:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
نگاهي به نمايشگاه فرانكفورت؛ سومين نمايشگاه بزرگ جهان‌

Bahram Hooshyar Yousefi بهرام هوشیار یوسفیمساحتي بالغ بر 476هزار متر‌مربع، 324هزار متر سالن نمايشگاهي، 83هزار مترمربع فضاي باز نمايشگاهي و ... نمايشگاهي را خلق مي‌كند كه جايگاه سومين نمايشگاه بزرگ جهان را سال‌هاست در اختيار دارد، 10 تالار بزرگ و چند گالري عظيم در كنار بلندترين ساختمان اروپا، معروف به برج فرانكفورت، مختصاتي به دست مي‌دهد كه استانداردهاي فضايي يك نمايشگاه تاثيرگذار بين‌المللي را به راحتي‌ پشت سرمي‌گذارد.صرف نظر از جوانب كالبدي، نمايشگاه فرانكفورت FrankFurt Messe، ميزبان مجموعه‌هايي است كه بدون شك تاثيرات قابل توجهي در حوزه صنعت، هنر و تجارت دارند؛ نمايشگاه طراحي سال، نمايشگاه اتومبيل، نمايشگاه مدياتك، پلاستيك الكترونيك، نمايشگاه كتاب فرانكفورت و همه و همه اعتبار اقتصادي اين نمايشگاه را در پي دارد ولي اين تمام ماجرا نيست.

جايزه معماري‌ نمايشگاه فرانكفورت‌
جايزه‌اي كه چندي قبل توسط مديران نمايشگاه فرانكفورت طراحي شد، از معدود جوايزي در حوزه معماري است كه با اهميت دادن به موضوع فناوري و تركيب آن با طراحي معماري همه ساله قرار است پروژه‌اي را مورد تجليل قرار دهد. پروژه‌هايي كه در اروپا قرار دارند و بيش از 3 سال از عمر ساخت آنها نمي‌گذرد. اهميت دادن به معماري تا اين حد جايگاه فرهنگ‌سازانه شركت نمايشگاه‌هاي فرانكفورت را هر چه مستحكم‌تر ساخته است.
فضاهاي سرپوشيده‌
ده تالار در كنار چندين بناي ديگر كه طيفي از معماري معاصر و بعضا تاريخي فرانكفورت را به نمايش مي‌گذارند بعضا با حضور معماران تراز اول اروپا و جهان آثاري را مشتمل مي‌شود كه خود في نفسه حائز ارزش‌هاي معمارانه است:
تالار 1: طرح هلموت‌يان معمار آلماني دانش‌آموخته ايالات متحده در اين تالار در كنار ورودي اين تالار از شهر جايگاه نمايش گونه‌اي به لحاظ، نمادي براي نمايشگاه فرانكفورت است. سازه بتن تقويت شده در يك طبقه با پوشش مساحتي بالغ بر 18هزار مترمربع و بخش پاركينگ و بارانداز كاملا در قالب استانداردهاي يك فضاي نمايشگاهي مدرن است.
تالار Festhalle 2: تالاري با قابليت پاسخگويي مراسم‌هاي مختلف اين تالار با بزرگترين گنبد خود نگهدار جهان به عنوان يكي از شگفتي‌هاي معماري مدرن (ساخته شده به سال 1909ميلادي) محسوب مي‌شود، ارتفاعي 40متري از سطح زمين، اتصالات صلب و سازه فولادي با مساحت قريب 6000متري به راستي تحسين‌برانگيز است.
تالار3: كم‌نظير به لحاظ زيبايي‌شناسانه و كارآمد به لحاظ تامين نيازهاي برنامه‌ريزي شده مساحتي سرپوشيده بسيار با فناوري ساخت خلاقانه. تالار شماره 3هم اكنون نام زيباترين و مدرن‌ترين تالار نمايشگاهي اروپا را يدك مي‌كشد. زميني به مساحت 140 220x متر و ارتفاع 43متر در كنار 826هزار مترمكعب حجم قابل استفاده و 20هزار مترمربع نماسازي طراح صنعتي صاحب نام بريتانيايي، نيكلاس گرينشاو(Nicholus Grinshaw) ساختار شيشه‌اي تالار را طراحي كرده است و بنا در طي سال‌هاي 2000 تا 2001 ميلادي مراحل ساخت را پشت سر گذاشته است.
تالار 4: تركيبي از دفاتر اداري، پاركينگ اختصاصي، سالن‌هاي كنفرانس در كنار فضاهاي نمايشگاهي روباز قرار دارد، سازه‌اي است تقويت شده از بتن و مساحتي قريب به 43هزار مترمربع را پوشش مي‌دهد.
تالار 5: از سال 1970 اين تالار فعال بوده به قابليت باراندازي اسباب سنگين و مساحت تقريبي 20هزار متري و تحمل فشار 250كيلو نيوتن بر مترمربع، اين تالار را براي كاربري‌هاي سنگين ويژه كرده است.
تالار 6: تالاري در 4طبقه با انعطاف كامل از نظر كاركردي، مساحتي بالغ بر 35هزار متر مربع و سازه بتني و تحمل فشار 50كيلو نيوتن بر متر مربع اين فضا را براي نمايشگاه‌هاي سبك مناسب ساخته است.
تالار7: فضاي داخلي اين سالن به 5بخش تقسيم شده و مجموعا حدود 30هزار متر فضاي نمايشگاهي را به دست مي‌دهد. بتن پيش تنيده و تحمل فشار بالا در واحد سطح اين فضا را براي نمايشگاه‌هايي با بار سنگين مناسب كرده است.
تالار 8: با طرح توسعه‌اي كه در سال 1996 به اجرا درآمد، هم‌اكنون سالن شماره 8 بيش از 56 هزار متر مربع فضاي نمايشگاهي را پوشش مي‌دهد. دسترسي مناسب از پاركينگ و گالري اصلي و رستوران‌ها و سالن‌هاي كنفرانس متعدد، اين مجموعه را تا حد يك كاربري نمايشگاه مستقل، درآورده است.
تالار 9: اثري از معمار مدرنيست اسوالد اونگرز(Oswald Ungers) در 6طبقه، نمايي رنگارنگ و سازه‌اي بتني، مساحتي بالغ بر 64هزارمتر مربع را پوشش داده است.
«گالريا»: طاقي شيشه‌اي فضاي مابين سالن‌هاي 7 و 8 را در برگرفته كه «گالريا» Galleria خوانده مي‌شود؛ با فضايي رمانتيك كه در اين حائز بودن مولفه‌هاي مدرن، موقعيتي خاص را براي نمايشگاه‌هاي خاص فراهم مي‌كند. پوشش فاصله‌اي حدود 3/1 كيلومتري خود يك موقعيت ارتباطي سرپوشيده را به دست مي‌دهد كه بخش ورودي را با منطقه‌اي تجاري مرتبط مي‌كند.
شاخص‌ترين بخش معمارانه‌
اگر بخواهيم 2 بخش را به لحاظ معماري شاخص كنيم و هويت اين نمايشگاه را در اين حوزه بدانها مختص نماييم، يكي از آنها بخش فروم (Form) است و ديگري برج Messe Torun است. دفتر معماري KSP Engel Und Zimmermanm طراح فروم است. فضايي براي گفت‌وگو و جشن در متراژي 4500متري، دو سالن بزرگ جهت برگزاري مراسم‌هاي گالا (افتتاحيه) و مجموعه‌اي غني از اتاق‌هاي گفت‌وگو و سالن‌هاي كنفرانس و ... هزينه‌اي بالغ بر 65ميليون دلار را روي دست مديريت نمايشگاه گذاشته است و البته معماريي كه به اندازه اسم و كاربري بنا، شاخص است.
برج Messe Torm نيز به عنوان معروف‌ترين اثر معمار آلماني هلموت يان و بلندترين ساختمان اروپا از دوردست‌ترين چشم‌انداز نيز نمايشگاه را شاخص مي‌كند. نمايشگاهي براي تمام فصول ...

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری