:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۴ بهمن ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
هفت ايراد و پيشنهاد؛ به بهانه نتايج مسابقه وبلاگ هاي معماري

Mohammad Mousavian محمد موسویانوبلاگ - به لحاظ علمی- تمام كاركردهای یك رسانه را دارد؛ در متون علمی، یك رسانه دارای كاركرد تفریحی، سرگرمی، آموزش و اطلاع رسانی، نقد و تضارب آرا و افكار است و با بررسی كاركردهای وبلاگ می‌توان گفت وبلاگ نیز تمام این كاركردها را دارا است، بنابراین وبلاگ را نیز می‌توان یك رسانه نامید.*

هدف از طرح این مقدمه نیم نگاهی است به نتایج دومین دوره مسابقه بزرگ وبلاگ های معماری كه پس از ثبت نام ۸۲ وبلاگ در سایت آیگاه پس از ۲۵ روز اعلام شد. كه نحوه قضاوت در این دوره در یك سیستم دو مرحله ای انجام شد به طوری كه در مرحله اول هیئت برگزاری بر اساس ملاك های مشخص وبلاگ های حائز شرایط را انتخاب و به هیئت داوران معرفی كرده است و گروه داوران بر اساس ملاك های مشخص اما منتشر نشده به وبلاگ های منتخب در مرحله اول امتیاز هایی را داده اند. هرچند بیانیه موجز هیئت داوران در نوع خود جالب و سوال برانگیز است اما انتخاب های هیئت برگزاری و امتیاز های داوران روند یك مسابقه عادلانه و صحیح را خدشه دار كرده است چرا كه در موارد زیر منجر به ابهاماتی شده است:
۱. انتخاب وبلاگ طرح و شهر به مدیریت آقای خشایار کاشانی در مقام سوم وبلاگ های برتر معماری به نظر كمی‌مبالغه می‌آید، چرا كه با مشاهده آرشیو مطالب ایشان، گرایش او به شهرسازی و مدیریت شهری بیشتر است و بر من پوشیده است كه چگونه به عنوان یك وبلاگ معماری توسط هیات برگزاری انتخاب و توسط هیات داوران به كسب 370 امتیاز از500 امتیاز شده است؟ و در ادامه خواننده گرامی‌را ارجاع می‌دهم به متن نگاشته شده در وبلاگ ایشان در خصوص انتخاب او در این قضاوت كه بخش از آن به شرح زیر است: "علی رغم حجم کم مطالب ارائه شده در مقام مقایسه با برخی دوستان بسیار فعال در همین مدت کوتاه اینچنین مورد اقبال جامعه حرفه ای واقع گردیده است. بی شک از این پس مسوولیتی بس سنگین تر متوجه این وبلاگ بوده و درعین حال انگیزه ای مضاعف برای نگارنده که با وجود مشغله های فراوان کاری به ارتقای کیفی و... " و در نهایت قضاوت را به شما می‌سپارم!
2. اگر به آرشیو وبلاگ فضای رویداد كه در مقام نخست است نگاهی داشته باشیم و بخواهیم با توجه به امتیاز های كسب شده، وبلاگ های دیگر را مقایسه كنیم متاسفانه اختلاف های فاحشی را مثلا در وبلاگ معماری نور (مقام چهارم) و معمار و معماری (مقام پنجم) با وبلاگ اول مشاهده می‌كنید و امیدوارم دوستان ما در هیات داوران در این خصوص شفاف سازی كنند!
3. عرصه وبلاگ نویسی در دوران امروز به نظر من جایگاهی معطوف به ژورنالیسم ‌محسوب می‌شود و به عبارت دیگر وبلاگ نویس، رسانه نگاری است كه در چهارچوب های موضوع وبلاگ خود و اهداف كلی دسته بندی وبلاگ ها، فارغ از هر ممیزی می‌تواند بنگارد و افكار عمومی‌را به چالش برانگیزد با توجه به این خلاصه تعریف، انتخاب وبلاگ نوپایی چون نمایشگاه مجازی معماری سوره در امتیاز دهی داوران تعجب نگارنده را بیشتر بر می‌انگیزد چرا كه معلوم نیست نویسنده به اصطلاح وبلاگی كه 7 تا 8 پست خود را به صورت نمایشگاهی به پروژه های دانشجویان دانشگاه... می‌پردازد و با شعار یا هدف وبلاگ "آرزوی کوچک دانشجویان معماری به نمایش گذاشتن کارهای آنهاست" و در پست های متعدد تنها پروژه ها را معرفی می‌كند آن هم از زبان طراح نه از نگاه نویسنده، ما را به این نتیجه خواهد رساند كه دوستان در تعریف یك وبلاگ و یك سایت با قابلیت نمایش پروژه ها كه این روزها نیز در فضای مجازی بسیار است دچار سوء تعریف و به نوعی مغلطه شده اند كه امیدوارم این سوء برداشت در آرای هیئت داوران موثر واقع نشده باشد!
4.اسکیس و پرزانته با مدیریت استاد مهدی دریایی (مقام ششم) كه به مانند دوستان مذكور در وبلاگ ذكر شده در مورد سوم، وبلاگ را بولتنی تبلیغاتی برای دانشگاه و خود، ساخته و پرداخته كرده اند و به جای پرداختن به مباحث گسترده معماری در چند پست به طور مثال: موضوع فراخوان یك نمایشگاه اسكیس و... مطرح است كه تنها در یك پست آن هم به صورت یك پست خبری می‌توان آن را معرفی كرد، نویسنده این مطلب را در چندین پست آن هم به صورت تدریجی نوشته است كه تنها فرافكنی نویسنده و به عبارت دیگر نگاشتن در كمیت نه در كیفیت را القا می‌كند.
5. با توجه به موضوع مسابقه یعنی وبلاگ های معماری، انتخاب وبلاگ های شهرسازی در این حوزه مانند دانشجویان مهندسی دانشگاه کردستان این پرسش را ایجاد می‌كند كه آیا مسابقه بزرگ وبلاگ های معماری در نام و هدف خود دچار بیراهه شده است یا تنها كمیت (بزرگ) مد نظر دوستان برگزار كننده بوده است؟! (هر چند كه معترفیم كه شهرسازی از مباحث میان رشته ای و در تعامل با معماری است اما ملاك عمل در چنین مسابقه‌ای نیست و پیشنهاد می‌دهم وبلاگ های از این نوع، در مسابقه با عنوان برترین های وبلاگ نویسی شهرسازی شركت داده‌شوند یا نام مسابقه در سال های آتی تغییر كند)

6. در ادامه مطالب ذكر شده دوستان وبلاگ نویس را دعوت می‌كنم به هم اندیشی‌ای كه اساسا وبلاگ نویس معماری كیست؟ شاید نگارنده در تعاریف دچار مشكل شده‌است و شاید هم بعضی از نویسندگان محترم! به نظر شما آیا یك وبلاگ معماری نباید در چارچوب عنوان و یگانه هدف خود "معماری " گام بردارد؟
اگر با ابن دیدگاه همراه هستید پس این روند اپیدمی‌شدن پست هایی چون - درسی که از قطبی باید آموخت...!!!! در وبلاگ شهرسازان ایران با موضوع طراحی شهری به دنبال چه كلامی‌از معماری هستند؟ یا وبلاگ معماری نور با مطالبی چون با " طراحان، ذهن زیبا" یا با "طراحان، دوربین برای مایکل مور"... آگاهی خواننده یك وبلاگ... را در چه زمینه بالا می‌برد!؟

7. در نهایت در این بخش پیشنهاد می‌كنم در ضرب المثل ایرانی هر گردی گردو نیست تامل بیشتری داشته باشیم چرا كه علاوه بر موارد مشخص در این وبلاگ ها، در مقیاس كلی نیز هر روزه ما شاهد وبلاگ هایی هستیم كه علاوه بر یدك كشیدن نام معماری چون "معماری و هنر، معماری و ورزش، معماری و... " خود را رسانه نگار معماری می‌پندارند و به صورت تفریحی نیز اینگونه مطالبی را منتشر می‌كنند یا مورد برداشت در حوزه معماری می‌دانند! باید دامنه مباحث میانگستره معماری حداقل در عرصه وبلاگ نویس معماری مشخص شود.

...اما در بخش دوم این نقد، پیشنهاد می‌كنم داوران آینده و هیئت برگزاری (درصورت وجود) به موارد زیر تاملی داشته باشند تا كوششی شود تا در انتخاب های بعدی خود به مانند این دوره از مسابقات اینگونه دچار اشكال نشوند:

1- وبلاگ هایی كه حتی به خود زحمت دخل و تصرف در مطلبی كپی كاری شده از وب سایت یا كتاب... را نمی‌دهند و حتی آن را به نقد و تحلیل اندیشه خود درآورند از چرخه قضاوت خارج شوند.

2- مطالبی كه نویسنده با منبعی چون برداشتی آزاد از كتاب یا وبلاگ یا... كه به كمك ابزارهای تایپ قسمت هایی را خلاصه و مشخص كرده است كه در ذهن بیننده امكان تاملی چالشی و فضای نقد و
بررسی را ایجاد می‌كند، پیشنهاد می‌شود ملاك یكی از امتیاز های داوران باشد.

3- وبلاگ های كه حداكثر پست های در یك هفته (شاید هفته نگار) ندارند و تنها درچند پست مطلبی را برای خالی نبودن عریضه منتشر می‌كنند كه معدودی نیز حتی به طور كامل مطلب را مطالعه نكرده اند! از دایره انتخاب خارج شوند یا اینگونه به آنها امتیاز دهی نشود.

4- وبلاگ هایی كه سعی می‌كنند به محتوا و تصاویر انتخابی توجه كنند و حتی دارای نوار ابزارهای متنوع و كاربردی هستند و حتی در طراحی وبلاگ خود دستی داشته اند دارای امتیاز بیشتری باشند چرا كه علاوه بر انتخاب مطالب مفید و نو به به شعور مخاطب خویش ارزش داده‌اند.

5- وبلاگ هایی كه دارای سابقه فعالیت 1 ساله هستند و دارای بازدید كنندگانی حداقل 50 نفر در روز كه نشان دهنده كسب توجه اندیشه و ذهن جستجوگر مخاطب است و از همه مهمتر دریافت تجربیات آنها در فضای نو و بدیع وبلاگ نویسی می‌تواند در روند هرچه بهتر شدن این وبلاگ ها موثر باشد گزینه های پر رنگ تری باشند.

6. نقد و تضارب آرا و افكار یكی از اهداف وبلاگ نویس است پس بهتر در مواردی انتخابی داوران كمیت و كیفیت مطلب منتشره را بررسی كنند تا بتوانند با این ارزیابی اقبال عمومی‌این وبلاگ ها را به نوعی بسنجند.

7.. انتخاب دو مرحله ای وبلاگ ها به نظر روش مناسب و عادلانه‌ای نیست؛ چرا كه معلوم نیست افكار و معیار های هیئت داوران و برگزاری تا چه حد با هم مشابه و هم نظر است و در این وادی وبلاگ هایی باشند كه تنها به دلیل سلایق مختلف و... از نگاه برگزار كنندگان حذف شده اند اما در سنجش داوران حائز آرایی خواهند بود پس پیشنهاد می‌شود با توجه به طولانی بودن زمان امتیاز دهی داوران در این دوره كه فرصتی مناسب حتی برای بررسی 82 وبلاگ ثبت نام شده بود ، تنها وبلاگ های كه در حوزه وبلاگ نویسی معماری دستی ندارند، وبلاگ‌های با سابقه فعالیت حداكثر 5 ماه و وبلاگ‌هایی که از زمان راه اندازی تنها در ماه 1 پست منتشر كرده اند از طرف هیئت برگزاری حذف شوند و دیگر وبلاگ ها به صورت پلكانی امتیاز بندی شوند.

در پایان به جز مطالب انتقادی و موجز پیشنهادی، امیدواریم اینگونه مسابقات تدوام یابد چرا كه وجه این حوزه را در تولید اندیشه معماری تقویت می‌بخشد و دلگرمی‌است برای فعالیت های 1 ساله وبلاگ نویسان معماری ایران.

------------------

*. مطلبی از مقاله " وبلاگ به عنوان رسانه " از سایت خبری _ تحلیلی آی آر نیوز

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری