:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲۰ تير ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
نگاهی به كـــــــتاب Photovoltaics and Architecture

Shahla Ghafari شهلا غفاریمعــــماري و مـــهندسي مــحيط (environmental engineering) همواره با هم رشد و توسعه يافته‌اند و فتوولتاژ یکی از آخرين گام از اين همراهي است كه نه تنها در بناهاي مسكوني بلكه در سازمانهاي اداري و كارخانه ها و... نيز مورد استفاده قرار مي‌گيرد.
مطلبی که در ادامه می‌خوانید با استناد به كتاب Photovoltaics and Architecture تالــــــيف Thomas Randall,Max Fordham&Partners نوشته‌شده‌است تا با معرفي كوتاهي ازپانل‌هاي pv و نحوه طراحي اين پانلها، تصويري اوليه درباره مفهوم فتو ولتاژ فراهم آيد....

Photovoltaics and Architecture

طراحي پانل‌ها در همان ابتداي طراحي معماري يعني در مرحله طرحمايه «concept» باعث صرفه‌جويي در هزينه‌ها مي‌شود و هزينه تاسيساتي مورد نياز ساختمان را برطرف و يا تعديل مي‌كند؛ بررسي نمونه‌هاي متعدد اين عقيده كه pvs مي‌تواند علاوه بر كار آمد بودن و بهينه سازي مصرف انرژي، نماي زيبايي ايجاد كند را تقويت مي‌كند.

معرفي كوتاه

پانل‌هاي PV همچون مفتو‌‌ل‌هايي هستند كه مي‌توانند از هر منبعي كه بنظر غيرمفيد و بي‌تناسب مي‌آيد انرژي دريافت كنند. در طراحي با اين سيستم بايد تا آتجا كه ممكن است از موانعي كه ايجاد سايه مي‌كنند اجتناب كرد (ديرك تلفن، دودكش‌ها، درخت‌ها و بناهاي مجاور) و هرجا كه وجود سايه اجتناب ناپذير باشد، انتخاب دقيقي از نحوه تركيب و فرم مي‌تواند در كاهش ميزان زيان كمك كند.
Pvs مي‌تواند نحوه جهت‌گيري ساختمان، فرم و بنا را نيز تحت تاثير قرار دهد. اين سيستم بايد به عنوان بخش يكپارچه‌اي از بنا در نظر گرفته‌شود و نحوه عملكرد آن در كل بنا مورد توجه قرار بگيرد البته توجه به ظاهر و زيبايي پانل‌ها نيز از اهميت فراوان برخوردار است. از آنجاكه سيستم pvs يك فن‌آوري مهم محسوب مي‌شود، بنابراين توجه به نحوه استفاده آن در ساختمان امري مهم است. اين موضوع يادآور تاريخي از استفاده شيشه در ساختمان است. در دوران قرون وسطي، شيشه عنصر گران قيمتي بود و ارزش فراواني داشت ولي اكنون به عنوان عنصري معمولي كه در هر ساختمان استفاده مي‌شود تبديل گشته‌است.
از جمله دلايلي كه استفاده از سيستم pvs را مناسب مي‌سازد عبارتند از:
1. تامين بخشي از الكتريسيته مورد احتياج بنا به منظور كاهش هزينه‌ها
2. تدارك ديدن قسمت اعظمي از انرژي مورد نياز در بنا
3. استفاده از انرژي طبيعي در ساختمان
4. امكان حضور طراحان محيط در عرصه طراحي معماري
5. نوآوری در طراحي مهندسي و معماري
در هر پروژه‌اي بايد استفاده از سطوح فتوولتاژ با هدف طراحي مطابقت داشته‌باشد. زمانيكه pvs بتواند به خوبي از عهده وظايف خود بر آيد، بسيار با ارزش خواهد بود؛ بنابراين در طراحي با سيستم pvs بايد به مسائل زير توجه كرد:
1. موقعيت:
تابش نور خورشيد به سايت بسيار مهم است و ساختمان طراحي شده بايد به خوبي از آن استفاده كند.
2. بازدهي:
اين پانل‌ها بايداحتياجات الكتريكي بنا را به گونه‌اي تامين كنند تا بازدهي آن بيشتر از هزينه نصب آن شود.
3. طراحي:
Pvs مي‌تواند زيبايي و فرم بنا را تحت تاثير قرار دهد، هم طراح و هم كارفرما هر دو بايد از نتيجه كار راضي باشند.

نتيجه گيري

سيستم PVs نقشي مهم در مصرف سوخت و انرژي دارد و باعث آشتي بنا با محيط خود و همراهي هر چه بيشتر معمار و Environmental engineer و استفاده هرچه بهتر از منابع طبيعي مي‌شود كه البته این مورد دچار كم توجهي در بسياري از طرح‌هاي معماري است! در حاليكه اگر طراحي بنا از همان ابتداي شروع طراحي با در نظر گرفتن اين سيستم صورت گيرد، مي‌توان در مصرف انرژي كه اكنون يكي از مهمترين مباحث روز دنيا مي باشد، صرفه جويي كرد. فتو ولتاژ (PVs) باعث مي شود كه هر ساختمان، شبيه يك ايستگاه انرژي عمل كند.از مباحث بالا مي‌توان به نتايج زير رسيد:
1. سيستم‌هاي فتوولتاژ بايد به عنوان بخش تكميلي راهكار استفاده از انرژي در ساختمان در نظر گرفته شود.
2. ظاهرو زيبايي آن نكته مهمي است.
3. پانلهاي pvs بايد با محيط هماهنگي كامل داشته باشد.
4. توجه به اين نكته ضروري است كه ايجاد سايه از ميزان كارايي سيستم مي كاهد.
5. بين الگوي تقاضا و انرژي توليدي پانل‌هاي pvs توازن برقرار باشد.
6. توجه به تهويه براي بهبود كارايي لازم است.
7. گستره وسيعي از سيستمهاي pvs در سقف و نما نصب مي شود.
8. pvs در جهت‌يابي، تعيين موقعيت، طراحي نما، مقطع بنا تاثيرگذار است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری