:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
دوشنبه، ۳۰ ارديبهشت ۱۳۹۸
:: English Section
P گزارش
مرکز و تمرکز در محیط های انسان ساخت

Hooman Foroughmand Ar'abi هومن فروغمند اعرابیاصولا همه موجودات زنده برای فعالیت های خاص مرکزی معین دارند و اساسا فرم در معنای سنتی آن مرکز داشته است، شولتز هم به اهمیت مرکزیت فضا پی برده و آن را از اصول اساسی معماری بر اساس فلسفه هیدگری دانسته (البته در کنار اصول دیگری مثل دیالکتیک درون و بیرون) در مقیاسی دیگر مراکز شهری و مرکزیت شهر که کلیت و احساس شهر و به قول براند فری بر پایداری شهر هم تاثیر گذار هستند، در این مقیاس انواع مراکز از نظر سلسله مراتی و خدمات ارائه داده شده و جابجایی و... بررسی می شود.

اما در مقیاسی بالاتر و نمونه ای موردی اگر به گربه وحشتناک اما دوست داشتنی خاور میانه نگاه کنیم در اولین نگاه متوجه تمرکز مراکز مالی فرهنگی علمی سیاسی و... در تهران می شویم شکل گیری این مرکز که ظهور یک کلان شهر خواندندش سالهای سال است که معضل آفرین شده و اگر خدای ناکرده به حافظه تاریخیمان رجوع کنیم می بینیم لااقل 40 سال است که طرح های مختلف تمرکز زدایی مطرح است اما از طرفی سیاست های دو پهلوی از یک اسلامی در ایجاد تمرکز متعادلتر بوده و در مقطعی مانند اول جنگ تحمیلی این تمرکزگرایی شدت سرسام آوری به خود گرفت، اما بر خلاف شهر تهران که 30 سال است میگویند دیگر به زحمت آب می خورد این مشکل از سیاست های تمرکززدای نیم بند آب میخورد!
سالهاست عادت کردیم هر کس چه ننه قمر چه پروفسور قمر هر حرفی می زند ما می گوییم با قسمتی از حرف هایش موافقم با قسمتی نه...! البته حق هر کسی است که اینگونه باشد و صفات خوب را بخواهد و صفات بد را نه اما حرف های بندگان خدا قرار است بر اساس اصول و روشی تدوین شده باشد اگر به دقت تدوین شده باشد آنچنان هم حرفمان درست نیست! یا حداقل باید تجربه کنیم در برابر همه چیز احساسی برخورد نکنیم همین ماجرا که گاها به سیاست های یک بام و دو هوا منجر می شود که دامنه ای فراگیر دارد از دلایل تمرکز بیشتر و بیشتر در تهران است... دیگر فرقی ندارد احمدی نژاد و خاتمی و شاه! همه با هم هم قول و هم دل تهرانی بزرگ و آباد و درجه یک می خواستند که به الضروره مهاجرانی تولید میکرد (همین هدف نخ نما در طرح جامع در دست تهیه هم به وجهه اغراق شده ای دیده می شود) و همین مهاجران کیفیت شهر را پایینتر می آوردند، داستان تمرکز تهران داستان سرمایه گذاری خارجی و توریسم است که همه خوبی ها را می خواهیم و بدی هارا نثار سگ های بیابان (همان غرب!) میکنیم، اما نباید فراموش کنیم که در پذیرش مدرنیته هم همین را گفتیم (یا لااقل سید جمال الدین اسد آبادی گفت) و هنوز ماییم و مسئله لاینحل مانده. تا وقتی که حکومت ها متمرکز هستند (در مفهوم فرد- قدرت و در تمامی ساحات فرهنگی) و مردم و برنامه ریزی مردمی و اختصاص منابع و مدیریت به مردم اهمیتی جز شعار ندارد تمرکز گرایی خوابیست که هزینه زیادی برای خوب تعبیر شدن بر دوشمان می گذارد.

پینوشت:
هیلدر براند فری حداقل در دو کتاب "sustainable urban form Designing the city towards a more" " طراحی شهری به سوی شکل پایدار تر شهر “(ترجمه دکتر بحرینی) و "what Urban Design is and why it is so important today"
از این تز دفاع کرده است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری