:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲۰ تير ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
گاهی قانونمند باشیم...!

Mojtaba Mohamad-Zaheri مجتبی محمدظاهریدر جو معماری امروز ایران مسابقه دادن، مسابقه برگزارکردن و فعل‌هایی از این دست احتمالا لازم است؛ به هر ترتیب جو رقابتی در یک فضای سالم باعث می‌شود که انحصار شوم معماری کردن برای عده‌ای که دارند از زیادی پروژه خفه می‌شوند شکسته شود، سلیقه عمومی رشد کند، معماری پیشرفت کند و امثال من امیدوار شوند...!

...اما رفقایی که این قدر به فکر ما هستند بعد از «لحظه عزیزی» که جرقه برگزاری مسابقه زده می‌شود، بد نیست هر از گاهی نگاهی به آيين‎نامه جامع برگزاري مسابقات طراحی معماری و شهرسازي بیاندازند؛ آخر حضرات در شوراي عالي انقلاب فرهنگي زحمت کشیده‌اند، نشسته‌اند این همه ماده و تبصره، فقط برای امثال بنده و شما نوشته‌اند... نگذارید زحمت عده‌ای دل‌سوخته روی زمین بماند.
این داستان واقعی است...
اخیرا برادران حوزه هنری زحمت کشیده‌اند، منت بر سر ما گذاشته‌اند برای امثال بنده مسابقه برگزار کرده‌اند - که همین جا (آرونا) خبرش را خوانده‌اید- در این دعوت نامه آمده است:
«حوزه هنری سازمان تبلیغات اسلامی تهران در نظر دارد به منظور «طراحی سردر و جداره شهری حوزه هنری» مسابقه‌ای با همین عنوان برگزار نماید.
طراحی سردر ساختمان مرکزی حوزه هنری واقع در تهران - تقاطع خیابان حافظ و سمیه، شامل ورودی عابر، یک نگهبانی و امتداد آن (نمای رو به خیابان ساختمان) می‌باشد...».
که این کل ماجراست ودر ادامه می‌خوانیم:
مسابقه حاضر بصورت آزاد و در يك مرحله برگزار مي‌شود؛ که طبق بخش ۱ آیین‌نامه بند الف تبصره 1 بخش 2 بند 12 مسابقه آزاد ملي مسابقه‌اي است كه محدوديتي براي شركت‌كنندگان نداشته باشد و همه جامعه اهل فن را در سطح ملي دربرگيرد و طبق بخش 1 آیین نامه بند الف تبصره 1 بخش 2 نوع 3ـ1 در مورد مسابقات 1مرحله ای می خوانیم:
«مسابقه يك‌مرحله‌اي: مسابقه‌اي است كه داوري آن در يك مرحله صورت ‌گيرد»؛ دقت فرمودید در ۱ مرحله! حالا رفقا نوشته‌اند که: طرح‌ها قبل از ارائه به هيات داوران توسط دبيرخانه مسابقه بررسي مي‌شود و در صورت رعايت شرايط مسابقه و مسائل فني، جهت داوري نهايي به هيات داوران ارجاع خواهد شد.
به وضوح مشخص است که در این روند ۲ مرحله داوری صورت می‌گیرد اولی از طرف هیات برگزاری که خود جای اشکال است و بعدی از طرف هیات داوران. پس چگونه آنرا در تعریف مسابقات ۱ مرحله‌ای می‌چپانید و این کا ر اصلا از اختیارات هیات برگزاری نیست و این کار را آیین نامه تحت شرایطی به کس دیگری واگذار کرده‌است (که نمی گویم که بروید بخوانید) و از طرف دیگر در آیین‌نامه به وضوح نقش هیات برگزاری و هیات داوران از هم تفکیک شده‌است مثلا آمده‌است که: «هيات داوري: هياتي متشكل از داوران است كه نتيجه مسابقه با داوري ايشان تعيين مي‌شود» و همچنین آمده است که «برگزاركننده: شخص حقيقي يا حقوقي، دولتي يا غيردولتي است كه مسابقه را برگزار مي‌كند و متولي برگزاري آن در چارچوب اين آيين‌نامه و مسئول اصلي مسابقه در مقابل شركت‌كنندگان و قانون است».
اگر می خواهید بگویید خوب عده‌ای از حضرات هیات برگزاری عضو هیات داوری هم هستند، آن وقت این بند را برایتان می‌آورم که می‌فرماید: «مدير نمي‌تواند داور يا عضو هيات داوري باشد؛ اما شركت او در جلسات هيات داوري، بدون داشتن حق رأي، مجاز است».
رفقای هیات برگزاری لطف کرده‌اند در جهت شفاف‌سازی نوشته‌اند که
«داور: جمعی از هنرمندان حوزه هنری»؛ آخر برادر من هنرمندان حوزه هنری که زیادند از نوازنده تا سفالگر و هنرپیشه و کارگردان و فیلمبردار گرفته تا پارچه‌باف و شیشه‌گر و قالی‌باف و.... اگر امکان دارد محض رضای خدا بنویسید که دقیقا در چه حوزه‌ای هنرمندند، این را من نمی‌گویم آیین‌نامه عزیز می‌گوید دقت بفر مایید: بخش2. ضوابط ماده 6. «مدير و داوران بايد داراي تحصيلات عالي در رشته معماري، شهرسازي، يا رشته‌هاي وابسته و دانش و تجربه‌اي متناسب با سطح و وسعت مسابقه باشند».
با این حساب دیگر بندهایی مانند بندهای زیر که دیگر هیچ:
«تعداد اعضاي اصلي هيات داوري بايد فرد باشد، از حداقل ۱ نفر تا حداكثر ۷ نفر. تعداد داوران بسته به نوع و موضوع و برنامه مسابقه، به پيشنهاد مدير و تأييد برگزاركننده تعيين مي‌شود. در صورتي كه تعداد داوران بيش از يك نفر باشد، بايد به ازاي هر سه نفر عضو اصلي، يك عضو علي‌البدل تعيين شود».
از همه مهم‌تر تعیین روند مسابقه است که بد نیست رفقا نگاهی هم به بندهای آن بیاندازند.
در آخراز رفقای عزیز خواهش می‌کنم که قبل از هر اعلان عمومی نگاهی به آيين‌نامه جامع برگزاری مسابقات طراحي معماري و شهرسازي مصوب پانصد و سيزدهمين جلسه مورخ 20/12/1381 شوراي عالي انقلاب فرهنگي بیاندازند.


خبر مرتبط:
● مسابقه طراحی سر در حوزه هنری

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری