:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲۰ تير ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
درباره چهارمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران پای صحبت مهندس برج سفیدی؛ انتخابات سازمان نظام مهندسی جلب یا تعامل اعضا...

Azar Mohajer آذر مهاجرفردا 22 خرداد چهارمین دوره انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران برگزار می شود و این اتفاق در حالی رخ می‌دهد که به عقیده بسیاری از دست اندرکاران و فعالان عرصه ساخت و ساز، نظام مهندسی در استان تهران نتوانسته چنان که باید موثر عمل کند. سازمان نظام مهندسی ضمن اینکه بزرگترین تشکل مهندسی در کشور ماست از ضعف ارتباط با اعضا رنج می‌برد و به همین دلیل از توان و قدرت لازم در برابر نهادهای دولتی برخوردار نیست و در میان سه راس یا نهاد متولی ساخت و ساز در کشور یعنی وزارت مسکن و شهرسازی و شهرداری‌ها و سازمان نظام مهندسی، به همین دلیل عدم ارتباط با اعضا و عدم پشتیبانی از سوی اعضا ضعیف ترین محسوب می‌شود.
مهندس برج سفیدی (عضو هیات مدیره دوره سوم سازمان نظام مهندسی استان تهران و نامزد دوره چهارم) ضمن تایید این مسئله معتقد است: «نظام مهندسی استان تهران از این بابت ضربات بسیار خورده، از جمله نمونه بدیع این جریان، مبحث مقررات ملی و ماده33 قانون نظام مهندسی است که شهردار تهران با بخشنانه‌ای دو خطی اجرای آن را لغو می کند در حالی که این مصوبه، توسط هیات دولت به تصویب رسیده است...!».

برج سفیدی- عضو هیات مدیره دوره سوم
«سازمان نظام مهندسی از ابتدای سال 1370 در استانهای کشور شروع به کار کرده و نظام مهندسی استان تهران با یک دوره تاخیر در سال 1372 کارش را آغاز کرده است. در این چهاردوره نظام مهندسی استانها، از قدرت لازم و البته نه کافی برخوردار شده‌اند؛ تا حد قابل قبولی مهندسان از طریق سازمان هدایت می شوند و سازمان هم از اعضا حمایت می کند. در حقیقت دیگر نظام مهندسی در دیگراستانهای کشور از این بابت بر نظام مهندسی استان تهران پیشی گرفته‌اند!» برج سفیدی درباره علت این امر می گوید: «در استان تهران متاسفانه اولا به دلیل تعداد زیاد مهندسان و دوما اختلافات عدیده‌ای که بین مهندسان فعال در این امور اجتماعی وجود دارد، هر کدام به نوعی خود را وزنه‌ای موثر در صنعت ساخت‌وساز می‌دانند و گاه حتی این اختلافات سیاسی یا گروهی می‌شود (!)، نظام مهندسی نتوانسته با همه مهندسان به شکلی هماهنگ برخورد کند؛ به عقیده من دوره چهارم بزرگترین دغدغه‌اش باید صرفا ارتباط با اعضا باشد. تمامی برنامه‌های سازمان نظام مهندسی که باید از طریق قانون و بخشنامه‌های دولتی صورت بگیرد بستگی به همین ارتباط دارد...».
سازمان نظام مهندسی استان تهران حدود 45000 عضو دارد و اگر از سوی این اعضا مورد حمایت قرار بگیرد، خواهد توانست هم منافع مهندسان را تامین کند و هم منافع ملی در محدوده ساخت و ساز را که به منجر به حفظ منافع مردم برای برخورداری از ساخت و ساز درست، مطلوب و استاندارد می‌شود.
مهندس برج سفیدی از ابتدای کار سازمان نظام مهندسی در کناراین سازمان و در جریان برنامه‌های آن بوده است؛ وی از سال 1370 تا 1376 عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان خوزستان بوده، در دوره سوم نیز به عنوان عضو هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران فعالیت داشته‌است. به عقیده وی ضعف نظام مهندسی استان تهران در این بوده که مهندسان از سازمان حمایت نمی کند، در نتیجه نظام مهندسی نتوانسته پاسخگوی آنها باشد و این دایره معیوب همچنان ادامه دارد. فرار مهندسان از سازمان و هیات مدیره‌ای که همه هم‌و‌غمشان در سازمان خلاصه نمی‌شود، بلکه بعضا درگیر مشاغل اول و دوم و سوم و چهارم هستند ایجاب می‌کند در این دوره قبل از هر چیز ارتباط بیشتر اعضا با سازمان مد نظر قرار گیرد.
مهندس برج سفیدی در این باره می گوید: «این انتخابات فرصت خوبی است که مهندسان حضور پیدا کنند و کسانی را انتخاب کنند که دغدغه اولشان سازمان نظام مهندسی است و می‌خواهند وقت و انرژی و تجربه‌شان را در این راه صرف کنند...».
در دوره چهارم انتخابات هیات مدیره نظام مهندسی استان تهران حدود 205 نفر شرکت کردند و از میان آنها 197 نفر به عنوان کاندیدا معرفی شده است.

گزینش کاندیداها بر اساس قانون، زیر نظر یک هیات اجرایی و یک هیات نظارت از وزارت مسکن و شهرسازی انجام شده که این هیات ها هدایت و نظارت بر کار انتخابات را برعهده دارند و صلاحیت کاندیداها را به کمک سازمان نظام مهندسی و شورای انتظامی نظام مهندسی و نهادهای زیربط اخذ کرده‌اند. برج سفیدی می گوید: «خوشبختانه به جز یکی، دو نفر از شرکت کنندگان که در شورای انتظامی پرونده داشتند و بر اساس قانون نمی توانند در انتخابات شرکت کنند ما بقی افراد صلاحیت لازم را دارا هستند...».
دوره چهارم انتخابات نظام مهندسی استان تهران برگزار می‌شود و قبل از آنکه عملکرد این سازمان مورد بررسی قرار گیرد باید پرسید این نهاد چه کارهایی می تواند برای اعضا انجام دهد؟ برج سفیدی در این باره می‌گوید: «از نظر من الآن دغدغه اصلی معیشت مهندسان و کار حرفه‌ای آنهاست؛ یعنی کاری که از طریق پروانه اشتغال به کار مهندسی، انجام می‌دهند. بر خلاف سال‌های قبل، امروزه پروانه اشتغال حرف اول را می‌زند و اگر سازمان نظام مهندسی بتواند در تامین معیشت مهندسان یعنی در نظام‌مند کردن توزیع کار و توزیع مهندسان در سراسر استان و در مرحله بعد حمایت‌ها و تشویق‌ها و... حضور فعال داشته‌باشد، نظر مهندسان را به خود جلب خواهد کرد پس از آن هیات مدیره سازمان و یا شورای مرکزی و یا دولت می‌تواند به موارد بعدی همچون آموزش، بازآموزی، برگزاری سمینار و اعمال مقررات ملی و... بپردازد. این اتفاق در استان‌ها افتاده‌است. یعنی در استان‌ها تمامی کارها از طریق سازمان های نظام مهندسی توزیع هدایت و نظارت می‌شود ولی در تهران متاسفانه این اتفاق نیفتاده! در نتیجه مهندسان بیشتر به نهادهایی مراجعه می‌کنند که جوابگوی مساله اشتغال و معیشت آنها باشند. در استان تهران مهندسان بیشتر تمایل دارند به سمت شهرداری ها بروند. بنابراین نظام مهندسی باید به امور مهندسان بیشتر بپردازد و یک فعالیت سندیکایی را آغاز کند تا بتواند به مرحله اعمال قانون برسد.... از این رو طبیعی است که منافع سازمان و مهندسان در گرو همکاری آنها با هم است. زمانی سازمان خواهد توانست پاسخگوی نیازهای صنفی مهندسان باشد که تعداد بیشتری از آنها سازمان را مد نظر قرار دهند و اگر این اتفاق بیفتد می‌توان به عملکرد بهتر سازمان امید داشت...».

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری