:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
نگاهی به چند رویداد دانشگاهی در ترمی که گذشت

Farzaneh Hadafi فرزانه هدفیبی تردید اعتبار علمی هر دانشگاه تنها وابسته به تعداد دانشجویان، نحوه گزینش دانشجو و پذیرش آن و مقام و منزلت اساتید آن داانشگاه نبوده و فراتر از آن، به میزان فعالیت های دانشجویان بستگی دارد. فعالیت های دانشجویی شان و اعتبار دانشگاه بوده، ایفاگر نقشی همچون آب حیات در شاهرگ دانشگاه، قوت قلبی بر دل مدرسان، و حرکت و سیلان ارتباطی دانشجو با دیگر سطوح فعالیتی و متخصصان اهل فن است.

این امر یکی از هزاران وسیله سهل و ممکن در امکان ایجاد ارتباط دانشگاه با محیط خارج از محافل آکادمیک، و رابط و واصل دانشگاه و صنعت می باشد که در کنار فعالیت های تحصیلی مهمترین نقش در به ساحل رسیدن کشتی مقصود در اقیانوس بی انتها را دارد تا بلکه روحی از هیجان و تکاپو بر دل فروزان و کنجکاو دانشجو و مشعلی در راه ناپیدای سیستم آموزشی دقم و محصور بیفکند. با وجود چنین بینشی، معضلاتی در حصول این امر وجود دارد که ذکر آنها مجال دیگری می طلبد؛ اما نمودی از آنچه که ما شاهد رویداد آن در ترم اخیر بودیم، به قرار ذیل بود:

دانشگاه آزاد تبریز:
انجمن معماری این دانشگاه همچون گذشته فعالیت های مختلفی از مسابقه طراحی اسکیس و برگزاری پانل های سخنرانی گرفته تا نمایشگاه ماکت سازی را برگزار نمود. اوج این فعالیت ها دعوت از استاد فرهیخته مهندس فرامرز پارسی بود که برای فارغ التحصیلان این خطه، یادآور روزهای پویای گذشته بود.

دانشگاه شهید بهشتی:
پویایی انجمن علمی این دانشکده نمود بارزتری داشته بطوریکه در ترم گذشته بزرگوارانی همچون دکتر تهرانی و دکتر ندیمی در این دانشگاه جلسات سخنرانی داشتند. همچنین اساتیدی از آلمان در باب "معماری زمینه‌گرا" به سخنرانی پرداختند.

دانشگاه تهران:
انجمن معماری و هنر این دانشگاه با برگزاری پانل های مختلف عکاسی، طراحی، معماری و فلسفه اتفاق کاملی از مجموعه رویدادهای مرتبط بهم است که نشان می‌دهد برای حصول معماری می بایست از تلاقی هنرها بهره برد. در این دانشکده نیز حضور اساتید برجسته در زمینه های مختلف همچون احیای زندگی بر کالبد معماری است.

دانشگاه هریس:
در راستای توسعه و اعتلای دانش آکادمیک و در جهت هموارسازی امکان تحصیل برای اقشار مختلف و مشتاق، دانشگاه آزاد در شهرستان هریس اقدام به تاسیس رشته کارشناسی معماری کرد که ثمره آن، دانشجویانی بودند که علیرغم حضور چند ماهه خود در این عرصه دیرپای، فعالیت چشمگیری داشتند. گروه معماری این دانشگاه نیز اقدام به برگزاری پانل های مختلف سخنرانی و دعوت از اساتید اهل فن نمود و در کنار آنها نمایشگاه عکاسی و ماکت سازی نیز به نمایش در آمد. اساتیدی همچون مهندس یثربی، مهندس سپهری، مهندس رفیعی و مهندس محمدی مهمانان هریس بودند. این گروه برای ترم آتی نیز مشتاق حضور گرم و صمیمی اساتید و دانش دوستان است.

دانشگاه سهند تبریز:
در بحبوحه امتحانات و تعطیلی پایان ترم، دانشگاه سهند تبریز در تلاش برای برگزاری مراسمی در استقبال از اساتید مهمان آلمانی است. برنامه پیش بینی شده در ۱۲بهمن سالجاری در تالار هتل پارس تبریز برگزار خواهد شد که اطلاعات بیشتری از این برنامه متعاقبا اعلام خواهد گردید؛ مضافا دوستداران می‌توانند از روابط عمومی دانشگاه در باب کم و کیف برنامه جویا شوند.

بی تردید رویدادهای آکادمیک دیگری نیز در همین لحظه در زمینه معماری در حال بوقوع پیوستن است.
آنچه نبود آن سایه بسیار سنگینی بر عرصه معماری افکنده، عدم برقراری ارتباطی قوی میان دانشگاه ها و میان صنوف مختلف معماری است. این شکاف در عصر ارتباطات ضایعه جبران ناپذیری بر پیکر معماری داشته و نسل جوان می‌بایست فارغ از هرگونه ملاحظات غیرآکادمیک در جهت رفع آن کوشش نمایند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری