:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
پای صحبت دبیر علمی هم‌اندیشی معماری "اندیشه جهانی – اقدام محلی"

آروناگفتگوپاگرفتن فعالیت‌های جمعی پژوهشی در قالب سمینارها و همایش‌ها و نیز چارچوب‌های نویی معطوف به ایده گفتمان و هم‌اندیشی معمارانه، این روزها حرف اول را در بین دانشکده‌های معماری، شهرسازی و حوزه‌های مرتبط می‌زند؛ حضور اساتید و دانش‌پژوهان جوان در کنار دانشجویان رویکرد جدیدی را در هرچه هماهنگ‌تر کردن اتفاقی با عنوان دانش‌پژوهی و یا به زبان دیگر تولید‌دانش رقم می‌زند.

در این بین شواهد حاکی از آن است که دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب علی‌الخصوص در سال‌های اخیر و با حضور دکتر مقصود کفشنوچی در سمت ریاست، روند توسعه پژوهشی را با شتاب بیشتری تعقیب می‌کند و البته تا آنجایی که به ساحت خبری «آرونا» مربوط می‌شود، گروه معماری آن در جایگاه زیرمجموعه‌ای از دانشکده فنی و مهندسی اقدامی دامنه‌دار را آغاز کرده است که مطلع آن با عنوان هم اندیشی معمارانه «اندیشه جهانی،اقدام محلی» روز یکشنبه هفته آتی مورخه 25/9/86 جامعه عمل خواهد پوشید.Bonab Azad Univ.  photo:www.bonabiau.ac.ir


مهندس فرناز کیمیا، پژوهشگر جوان و عضو هیئت علمی دانشگاه آزاد اسلامی این بار در کسوت دبیر علمی گردهمائی فوق‌الذکر روزهای پر‌مشغله‌ای را سپری می‌کند؛ گفتگوی زیر متضمن اهداف و رویکردهای این هم‌اندیشی و برنامه‌های حال و آینده پژوهشی گروه معماری دانشگاه آزاد اسلامی واحد بناب از نگاه او است.

--------------------

مهندس فرناز کیمیا، دبیر علمی همایش
خوشحال می‌شویم جایگاه معماری‌آموزی در گروه معماری که در آن مشغول تدریس و پژوهش هستید و سوابق رشته معماری را در دانشگاه آزاد بناب از زبان شما بشنویم.
با توجه به سابقه آموزش معماری در کشور که قریب 60 سال از آن می‌گذرد، گروه آموزشی‌مان را می‌توان جوان تلقی کرد و یا حتی بسیار جوان، اما این تمام ماجرا نیست؛ در سال‌های اخیر علی‌الخصوص با حمایت‌های ریاست واحد آموزشی جناب دکتر کفشنوچی، بدون اغراق می‌توان گفت که این روزها رشته معماری در دانشگاه‌مان روزهای بسیار موفقی را تجربه می‌کند.
حضور بیش از 600 دانشجو در 4 مقطع مختلف و فعالیت قریب 50 مدرس و رویکرد پویای گروه در استخدام هیات علمی و ساخت فضای آموزشی استاندارد و... همه‌وهمه گروه معماری دانشگاه آزاد بناب را بعنوان یکی از قطب‌های آموزش معماری در شمالغرب کشور مطرح می‌کند.

همایشی که قرار است برگزار کنید از چه منطقی تبعیت میکند؛ آیا در تداوم اقداماتی است و یا آغاز فعالیتی نو در دانشکده‌تان؟
در اصل می‌توان گفت هر دو؛ خوشبختانه باید گفت که فعالیت مثبت تنها از جانب مدیران نبوده و دانشجویان معماری هم در ماه‌های اخیر به طور خودجوشی به مقوله پژوهشی و تولید دانش توجه نشان می‌دهند، چه‌بسا بتوان این هم‌اندیشی را نیز نتیجه یکی از فعالیت‌های پژوهشی دانشجویی گروه دانست که در قالب انجمن علمی دانشجویی شکل گرفته‌است. اکثر قریب به اتفاق دانشجویان با عضویت در این انجمن در اصل فعالیت‌های پژوهشی خود را شکل می‌دهند و هفته آینده ما شاهد به ثمر نشستن دسته‌ای از این فعالیت‌ها خواهیم بود. لازم است یادآوری کنم نمایشگاهی تخصصی نیز از آثار دانشجویان در طول یک هفته در کنار برنامه‌های سخنرانی و هم‌اندیشی برقرار خواهد بود. در اینجا آنچه حائز اهمیت است رویکرد مدیریت گروه معماری در تداوم سیاست‌های حمایتی و توسعه‌ای ریاست واحد است که همگی بر محوریت پژوهش تاکید دارند.

photo:www.bonabiau.ac.ir
هدف و قالب برگزاری این هم‌اندیشی چه خواهد بود؟
همانطور که می‌دانید مقوله هویت در سال‌های اخیر بیشتر مورد توجه قرار گرفته است؛ همانطور که از عنوان نیز پیداست یعنی "اندیشه جهانی،اقدام محلی"، ما سعی کرده‌ایم با نگاهی که تا به حال در معماری ملی ایران چندان بدان توجه نشده به موضوع نزدیک شویم؛ و در عین حال که بر دستاوردهای جهانی مقوله معماری تاکید داریم به بررسی بایدها و چیستی جایگاه معماری خودمان در این عرصه بپردازیم. در اصل می‌خواهیم در مورد این موضوع که جایگاه ما در مقیاس جهانی چیست و چه باید باشد و اینکه ما در این مقیاس باید چه چیزی به معماری جهان بدهیم با هم بیندیشیم و همانطور که اشاره کردم این شروع داستان است.
روز یکشنبه هفته آینده در قالب دو کارگاه صبح و بعدازظهر به بررسی وضعیت روز معماریمان، مقوله هویت و معنا، نمونه هایی از فن‌آوری روز در معماری، مقوله توسعه پایدار و بحث‌های نوین آموزشی با محوریت آموزش خلاقیت معماری و... خواهیم پرداخت و البته این فتح‌بابی خواهد بود جهت این نوع باهم‌اندیشیدن.

و برنامه‌های آتی...؟
همانطور که اشاره کردم حرکتی هماهنگ بین دانشجویان و مدیریت آغاز شده که گمان من تداوم برنامه‌های اینچنینی تنها بخشی از نتایج مثبت آن خواهد بود.... من به ادامه برگزاری همایش‌های نظری و کارگاه‌های عملی بعنوان یک سنت خوب و تاثیر گذار بسیار امیدارم.photo:www.bonabiau.ac.ir

خبر مرتبط:
● هم‌اندیشی معمارانه «اندیشه جهانی، اقدام محلی»

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری