:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
نکاتی در مورد نور پردازی باغ

Jamie DurieSoraya KarimAbadi ثریا کریم‌آبادیطراح منظر و مجری یکی از معروف‌ترین برنامه‌های تلویزیونی استرالیا است؛ او نزدیک به یک دهه در شهر Vegas مشغول به طراحی پروژه های طراحی صحنه و طراحی نورپردازی تئاترها و شوها بوده است. اما بیشترین شهرت Durie بعلت تألیف کتاب معروف(The Outdoor Room) است. مطالب زیر در واقع نکاتی چند راجع به نورپردازی باغ، برگرفته از کتاب (The Outdoor Room) وی است.

به نظرDurie نورپردازی یک باغ یا باغچه در مقایسه با طراحی چنین پروژه‌های عظیمی‌همانند یک بازی بچگانه بنظر می‌آید. با این حال اصول و قوانین کار همواره ثابت هستند: شما بازهم یک موضوع را نورپردازی خواهید کرد، شما باید منبع نور را مخفی کرده و اندازه مخروط نور را کنترل کنید، در واقع شما یک صحنه بسیار کوچکتر که نورهای متحرک کمتری دارد را طراحی می‌کنید.
هنگامیکه منابع مالی کافی در اختیار داشته باشیم، طراحی نورپردازی یکی از لذتبخش‌ترین جنبه های کار طراحی است. بدون نورپردازی شما از محیط زندگی و فضای آن لذت کافی را نخواهید برد، بخصوص در مورد افرادی که کارهای پر مشغله‌ای دارند، این تنها فرصت آنها در طول هفته برای لذت بردن از فضای پیرامونشان است. نکته‌ای که هر کارفرمایی باید مورد توجه قرار دهد این است: وقتی برای ملک و محیط زندگی خود هزینه می‌پردازید، پس چرا نتوانید از آن در هر ساعتی از شب و روز لذت کافی ببرید؟!
در شروع بکار طراحی پیش بینی استفاده از نورهای متحرک را فراموش نکنید. این موضوع بسیار تکنیکی است، چرا که همیشه فراهم کردن مقدمات کاری بسیار آسانتر است.
مکان یابی نور: منبع نور همیشه باید مشخص باشد. هدف مخروط نور باید بر روی موضوع مورد نظر باشد نه بر روی تجهیزات نور پردازی.
جهت یابی نور: به منظور تأکید بر جنبه معمارانه یک موضوع باید فراتر از نورپردازی نمای آن فکر کرد. بهتر است که نورپردازی های جانبی را نیز مورد توجه قرار داده و توجه بیننده را به قسمت بخصوصی از دیوار یا حصار باغ جلب کنید. این کار نتایج بسیار جالبی خواهد داشت، سایه هایی با اشکال بسیار عجیب و باور نکردنی بر روی سطوح ایجاد خواهند شد.
شدت نور: در این مورد فقط کافیست مطمئن شوید، پرتوهای نور به اندازه ای پیش خواهند رفت که موضوع مورد نظر شما را کاملاً روشن کنند.
هدف نور : استفاده از نورهایی با ولتاژ کم معمولاً مناسب به نظر می‌رسند؛ چون مخروط نور آنها زاویه ای بین 13 درجه (در نورهای نقطه ای با دسته پرتو موازی، برای نورپردازی اشیاء و موضوعات کوچک) و 65 درجه (برای نورپردازی موضوعاتی مانند یک درخت یا حصار به طور کامل) خواهد داشت. استفاده از این نوع نور به شما امکان می‌دهد تا بر روی موضوع خاصی از میان سایرین تأکید کنید.
رنگ نور : آیا تا بحال دقت کرده اید که چرا فروشگاه های 24 ساعته پر از نورهای ملایم سفید رنگ فلورسنت هستند؟ این کار به طور عمدی و به منظور جلوگیری از بوجود آمدن فضایی نا خوشایند است، چون که یک نورپردازی قوی با روشنایی زیاد حالتی ناخوشایند دارد. این اصل در مورد نورپردازی باغ شما نیز صدق می‌کند. با این هدف بکار بردن حباب های هالوژن یا نوارهای فیبر نوری مطلوب است، چون این چراغ ها علاوه بر شدت روشنایی کم و نور ملایم آرامبخش، تنوع طیفی عجیبی دارند. اگر تصمیم داشته باشید از رنگ استفاده کنید، انتخاب شما بسیار مهم است. ابتدا باید به حالتی که می‌خواهید بوجود آورید، توجه کنید. به یاد داشته باشید که نکته‌بینی کلید کار شماست. رنگ آبی حالتی اسرارگونه، حس آب و صمیمیت را القاء می‌کند در حالیکه به نظر می‌رسد رنگ زرد همه جا همنشینی خوبی دارد. قاعده کلی این است : سعی کنید رنگ هایی را بکار ببرید که بطور طبیعی قبلاً در باغ شما وجود دارند.
اما در کنار تمامی‌نکات ذکر شده و انبوه مسائل تکنیکی، باید حس تخیل خویش را نیز بکار ببندید. برای این کار ابتدا تمامی‌ملاحظات کاربردی را در ذهن خود به کناری گذاشته و باغ را در خالص ترین شکل خود ببینید! نورپردازی را در ذهن خود طراحی کنید و اشکال را در کانون نورپردازی خویش قرار دهید.
منظره باغ را به صورت یک بوم نقاشی تصور کنید که باید با نور بر روی آن نقاشی کنید. اکنون بر روی عناصر شاخص در باغ متمرکز شوید، این عنصر ممکن است یک گیاه، درخت، مجسمه و یا یک موضوع معماری باشد. نور را با دقت و در جایی قرار دهید که بیشترین تأثیر را بر موضوع مورد نظر داشته باشد. تعیین کنید موضوع مورد نظر شما از کدام زاویه بیشترین دید را دارد و از همان زاویه به آن نور بتابانید. معمولاً این نورپردازی از سمت پایین انجام می‌گیرد تا به موضوع شکوه و پرستیژ بیشتری ببخشد. اگر بر روی یک طرح برجسته مانند گچ بری یا کنده کاری کار می‌کنید، حتماً سایه روشن ها را در نظر بگیرید. این نوع نورپردازی حسی دراماتیک پدید می‌آورد.
اگر با نورپردازی اشکال و موضوعات بالقوه موجود در اطراف و سایه آنها بازی کنید، در می‌یابید که چطور جانمایی مناسب یک نور ملایم می‌تواند جلوه‌ای فریبنده به یک شیء بسیار معمولی ببخشد. در فصول مختلف سال می‌توان گلدانهایی را که بهترین منظره خود را می‌یابند، در معرض نور قرار داد. نورپردازی درختان باید به شیوه‌ای باشد که به فرم ساختاری آنها روح بخشد، این نور باید بر روی تنه و اندام های درخت قوی و بتدریج به سمت شاخ و برگ آن محوتر شود. در واقع می‌توان گفت که هیچ چیز از خیابانی که در دو طرف آن درختانی در نور زرد غرق شده اند شاهانه تر به نظر نمی‌آید.
معمولاً وقتی موضوع نورپردازی ما درختان و گیاهان باشند، انتخاب آسان است، نورپردازی درختان و گیاهان محکم و استوار و بوته های پر خارق العاده به نظر می‌رسند. فرم های دراماتیک و درختچه های تندیس گونه مانند افرای ژاپنی، مگنولیاها، گیاهان بی شاخ و برگ لخت و هر چیز منحصربفردی که دارای فرمی ‌گیرا با خطوط بالا رونده موازی یا افقی باشند، قابلیت نورپردازی دارند. به هنگام روز این ترکیب، جزء لاینفکی از تابلو سبز طبیعت و در شب هر یک به تنهایی موضوعی گیرایند که به کمک نور و با موجودیتی جدید وارد زندگی ما می‌شوند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری