:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۱۸ اسفند ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
معرفی کتاب؛ نوسازی و بهسازی شهری

Hooman Foroughmand-Ar'abi هومن فروغمند اعرابیعنوان: نوسازی و بهسازی شهری
نویسنده: محمد منصور فلامکی
سال نشر: ۱۳۸۴
ناشر: سمت
قیمت: ۲۵۰۰ تومان
مخاطب: دانشجویان ( در تمامی مقاطع ) و حرفه مندان معماری، شهرسازی، مرمت، مدیریت شهری و علاقه‌مندان به موضوع بافت های شهری تاریخی.

Dr Mansoor Falamaki


دکتر محمد منصور فلامکی یکی از فعالترین و شناخته شده¬ترین محققان معماری، مرمت و شهرسازیست. از ایشان کتاب هایی مانند ریشه ها و گرایشهای نظری معماری، شکل گیری معماری در تجارب ایران و غرب ، فارابی و سیر شهروندی در ایران، پیکاسو، باززنده سازی بناها و شهرهای تاریخی، تجارب مرمت شهری از ونیز تا شیراز، تکلنوژی مرمت معماری ( در دست چاپ) ، معماری و نقاشی( در دست چاپ) در دست است.
وجود نگاهی عمیق ار ویژگی های کتاب ها و مقالات ایشان به حساب می آید، این نگاه که خوشبختانه توجه به آسیب های علمی و عملی روزگار ما دارد، دل نگران ادبیات معماری و شهرسازی و مرمت معماری و شهریست است. ازین رو چاپ ها مجدد هر کتاب افزودنی هایی دارد که با توجه به تغییر شرایط تدوین می شود؛ به رشته تحریر در آوردن و انتشار هر کتاب نیز دلایلی! کتاب «نوسازی و بهسازی شهری» هم از این روند مستثنا نیست (ارجاع مکرر به مکتوبات قبلی ایشان در این کتاب هم این را ثابت می کند).
شرایط نابسامان ادبیات مرمت شهری؛ ( و نوسازی و بهسازی به عنوان زیر مجموعه آن) اقدامات و مداخلات غیر اصولی در بافت های شهری تاریخی از طرفی و وجود تنگناها و کمبودهای قانونی و حقوقی از طرف دیگر لزوم و ویژگی های کلی تدوین این کتاب را آشکار می کند. تعاریف واژه های مرتبط با مرمت شهری همراه با توضیح در مورد چگونگی شکل گیری آنها در ادبیات جهانی و ایران؛ معرفی دانش های مرتبط با مرمت شهری و شهرسازی را باید از خصوصیات با ارزش این کتاب دانست. همچنین ارائه فرآیند برنامه ریزی مرمت شهری از شناخت بافت شهری و خصوصیات و اولیت های طرح تا ارائه آلترناتیو ( که پیشتر در کتاب باززنده سازی هم آورده شده بود) با زبان و بیان دیگر و همراه با مثالهایی مرتبط تکمیل کننده بحث ایشان شده است در واقع موضوع این کتاب را می توان مرمت: از معماری تا شهر، از تئوری تا عمل دانست که با نگاهی آسیب شناسانه و دلسوزانه تدوین شده است .
سالهاست نوشته های دکتر فلامکی بسیار مورد استناد دانشجویان و اساتید قرار می گیرید و برای سرفصل های مختلف در دانشگاهها به عنوان منبع معرفی می شود و شاید به همین جهت کار برخی از آنها تجدید چاپ می کشد؛ اما « نوسازی و بهسازی شهری» بیشتر از باقی کتاب ها رنگ و بوی درسی دارد، این کتاب را انتشارات سمت که به این کار شهره است انتشار داده است( شاید قیمت کتاب هم به همین دلیل اندکی از آنچه انتظار می رفت کمتر بود) لحن کتاب نیز از نظر صراحت بیان، ساده گویی در مقایسه با باقی نوشته های ایشان موید این معناست. ازین رو میتوان انتظار داشت این کتاب برای طیف وسیعتری از دانشجویان، حرفه مندان و اساتید مرتبط با مرمت شهری مفید باشد.
در این کتاب عناوین و توضیحات را بر خلاف « بسیاری از سازندگان و ترویج کنندگان اصطلاحات مرمت شهری که یافته های خود را به عنوان امری متقن که جایی برای گفت و شنود ندارد» می یابیم؛ اشاره به زمان و مکان شکل گیری نگرش ها از جمله دلایل این امر است. اما متاسفانه وعده ای که در چندجای متن مبنی بر ارائه کتاب شناسی موضوعی داده می شود از قلم افتاده است، جای خالی این کتابشناسی چه مرجوع به ادبیات جهانی باشد و چه ادبیات ایرانی در ادبیات مکتوب مرمت احساس می شود.
ممکن است با خواندن این کتاب به نارسایی های هم بر خورد کنیم که در چاپ های نخست کتب مختلف در کشور ما امری رایج است.( البته نا گفته نماند در مقایسه با برخی از کتب این انتشارات اغلاط تایپی این کتاب ناچیز است ) مهمترین آنها جایگاه تصاویر در کتاب است، تصاویر پایانی که در پیوست کتاب آورده شده اند که در این شکل به طور جداگانه به عنوان خاتمه مورد مطالعه قرار می¬گیرد در بسیاری از موارد مستقیما با متن کتاب ارتباط دارد اما هیچ ارجاعی در متن به آنها داده نشده¬ است. به همین دلیل توصیه می¬شود خواننده این کتاب قبل از مطالعه به تصاویر رجوع کند .
درپایان به جاست که از ایشان برای ارتقای ادبیات مرمت شهری نهایت تشکر را داشته باشیم .
سر فصل های این کتاب از این قرارند :
فصل اول : چرایی مرمت شهری؛ در مقوله بهسازی و نوسازی شهری چه می گذرد؟
فصل دوم: شناخت شهرهای تاریخی
فصل سوم: واژه ها و اصطلاحهای کاربردی در دانش مرمت شهری
فصل چهارم : بافت شهری و تاریخی
فصل پنجم: از شناخت تا تدوین طرح مرمتی برای بافتها و مرکز شهرهای تاریخی
پیوستها [تصاویر]

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری