:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
:: English Section
P گزارش
مشاور عالی رقابت وبلاگ برتر معماری؛ وبلاگ‌های معماری ما باید وارد عرصه بین‌المللی شوند

Almara Melkomian آلمارا ملکمیانتارنگار آیگاه با حمایت نشریات تخصصی «ساختمان و کامپیوتر»، «راه و ساختمان» و «نقش نو» همچنین مهندسان مشاور توان و پایگاه اطلاع‌رسانی آرونا اقدام به برگزاری اولین نظرسنجی جهت انتخاب محبوب ترین وبلاگ تخصصی معماری از دیدگاه بازدیدکنندگان کرده‌است؛ این رقابت که این روزها با تخصیص بخش ویژه‌ای برای انتخاب وبلاگ با محتوای برتر و با بهره‌گیری از بخش داوران تخصصی، وارد مرحله‌ای جدی تر شده، به نظر می‌رسد در جستجوی افق‌های نوئی در عرصه تولید دانش معماری است.
دکتر حسن اصانلو مشاور عالی این رقابت است که با او گفتگوی کوتاهی داشتیم.

دکتر حسن اصانلو
-آقای دکتر اصانلو جنابعالی به عنوان تنها مشاور عالی مجموعه مسابقه وبلاگ معماری انتخاب شده اید،فکر می کنید دلیل این انتخاب چه بوده است؟
فکر می کنم هم ارتباط من با جوان‌ها و هم ارتباط من با اینترنت...؛ من در دانشکده با تعداد زیادی جوان سروکار دارم که خود شما نمونه بارز آن هستید، همچنین از سال 90 من با کامپیوتر آشنا شدم و کار می‌کنم که اینترنت هم در این بین جایگاه خاص خودش را داشته‌است.

-آقای دکتر فعالیت‌های پژوهشی در سال‌های اخیر بیشتر شده‌اند و دانشجویان بیشتر به سمت کارهای پژوهشی روی آورده‌اند، که وبلاگ یک نمونه از بازتاب آنها بوده؛ شما چه برنامه های حمایتی از پژوهش‌های دانشجویان دارید؟
حرف بسیار قشنگی زدید؛ یکی از بحث‌هایی که در ایران جایگاه و ارزش زیادی در دانشگاه ها نداشت بحث پژوهش بود، با علم بر اینکه قالب‌های بزرگی به عنوان پژوهشکده درست می‌کردند. من معتقدم پژوهشکده‌های زیادی داریم ولی بعد محتوایی چندانی ندارند. اینکه در 5-6 سال اخیر پژوهش زیاد شده تنها به دانشجویان و جوانان ما منحصر نمی‌شود و در تمام دنیا ما شاهد این پیشرفت بوده‌ایم و شایستگی آن فقط به ما ایرانیان برنمی‌گردد و بیشتر به وجود اینترنت مربوط می‌شود، چون اینترنت خودبه‌خود اجازه پژوهش می‌دهد ولی فوکو یک بحث جالبی دارد که می‌گوید: اطلاعات زیاد خودش نااطلاعاتی می آورد. پژوهش بسیار خوب است ولی پژوهش‌هایی که چارچوب و هدف داشته‌باشند و سازمان‌یافته باشند خوبند، در غیر این صورت خود زیادی اطلاعات خودش به نوعی نااطلاعاتی است.

-آقای دکتر برای دانشجویانی که در زمینه بحث پژوهش فعالیت می‌کنند، چه برنامه‌هایی پیش بینی کرده‌اید؟
با توجه به سخن مائو که گفته است: «به مردم ماهی ندهید، به مردم ماهی گرفتن یاد بدهید» و همچنین به دلیل بحث‌های حمایتی، کانون معماری در دانشگاه سوره تشکیل دادیم و امکانات مورد نیاز را در اختیار این کانون گذاشته‌ایم. فعالیت کانون معماری اجرای برنامه‌های پژوهشی و دعوت از اساتید برای سخنرانی است. به عنوان نمونه کانون در تلاش دعوت دکتر دانشگر از طریق آقای هوشیار یوسفی است. مدیریت این دانشکده صددرصد از کانون معماری حمایت می‌کند چون کار کانون کار پژوهشی است. باید توجه داشت که در تمام دانشکده های مهم دنیا پژوهش حرف اول را می‌زند.
-آقای اصانلو مسابقه وبلاگ را می‌توان نوعی شروع تلقی کرد؛ با نوعی نگاه خاص به اینکه تابحال مسابقات معماری به صورت مجازی نبوده‌اند و این مسابقه اولین مسابقه مجازی معماری است، نظر شما در این‌باره چیست؟
قشنگ است؛ به دلیل شروع کار در بحث‌های وبلاگ یک سری از چارچوب‌های سنتی دارند از میان می‌روند. این مباحث می‌توانند به نوعی انقلاب هم باشند چون هیچ نوع محدودیتی وجود ندارد. یک چنین مسابقه‌ای می تواند در هر جای دنیا باشد و هر کسی از هر جای دنیا بتواند وارد آن قالب شود. روی این حساب وبلاگ یکی از انقلاب‌هایی است که در بستر اینترنت حادث شده، انقلابی مجازی. زمانی بحث در مورد این بود که اقلیم بر روی ساختار شهری تاثیر بیشتری دارد یا عوامل اجتماعی؛ برای مثال در معماری ایرانی باورها، آیین‌ها، اقلیم‌و... موثر بودند، ولی امروزه هر دو طیف از بین رفته‌اند و بحث جدیدی به نام واقعیت مجازی به وجود آمده‌است. زمانی دوربین عکاسی از چیزی عکس می‌گرفت که وجود داشت، ما امروز می توانیم هزاران عکس از واقعیت‌هایی بدهیم که وجود ندارند و این خودش یک انقلاب است.

-آقای دکتر شما به عنوان مشاور عالی مسابقه وبلاگ انتخاب شده‌اید، من احساس می‌کنم جنابعالی زبان روز را به نوعی آموخته‌اید، زبانی که حتی توسط آن با نسل جدید ارتباط برقرار می‌کنید. آیا فکر می‌کنید که نسل معمارهای امروز بتوانند تغییری در معماری ایران ایجاد کنند؟
من معتقدم که در معماری امروز ما، بضاعت معمارهای ما همین است؛ روند معماری ما نه تقصیر غرب و نه تقصیر شرق است! توانایی ما به عنوان روشنفکرهای معمار همین است که در خیابان ها می‌بینیم. من فکر می‌کنم از این به بعد تغییر خواهد کرد، چون نسل جدید بچه‌هایی که تربیت می‌کنیم هزار سال از ما جلوترند! گاهی دانشجویان ما از اساتیدشان جلوتر هستند. استاد معماری‌ای امروز موفق است که زبان بداند، چون اگر اینطور نباشد از دانشجوی معماری‌ای که زبان بلد است عقب می‌ماند. روی این حساب بچه‌های معماری ما چون خیلی بیشتر دنبال به اصلاح search هستند و امکانات، انرژی، هدف و انگیزه بیشتری هم دارند پس می توانند اطلاعات بیشتری هم داشته‌باشند.
-یعنی معتقدید که ابزار جدید یعنی اینترنت بسیار تاثیرگزار بوده و کمک خواهد کرد.
خیلی!البته به کسانی کمک خواهد کرد که زبان بلد باشند چون علم به زبان فارسی نیست. با اینکه وبلاگ ایرانی بالاترین آمار را دارد ولی با این وجود دایره‌ای بسته است برای کسانی است که فارسی می‌دانند و من معتقدم کارهای ما باید در اصل به زبان انگلیسی باشد و وارد زبان بین‌المللی شود. ابن‌سینا 800 سال پیش کتاب‌هایش را به زبان عربی می‌نوشت چون در آن زمان عربی زبان تسلط یافته بود، پس ابن‌سینا می‌دانست که اگر بخواهد گسترش پیداکند باید به عربی بنویسد و امروز زبان غالب انگلیسی است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری