساس می شود که یک نگاه سطحی نسبت به سرمایه گذاری در شهر تبریز وجود دارد. سرمایه گذاری در واقع تعریفش در حوزه فرهنگ این است که داشته های گذشته خود را احیا کنیم. منتها آنچه که در بافت مرکزی تبریز اتفاق می افتد تخریب بافت های با ارزش و روییدن ساختمانهای بی هویت بجای آنها است.لایه های اول و دوم خاک تبریز گنجینه ای از توریسم فرهنگی را در بردارد.ارگ تبریز، گوی مسجد (مسجد کبود) و حتی کانالهایی که در زیر زمین تبریز از آنها بحث می شود، همه سرمایه عظیمی هستند که توسط انسانهای هوشمند قابلیت ثروت آوری و امکان توسعه را دارا می باشند. در حال حاضر از مسایلی که پیگیری می کنیم احداث یادمان شمس تبریزی در قبرستان گجیل تبریز می باشد که می تواند نقش محوری در احیای هویت تبریز داشته باشد و اهمیت دادن به لایه های تاریخی از همین نقطه آغاز شود.
س- در رابطه با عدم رعایت حریم ساخت و ساز ارگ علیشاه و مسجد کبود چه نظری دارید؟
در ارتباط با مجموعه های گوی مسجد و ارگ علیشاه اولین ضربه رادردوران مدرن رضا خانی می بنیم. اقداماتی که برای کشیدن خیابان اصلی تبریز اتفاق می افتد و این مجموعه را که قبلاً به صورت مجموعه ای به هم پیوسته بودند از هم جدا میکند.این اولین اقدام است و در ارتباط با حفاری های اطراف گوی مسجد به نظر میرسد افراد غیر متخصصی بودند که مدیران را به اشتباه راهنمایی کرده اند، متخصصانی که حقیقت را فدای مصلحت کردند ودر ارتباط با اقدامات ارگ و مصلی تبریز بنده بیشتر کارشناسان و مهندسین را مقصر می دانم که حقایق را به مسئولین منتقل نکردند. می توانستند طرح هایی را ارائه دهند که در کنار استفاده دینی مناسب از این فضا، هویت تاریخی آن هم حفظ شود. چون اساساً هویت تاریخی تبریز هویتی است ایرانی و اسلامی، پس در نتیجه لطمه دیدن هویت تبریز لطمه دیدن اندیشه معماری و شهرسازی ایرانی و اسلامی خواهد بود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری