:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
پائین بودن قیمت سوخت موجب مصرف غلط سیمان شده است

Ali-Asghar Keyhani علی اصغر کیهانیصنعت سیمان، با تولید سالانه 35 میلیون تن سیمان، بیش از 2/1 میلیارد دلار سوخت یارانه‌ای مصرف می‌کند و بخاطر ارزان بودن قیمت سوخت توزیعی در ایران (هر لیتر مازوت 95 ریال در مقایسه با قیمت جهانی 2627 ریال) کارخانجات سیمان انگیزه‌ای برای مدیریت انرژی در این صنعت ندارند.

همایش بهینه سازی مصرف سوخت در صنعت سیمان با مشارکت سازمان بهینه سازی مصرف انرژی و انجمن صنفی کارفرمایان سیمان و بدون حضور کارخانجات سیمان در حالی برگزار شد که همه کارشناسان شرکت کننده در این همایش دلیل اصلی و تنها دلیل بی توجهی تولیدکنندگان سیمان به ممیزی مصرف انرژی در این صنعت را یارانه ای عنوان کردند.
این در حالیست که برابر گزارش ارائه شده از مصرف انرژی در کارخانجات سیمان که توسط یکی از شرکت های وابسته به این صنعت ارائه شد، در بخش سوخت و انرژی الکتریکی کارخانجات داخلی بیش از 35 درصد از متوسط مصرف انرژی در دنیا سوخت بیشتری مصرف می کنند به نحوی که در این گزارش آمده، هر سال می توان 80 میلیون دلار در مصرف انرژی بدون هیچ گونه هزینه ای صرف جویی کرد لیکن پایین بودن قیمت سوخت، چنین انگیزه ای را برای کارخانجات بوجود نمی آورد.
برای تولید هر تن سیمان، 125 لیتر سوخت فسیلی و 100 کیلو وات ساعت برق مصرف می شود و 14 درصد حمل و نقل بار جاده ای نیز به این بخش تعلق دارد.
برابر گزارش وزیر اقتصاد و دارائی، قیمت جهانی مازوت (سوخت اصلی کارخانجات سیمان) هر لیتر 2627 ریال است که دولت برای صنایع داخلی به قیمت هر لیتر 95 ریال (قیمت یک لیتر سوخت برابر نصف لیوان آب معدنی) عرضه می کند. به بیان دیگر برای تولید هر تن سیمان، دولت 320000 ریال یارانه سوخت پرداخت می کند، این در حالیست که قیمت سیمان در بسیاری از کشورهای دنیا، بدون بهره مندی از این میزان سوخت یارانه ای به قیمت داخلی سیمان در کشور ماست. در حال حاضر قیمت داخلی سیمان هر تن 365000 ریال (معادل 40 دلار) است. یکی از موضوعات مورد بحث در این همایش بحث استفاده از ضایعات لاستیک های فرسوده در صنعت سیمان بود که علی رغم محاسن بسیار بالایی که دارد لیکن مازوت 95 ریالی مانع از حرکت کارخانجات سیمان به مصرف سوخت های ضایعاتی شده است. در حالی که در کشورهای توسعه یافته، بعضا 70 درصد سوخت مصرفی در صنعت سیمان را ضایعاتی نفتی و لاستیک های فرسوده تشکیل می دهد. در کشور ما این عدد صفر است. مسئله افزایش مصرف سوخت در کارخانجات سیمان، آلودگی های زیست محیطی ناشی از تولید سیمان را نیز به دنبال دارد و این در حالیست که به خاطر ارزان بودن قیمت سوخت در ایران در کنار بی توجهی به مسائل زیست محیطی وضعیت وخیمی را به کشور تحمیل کرده است. از این جمله موضوعات مورد بحث در این سمینار، موضوع جهت گیری های صادراتی سیمان بود که مورد انتقاد کارشناسان قرار گرفت.
با توجه به اینکه برای تولید هر تن سیمان، بیش از 32 دلار سوخت یارانه ای پرداخت می شود و قیمت صادراتی سیمان _تحویل در مرز_ 52 دلار بوده و با کسر هزینه های انتقال تا مرز که رقم قابل توجهی است، فی الواقع کارخانجات سیمان، نه تنها در صادرات سیمان هیچگونه ارزش افزوده ای بوجود نمی آورد، بلکه از رانت های پنهان نفتی بهره مندند و بخاطر ارزان بودن قیمت سوخت، این شرایط برای آنها بوجود می آید که سیمان را صادر کنند و با کمبود مصنوعی بازار کاذبی بوجود آورند. در این سمینار پیشنهاد شد که به هنگام صدور مجوزهای صادرات برای همه کالاهای صنعتی، شناسنامه انرژی مصرف شده برای تولید آن کالا تهیه شود و ارزیابی شود که چه میزان از یارانه انرژی بهره مند بوده است و چنانچه رقم یارانه پرداختی بابت انرژی، به نسبت ارزش ایجاد شده، قابل توجه بوده، صادر کنندگان به شرط پرداخت ما به تفاوت سوخت به قیمت جهانی، مجوز صادرات دریافت دارند و درباره کالاهائی مثل سیمان که آلودگی های وسیع زیست محیطی نیز دارند، کالاهای صادراتی از نظر زیست محیطی نیز مورد ارزیابی قرار می گیرند.
در سالهای اخیر، برخی از شرکت های بین المللی تولید سیمان، بخاطر ارزان بودن قیمت سوخت و نیز بی توجهی کشور ایران به مسائل زیست محیطی، ایران به عنوان گزینه ای برای تولید صادرات سیمان انتخاب کرده اند. زیرا در ایران برای تولید هر تن سیمان، 32 دلار سوخت یارانه ای تعلق می گیرد و در فرایند تولید آن یک تن گاز کربن دار وارد محیط زیست می شود و کشورهای اروپائی در حال انتقال سیمان به کارخانجات سیمان به کشورهایی مثل ایران هستند. این مسئله آینده ذخایر نفتی ما را تهدید می کند، زیرا این قبیل اقدامات در مغایرت با قانون ملی شدن صنعت نفت است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری