:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲۰ تير ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
شار تا شهر، گریز یا گزیر؟! (پاره اول)

Hooman Foroughmand Ar'abi هومن فروغمند اعرابیدر بازاری که علم را برای به اصطلاح «گُل کردن» تولید می‌کنند و بسیاری در اندیشه «علمی» هستند که امور را به هر نحوی به قبضه علمی/عملی آنان دربیاورد نظریه «گذار از شار به شهر» را باید بررسی کرد؛ چرا که فراگیر شدن آن و اصولی بودن کلیتش، آن را از هیاهوی مدرسه‌ای باقی نظریه‌ها مجزا کرده‌است....

برخی از شهرسازان و نظریه‌پردازان «شهر را یک فرآیند خاص و انباشتی تاریخی که شکل خاص موجود خود را از طریق زنجیره‌ای از رویدادهای فردی، به تبع وقایع و تصادفات تاریخی و محلی و تحت نفوذ شدید فرهنگ، اقلیم و ساختار اقتصادی و اجتماعی شکل یافته است» می‌دانند (لینچ تئوری شکل شهر)؛ البته این تئوری نیز مانند باقی تئوری‌های غیرهنجاری و عملا کاربردی برای شهر فوایدی دارد.
«قدرت این ضد تئوری در توانایی آن برای بیان هویت و شخصیت خاص و پذیرش نقش اقدامات فعالانه است»؛ نظریه گذار از شار تا شهر دکتر حبیبی را می‌توان در این جایگاه دسته‌بندی کرد، چرا که وی اعتقاد دارد «هر پدیده‌ای، هرگاه در اثر فرایند تاریخی خاص خود دگرگونی پذیرد، در شکل جدید و در معنای نو خود از انسجام، یکپارچگی، انتظام و اعتبار برخوردار خواهد بود. نظم جدید از دل سازمان کهن سر برون خواهد زد. قطع این فرآیند در نقطه‌ای و شتاب بخشیدن به فعل و انفعالات درونی پدیده برای رسیدن به شکلی تازه و دلخواه...، بی‌گمان این شکل همانی نیست که می بایست از درون تحول تاریخی پدید می‌آمد» (سید محسن حبیبی، از شار تا شهر).... البته این نظر استوار بر پایه شناخت حال بر اساس گذشته و شناخت وضع مستتر (آینده) بر اساس وضع مستقر(حال)است. اما این نظریه بر خلاف گونه‌های فرنگی خود که نزد کسانی چون ممفورد، وارنر، هویت،راسموسن و... دیده می‌شود، گسترش یافته‌تر و تا حدودی جبارانه‌تر است.
هیچ کدام ما بر بی‌ریشه بودن شهرسازی در ایران و در کوته‌بینی مکرر طراحان و تولد شهرسازی از دل نگاهی برون زا و مبتنی بر حل مسئله شهر (که در دهه 50 به اوج خود رسید) شکی نداریم، اما در مقدمات و نتایج این نظریه باید به چند سوال جواب داده شود، اول اینکه بر کدامین استدلال آینده شهر از وضع موجود قابل شناخت است؟ انقلاباتی که در زمانه رخ می‌دهند و فردایی متضاد با امروز می‌سازند، هرچند به طور مطلق از امروز جدا نیستند اما به نحو حیرت‌انگیزی غیرقابل پبش‌بینی هستند. حتی در موارد ساده هم اینگونه هست، مثلا کدام استاد دانسته بود بعد از شکست تیم فوتبال ایران در برخی خیابان ها جشن میگیرند؟ البته شناخت «دیروز» ضروریست اما تاریخ‌اندیشی در شهرسازی بسیار خطرناک است، گویی در این نظریه نسبت به تاریخ‌اندیشی، سکوتی معنادار شده‌است!
دومین سوال این است که چرا طرفداران این نظریه مشکلات را در دل نظام توسعه برون زا دیده‌اند؟ آیا به این دلیل که «فرآیند خاص تاریخی را مختل کرد؟» یا چون آینده پیش‌بینی شده این نظریه را به چالش می‌کشد؟ برای رد این نظر می‌توان به نمونه‌های موفق اما انقلابی توسعه برون‌زا در جهان اشاره کرد که پاسخ اقلیمی این نظریه به این پرسش تا حدودی در تضاد با خود نظریه است، چرا که طبق این نظریه تمامی شهرها باید برای معنادار بودن و پیشگیری از گسست فرایند ممتد خود را طی کنند. جالب اینجاست که معمولا این نظریه به شهر محوری افراطی انجامیده، در این نگرش وقایع تحت قبضه شهر دیده می‌شود. بر این اساس طبیعی است که این نظریه در شهر فرنگ دانشگاه و در پشت حصار ایمن آن تدریس شود و در شعاردهی متخصصان دیده‌شود و به بوته آزمایش و عملی شدن نیاید.

نکته پایانی توجه به مفهوم تعریف نشده «توسعه درون‌زا» و «برون‌زا» است، توسعه در معنای امروزی آن ذاتا امری مدرن است؛ همانظور که خود علم شهرسازی هم از دل مدرنیته متولد شده‌است، نمی‌توان به توسعه آن رنگ میهنی و غیر میهنی زد. امروز بسیاری از طراحان موفق حتی در مناطقی که شرایط خاصی حاکم است، غیر بومی هستند اما به مدد درک بالا و گریز از مبهم‌گویی طرح‌های موفقی اجرا می‌کنند، اما معتقدان به این نظریه طرح‌های توسعه چند دهه پیش ایران را به دلیل مشاوران و پیمانکاران خارجی آن طرحی برون‌زا می‌دانند و عجب اینکه خود آگاهند که طرح‌های بومیان گاها بسیار نامتناسب تر بوده است...!

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری