:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
سه شنبه، ۲۴ تير ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
خیس اما هوشمند...!

Ali Hamidi علی حمیدیساختمانی را تصور کنید که با آب ساخته شده است، با دیواره هایی به شکل پرده آب که نه تنها به عنوان پرده نمایش به کار می رود، مجهز به حسگر تشخیص نزدیک شدن اشیاست که در آن مکان ایجاد معبر ورودی کند...!The Digital Water Pavilion at the 2008 World Expo in Zaragoza, Spain will contain an exhibition area, a cafe, and public spaces. Graphic courtesy / carlorattiassociati--Walter Nicolino, Carlo Ratti, Claudio Bonicco and Matteo Lai


گروه MIT موفق به طراحی چنین ساختمانی شدند که قرار است در سال آینده میلادی در نمایشگاه زاراگوزای اسپانی به بهره برداری برسد.
این سالن در ورودی نمایشگاه روبروی پل جدیدی که توسط ظه حدید طراحی شده‌است قرارخواهدگرفت و شامل فضای نمایشگاهی، رستوران و اماکن عمومی است.
شهر زاراگوزای اسپانیا شاهد دو پدیده بسیار مهم (EXPO 2008 ,LA MILLA DIGITAL) است که چهره شهر را در آینده دگرگون خواهد کرد.
نمایشگاه آب با موضوع آب و متد طراحی شهری بدون تخریب در منابع طبیعی و پروژه بزرگ بازسازی شهری LA MILLA DIGITAL با موضوعیت دیجیتال و بهره‌مندی از آن در طراحی شهری است.
محل تلاقی این دو پروژه کانسپت و ایده طراحی ساختمان جدید با موضوع DIGITAL WATER است.
برای درک بهتر ایده آب دیجیتالی چیزی شبیه به پرینتر جوهر افشان در مقیاس بزرگ را تصور کنید که ریزش قطرات آب در آن کنترل می‌شود. دیوار آب شامل روزنه هایی در طول یک لوله می باشد که این روزنه ها به طور متناوب با کنترل کامپیوتر باز و بسته می شوند، محصول این عمل پرده آبشار باوقفه‌ای در آن است، همانند نقطه‌هایی که از آب و هوا تشکیل شده‌اند مانند نقاط تاریک و روشن صفحه نمایش.
تمام دیواره‌های این سالن از همین آب‌های دیجیتال درست شده‌اند و سقف این سالن از یک لایه نازک آب پوشیده شده است که توسط ستون پیستونهایی که درزیر آن قرار گرفته است به سمت بالا و پایین قادر به حرکت هستند.
ساختمان از 4 قسمت مهم تشکیل شده‌است:
1-حجم مکعبی به مساحت 12 متر مربع با عنوان مرکز اطلاع‌رسانی توریستی
مکعبی شیشه ایست با ظرفیت 6 نفر که قسمت فوقانی آن تابلویی نورانی قرار گرفته که از فاصله دور نیز قابل رویت است.
2-حجم مکعبی به مساحت 30 متر مربع جهت استفاده کافه و رستوران
این حجم مکعبی دارای تراسی در طبقه فوقانیست که امکان دید به محوطه نمایشگاه، پل جدید حدید و پروژه بزرگ بازسازی شهری اطراف نمایشگاه را فراهم می‌آورد.
3-سقف پر از آب در حدود 330 متر مربع که قادر به حرکت به سمت بالا و پایین می باشد.
سقف متحرک ساختمان صفحه تختی است با حفره های کوچک و بزرگ که با آب پوشیده شده‌است. ضخامت سقف حدود 40 سانتی متر است که 25 سانتیمتر آن را سازه و مابقی عمق و پاشنه نگهدارنده آب هنگام حرکت سقف است.
4-تعدادی صندلی و نیمکت بر روی سطح زمین


10 پیستون هیدرولیک سقف را به سمت بالا و پایین جابجا می کند. وقتی که باد زیادی شروع به وزیدن می کند سقف سالن پائین می آید، همچنین زمانی که سالن بسته می شود سقف سالن به سطح زمین رسیده و سازه ناپدید می شود.
نمای سالن آب همانند صفحه بزرگی با نوشتار، کلمات و موضوع‌های در حال حرکت است.اگر توپی را به سمت دیوار آب پرتاب کنیم در همان امتداد روزنه‌ای عمودی برای عبور توپ ایجاد می‌شود!
دیواره های آب با حسگرهایی تجهیز شده اند که می‌توانند نزدیک شدن افراد را حس کرده و گذری برای عبورایجاد کنند.

آب به شکل سنتی خود به عنوان یک عنصر پویا در معماری و فضاهای شهری مورد استفاده قرار گرفته است.در سده اخیر این عنصر با لوله ها، کانال ها و شیر آلات شکل و جهت گرفته و درسیر صنعتی خود توسط پمپ های قوی به عنوان عنصری در مقیاس بزرگترمطرح شده است به طوری که می تواند به کمک همین پمپ ها به ارتفاع زیاد پرتاب شود.
اکنون در عصر دنیای الکترونیک دیجیتال ، تکنولوژی جدید حسگرها، هوش مصنوعی،شبکه، پمپ های کنترل شده توسط کامپیوتر و نرم افزارهای کنترلی، این امکان را به وجود آورده است که نتایج مهیج و خارق العاده ای در مقیاس شهری را شاهد باشیم.
The Digital Water Pavilion will feature curtains of water for its walls, which can be programmed to display images or words, and will part to admit visitors or objects. Graphic courtesy / carlorattiassociati--Walter Nicolino, Carlo Ratti, Claudio Bonicco and Matteo Lai
از زمانیکه کوشش هایی در جهت کنترل دیجیتالی قطرات آب صورت گرفته، این اولین باری است که این ایده در خدمت خلق فضای معماری قرار گرفته است.
ساخت دیواره های آبی به علت لوله کشی و تاسیسات برقی نه چندان گران و آب بازیابی شده دسترس و ارزان ، امکان پذیر می باشد.
شما می توانید فضایی را تصور و طراحی کنید که سازه آن بر حسب نیاز و یا مورد استفاده بزرگ و کوچک می شود.دست یافتن به چنین موضوعی با استفاده از مصالحی همچون بتن ،آجر وملات آسان نیست ولی ایده آب دیجیتال که می تواند پنهان و آشکار شود، این امر را ممکن می‌سازد!


پینوشت:
www.archnewsnow.com
http://web.mit.edu/newsoffice/2007/waterbuilding-0711.html

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری