:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
به یاد استاد ناصر باقرزاده

Nina Shahrokhi نینا شاهرخیمهندس ناصر باقرزاده سال 1354 دیپلم خود را اخذکرد و برای ادامه تحصیل راهی امریکا شد و در رشته معماری دانشگاه اکلاهما در مقطع لیسانس (طراحی محیط) شروع به تحصیل نمود و دوره فوق‌لیسانس خود را نیز در همان دانشگاه در سال 1985 میلادی به اتمام‌رساند. وی فعالیت حرفه‌ای خود را با فعالیت در شرکت مشاور رهداد و همچنین تدریس در دانشگاه ادامه‌داد.

Nasser BagherZadehدربخشی از مصاحبه ای که توسط گروهی از دانشجویان برای پروژه مبانی نظری معماری از او به عمل آمده بود آمده است:
« ... در رشته هایی همانند معماری نمی توان آموزش را به دوره آکادمیک انتها داد. اگر ما زندگی یک معمار را به 3 دهه تقسیم کنیم:
دهه اول: آموزش آکادمیک یا مقدماتی؛ بدون آموزش جدی و حرفه ای.
دهه دوم: نقطه آغاز در کار حرفه ای؛ آموزش غیر آکادمیک و جدی. با ارزش معادل گام قبلی که در اواخر این دهه معمار تعریفی از خود باز می یابد.
دهه سوم: دوره بازدهی یک معمار؛ خلق معماری به صورت جدی و واقعی و غالب شدن نظام فکری بر یک معمار...» مهندس باقرزاده با این تعریف خود را در دهه دوم زندگی اش می دانست. پروژه هتل کاوه از دید او یکی از بهترین پروژه هایش محسوب می شد. در قسمتی از مصاحبه در رابطه با این پروژه آمده است:«... به طور کلی پروژه باید زیر ساخت فکری و مبانی داشته باشد و این پروژه شامل این موارد می باشد. برای هتل کاوه چالش اصلی در دو جا بود. اول این که یک پروژه اقامتی مثل هتل از نطر هندسه، تنوع، پویایی و پیچیدگی چگونه باید باشد و چه تفاوتی با پروژه مسکونی دارد...»
مهندس باقر زاده برای چند سال متوالی تدریس درس طرح 7 ( آخرین طرح دوره معماری در مقطع ارشد پیوسته) را برعهده داشت. کلاس طرح 7 دانشکده معماری دانشگاه آزاد مشهد با وجود استادی همچون او، یکی از پربار ترین و دوست داشتنی ترین کلاس ها بود. در کلاس های طرح 7 موضوعات نظری مرتبط مطرح می شد وموضوع به چالش کشیده می شد. هر کدام از ما که روزی دانشجوی این کلاس بوده ایم نظر و ایده مان را بدون هیچ واهمه ای از اشتباه بودن و یا بی ربط بودن بیان می کردیم. فضایی که قطعا برای تعالی و بالا بردن کیفیت کلاس های دروس معماری به آن نیازمندیم.
در بخش دیگری از مصاحبه از زبان وی آمده است: « در دانشگاه ها توقعاتی مطرح می شود و فکر می کنیم که باید اتفاقات مهمی در دانشگاه رخ دهد که متفاوت با سایر چیزهاست. در حالیکه این گونه نیست و تفاوت زیادی بین یک گام بعد و یک گام قبلی وجود ندارد. دانشگاه باید شرایط را برای فکر کردن باز کند و طراحی و معماری را کسی به کسی یاد نمی دهد بلکه این در یک پروسه که سهم کوچکی از آن در دانشکده است رخ خواهد داد. در حقیقت دانشکده باید فضا و امکانات را برای ایجاد تفکر و خلاقیت به وجود بیاورد.»
استاد ناصر باقرزاده در 14 دی ماه 1386به علت ابتلا به بیماری سرطان دیده از جهان فرو بست؛ روحش شاد و یادش گرامی باد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری