:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲۵ تير ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
تفاوت‌های زیست‌محیطی و فرهنگی پروژه‌های جهانی

Elham AlaviZadeh الهام علوی‌زادهبا حرکت جهان به سوی اقتصادی جهانی، دست‌آوردهای معماران و مهندسان غربی بیش از پیش مورد توجه کشورهای در حال توسعه قرار گرفته‌است؛ روند ایجاد دهکده جهانی باعث شده تا طراحان و معماران غربی به دنبال ایده‌های خلاقانه پیشرفت و توسعه برای حفظ جایگاه خود به عنوان سردمداران جهانی باشند....

ورود طراحان خارجی به چین از دهه 90 تنها یکی از نمونه های بسیار این رویکرد است به گونه ای که شرکت های بزرگ طراحی و ساخت، رشد کرده و شعبات خود را در دیگر کشورها تاسیس می کنند تا کار در این کشورها با اقلیم ها و فرهنگ های متفاوت را تجربه کنند. بنابر این انواع ساختمانهای یکسان که اهداف مشابه دارند در مکانهای مختلف، ساز و کارهای طراحی و ساخت و ساز متفاوت خواهند داشت.

تطبیق پذیری اقلیمی
تنوع اقلیمی تاثیر بسزایی در طراحی بنا دارد.به عنوان مثال در کشورهایی مانند تایلند و مالزی آب و هوا در طول سال گرم و مرطوب است بنابر این بناها نیاز به تجهیزات سرمایش و کاهش رطوبت بیشتری نسبت به اکثر کشورهای غربی دارند. علاوه بر این تراکم جمعبت در ساختمانهای آسیایی بسیار زیاد است بطوریکه در فرودگاه ها و مراکز خرید به دو برابر کشورهای غربی می رسد. بنابر این سیستم تهویه مطبوع برای این نوع پروژه های بزرگ باید با توجه به حرارت تولید شده توسط این تراکم جمعیتی طراحی شود.
در فرودگاه بین المللی بانکوک رطوبت هوای ورودی گرفته می شود و از سیستم ریکاور حرارت برای ایجاد شرایط مطبوع استفاده می شود در حالیکه در فرودگاه سن جوز از سیستم سرمایش تبخیری با اضافه کردن رطوبت به هوای خشک ورودی استفاده می شود.
آسمانخراش ها با ایجاد بیشترین سطح تماس پوسته و محیط بیرونی چالش های خاص خود را دارند. در نیویورک، سیستم های گرمایش و سرمایش آسمانخراشها گسترده تر از کشورهای استوایی آسیایی است تا با شرایط متفاوت چهار فصل سازگار شوند. شرایط اقلیمی بر انتخاب بر انتخاب پوشش های شفاف نما نیز تاثیر گذار است. در نیویورک از شیشه های شفاف در مقابل روز های کوتاه زمستانی استفاده می شود در حالیکه در کوالالامپور بناها د طول سال به مدت 12 ساعت در مقابل آفتاب روز قرار می گیرند بنابر این استفاده از شیشه های دودی برای کاهش عبور نور و گرما مفید تر است.

شرایط اقتصادی
به دلیل هزینه بالای نیروی کار در امریکا و اروپا، به منظور کاهش هزینه های ساخت و ساز از تکنولوژیهای پیشرفته ساخت استفاده می شود. به عنوان مثال در برج «هیرست» در نیویورک( طراحی توسط نورمن فاستر و شرکا) استفاده از روشهای پیشرفته در طراحی اسکلت فولادی، منجر به صرفه جویی 20 در صدی در مصرف فولاد شده است.
در مقابل در کشورهای آسیایی نیروی کار ارزانتر است و مواد اولیه بتن نیز به راحتی در اختیار است اما نیازمندند تا تجهیزاتی همچون چیلر ها، پمپ های فشار قوی و سیستم های پیشرفته اجرای نما را از اروپا و امریکا وارد کنند. همه این عوامل منجر به هزینه بسیار بالای این پروژه ها می شود.
در برج های دوقلوی پتروناس در کوالالامپور از ترکیب بتن و فولاد استفاده شده است زیرا پیمانکاران مالزیایی بیشتر با سازه های بتنی کار می کنند. در این پروژه از بتن برای دیوارها و ستونهای هسته استفاده شده در حالیکه از فولاد در پوسته بیرونی و نما استفاده شده است. در چین، بتن انتخاب اکثر طراحان و پیمانکاران برای ساختمانهای اداری جدید است ولی در عین حال ساختمانهای فولادی نیز جدیدا در حال ساخت و توسعه هستند. در کره اکثر بناها با سازه فولادی ساخته می شوند زیرا صنعت فولاد در این کشور بسیار پیشرفته است.
استاندارد های کیفیت ساخت نیز در این کشور ها متفاوت هستند. در چین و مالزی، توجه به جزئیات ساخت و دتایل ها هنوز در حد کشور های توسعه یافته نیست و طراحان خارجی که کار در این کشورها را انتخاب می کنند مجبور به پذیرفتن استانداردهای سطح پائین هستند. اما در ژاپن، استانداردهای کیفی بسیار بالا تر از امریکا است . نمونه آن ساختمان فروشگاه شرکت اَپل در توکیو است که طراحان در آن توجه زیادی به کیفیت بالای تجهیزات و سیستم های مکانیکی برای ایجاد انعطاف پذیری در بنا کرده اند. در ساختمان اَپل در مانهتن تاکید بیشتر بر مسائل اقتصادی ساخت بوده و چنین مسائلی در نظر گرفته نشده است.
در مجموع شرکت های اروپایی و امریکایی تجربه بیشتری در طراحی و اجرای پروژه های بزرگ نسبت به طراحان بومی، در کشور های در حال توسعه همچون چین و مالزی دارند.
در نتیجه تمایل دارند تا همچنان بر تعداد پروژه های طراحی، ساخت، کنترل حریق و انتخاب مصالح پیشرفته بیافزایند. این مطلب در مورد ساختمانهای بلند مرتبه و چند منظوره کاملا صادق است. با این وجود معماران و مهندسان کشور های در حال توسعه به سرعت در حال یادگیری نتیجه دست آوردهای کشورهای غربی هستند. در این رقابت جهانی طراحان، مهندسان و معماران غربی سعی دارند تا با مطالعه بیشتر شرایط اقتصادی، اجتماعی و اقلیمی این کشور ها به ارائه طرح های برتر و ایده های خلاقانه پیشرفت و توسعه برای حفظ جایگاه خود به عنوان سردمداران جهانی بپردازند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری