:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
طراحی داخلی فروشگاه North Face

Soraya KarimAbadi ثریا کریم آبادیشرکت North Face، بعنوان تولید کننده ابزارهایی با کیفیت بالا برای سفرهای اکتشافی از شهرت بسیار خوبی در سطح بین المللی برخوردار است. North Face به مدت 35 سال نوآوریهای بسیاری در زمینه تولید ابزار آلات بسیار پیشرفته تکنیی، کفش ها و ادوات مختلف برای سفرهای ماجراجویان حرفه ای، قاره نوردان و شهر نشینان رند بالایی که همواره بدنبال خرید، استفاده و پوشیدن بهترین مارکها هستند، داشته‌است.

North-Faceاین شرکت دستاوردهای خود در زمینه اکتشافات صحرایی را در قالب ترکیبی از المانهای فرهنگی آن سرزمین ها و محصولات های تک (High-Tech) به نمایش می گذارد. این شرکت دارای 3000 شعبه مختلف در گوشه و کنار جهان است و مقر اصلی آن در San Leandro کالیفرنیا، به واقع نمونه ایست بسیار محافظه کارانه از معرفی یک مارک تجاری که تنها در کشور آمریکا دارای 8 شعبه است. این شرکت در راستای سیاست های خود تصمیم دارد بر روی شعباتی که در مناطق با وجهه اجتماعی بالا قرار دارند، سرمایه گذاری کرده و انها را برجسته تر سازد. در این راستا جدیدترین شعبه این شرکت توسط گروه JGA در Beverly Hills کالیفرنیا طراحی و در تاریخ اول مارس 2002 افتتاح شد.
شرکت JGA از سال 1971 در زمینه طراحی مکانهای تجاری و فروشگاهها، ابداع استراتژی های فروش و معماری فعالیت داشته است. کارهای JGA در سطح بین المللی شناخته شده هستند و در مجلات متعددی به چاپ رسیده اند.
از آنجا که تولیدات North Face همواره متمایز بوده اند، بهترین مکان یابی شعبه جدید جهت دسترسی مناسب مشتریان، در Beverly Hills بود، چرا که تکنولوژی بالا و کیفیت استانداردهای این کمپانی از طرف مشتریان ساکن این منطقه مورد تقاضا بود.
شعبه جدید Beverly Hills، با مساحتی بالغ بر 7500 فوت مربع یک استاندارد جدید طراحی را در میان فروشگاه های این شرکت بوجود آورد. این فروشگاه نمود عینی یک ماجراجویی و مبین شعار تبلیغاتی شرکت North Faceاست:«هیچگاه دست از مکاشفه برندارید». ین طراحی به بهترین نحو دستاوردهای شرکت در صنعت تولید ابزارهای سفرهای اکتشافی را به نمایش می گذارد.
ایجاد تضادی آگاهانه و در عین حال استادانه که ما بین اشیاء، مصالح و فرم ها بکاررفته و حس پویایی و انرژی را به بیننده القاء می کند، متناقض با نفس این فروشگاه نیست. در حالیکه سایر شعبه های این فروشگاه بیشتر بر روی به نمایش گذاشتن جنبه های، های تک محصولات تاکید داشته اند، JGA توانسته به تعادلی از تضادها مابین عناصر نرم و خشن، ابزارها و محیط پیرامونی ای که از برای آن ساخته شده اند، دست یابد. تاثیر فن آوری های سخت های تک، با افزودن مولفه های فرهنگی گوناگون، تقویت شده است. صنایع دستی منتخب و جزئیات معماری، عناصری هستند که حس و مفاهیم فرهنگ ها، مکانها، سفرها و مقصدها را به بیننده منتقل می سازند. حس ماجراجویی، از ورودی فروشگاه، با تزئینات اوریجینال ان اغاز می شود، هنگام وارد شدن به فروشگاه یک درب کنده کاری شده اثر هنرمندان اندونزیایی، دیواری از جنس آبشار آبی، سنگهای طبیعی و مسیری مارپیچ ورودی آن را تعریف می کنند. در داخل مغازه، یک طاق بزرگ سنگی تندیس مانند که بر روی عرض فروشگاه کمانه زده و اختلاف ارتفاع سقف در قسمت های مختلف، مجدداً حس شناخت دنیاهای نا شناخته را در مخاطب زنده می سازد.
انتخاب ظریف اشیاء آنتیک مختلف از گوشه و کنار جهان که North Face، از سال 1969 بانی و ضامن سفر به این مناطق بوده، و ترکیب آنها با المانهای مدرن در جای جای مغازه، جنبه های تکنیکی این محصولات را با صورت دیگر قضیه یعنی جنبه حسی سفر، به تعادل رسانده است. اشیائی که لوازم بر روی آنها نمایش داده شده اند عبارتند از: کنده های کهنه درخت، قفسه های شیشه ای، صندوق های قدیمی هندی و درب های کلاسیک چینی ای که از خانه نجیب زادگان و Thai Spirit Houses آورده شده اند.
بیشتر المانهای بکار رفته شامل فرم های ماشینی از جمله ستونهایی از جنس ورق فلزی و پانل های آکریلیک بکار رفته جهت نور پردازی مخفی هستند. دیواره ای که ابزارآلات و تجهیزات بر روی آن نمایش داده شده اند، به ارتفاع 12 فوت با گرافیک ویژه و شاخص جلوی قسمتی را که کیف ها، کیسه های خواب در آنجا چیده شده اند می پوشاند. یک سطح شیبدار کوچک که از قطعه سنگ های طبیعی ساخته شده به خریداران این امکان را می دهد که قلاب ها و کفش ها را پیش از خرید بر روی آن بیازمایند.
به منظور قدرت بخشیدن به تضاد فضایی و بافت های موجود، از چوب کاج برای ساخت اشیائی با جزئیات فلزی در کف مغازه و ساخت کانترهای پذیرش مشتری استفاده شده.دیوارهای پیرامون فضا با پانل های گچی و اندود گچ و خاک پوشانده شده اند. نوارهایی منحنی شکل از جنس چوب افرا که در سطح خارجی اتاقک های پرو در دور تا دور مغازه بکار رفته اند، مناظری از طبیعت را در ذهن تداعی می کنند. کف سیمانی مغازه با بافت دانه دار در ترکیب با شبکه ای از نوارهای تیره رنگ چوب بلوط بکار رفته است.تصاویری از تیم های اکتشاف North Face در مناطق دور و نا شناخته، جایی که آنها مرزها را در هم می شکنند و ابزارهای North Face را جهت بقاء خویش بکار می گیرند، بر روی دیوارهای فروشگاه به نمایش گذاشته شده اند. تماشای این ورزشکاران ایده هایی نو برای توسعه محصولات و ابزارهایی جدید برای استفاده تحت شرایط سخت و بحرانی را می آفرینند.
مسئولان شرکت North Face از افتتاح شعبه جدید Beverly Hills بسیار رضایت دارند، تاثیر این تغییرات و چهره جدید فروشگاه بر میزان فروش آن بحدی بوده که هم اکنون شعبات دیگر نیز خواهان بکار بردن عناصری از این قبیل در بوتیک های خود هستند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری