:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
ورق هاي پلي كربنات ارمغان فن آوري روز

Soheyla Peyrovan سهیلا پیروانپلي كربنات سخت ترين ماده شفافي است كه به عنوان گزينه اي مناسب بجاي شيشه در بخش هاي مختلف ساختماني مورد استفاده قرار مي گيرد.
رزين پلي كربنات در سال 1953 ميلادي توسط دكتر دانيال فاكس در كمپاني جنرال الكتريك پلاستيك ساخته و در سال 1958 به طور انبوه براي اولين بار به بازار عرضه گرديد. انواع ورق هاي ساخته شده نيز در سال 1968 توليد و روانه بازار شد.


تنوع ساختاري ورق هاي پلي كربنات امكان استفاده از آن را بر روي هر نوع سازه و در جوار هر نوع مصالح ساختماني به راحتي فراهم نموده است و كاربردهاي وسيعي را ايجاد مي كند.
تنوع رنگ اين ورق ، قابليت سايه پذيري و عبور نور آن را به ميزان 35 تا 82 درصد امكان پذير مي نمايد كه از نظر طراحي و هماهنگي با رنگ ساير مصالح از گستردگي خاص برخوردار مي باشد.
عوامل جوي مانند طوفان و تگرگ و حوادث طبيعي مانند زلزله از مهم ترين عوامل در تعيين و انتخاب مصالح ساختماني مناسب مي باشد كه با توجه به شفافيت و ضربه پذيري و مقاوم بودن ورق پلي كربنات ، استفاده از اين ورق در ليست مصالح ساختماني بيشترين ميزان را به خود اختصاص داده است.
سبك بودن وزن ورق پلي كربنات علاوه بر عدم تحميل وزن اضافه به سازه موجود كه خود عامل بسيار مهم در مورد مقاومت در برابر زلزله نيز مي باشد ،در حمل و نقل آن نيز نقش به سزايي دارد چه امكان انتقال آن در تعداد بسيار با وزن بسيار كم از هزينه متعلقه و تردد مربوط به آن مي كاهد.

با توجه به مسئله عدم تبادل حرارتي ، كاهش هزينه انرژي در فصول مختلف چشمگير است كه اين خود در مناطق سردسير و گرمسير و يا حتي معتدل با توجه به اهميت بهينه سازي ميزان مصرف سوخت و انرژي الكتريكي از مهمترين خصوصيات اين ورق مي باشد.

سر و صدا و مزاحمت حاصل از آن هميشه از عوامل مهم در تأمين فضاهاي امن از نظر مزاحمت صوتي بوده است . ورق پلي كربنات با ضخامت ها و لايه هاي مختلف عامل موثر در تأمين اينگونه فضاها مي باشد.
اشعه ماوراء بنفش به عنوان اشعه سرطان زا مؤثر بر سلامتي موجودات زنده و به عنوان از بين برنده رنگ اجسام شناخته مي شود در پناه ورق هاي پلي كربنات به علت دارا بودن لايه ضد عبور اين اشعه، فضايي سالم و قابل اطمينان ايجاد مي گردد.
مشكل تميز نگاه داشتن نماها و يا سقف هاي شفاف ساختمان ها هميشه وجود داشته كه در مورد ورق هاي پلي كربنات با توجه به خصوصيت آنتي استاتيك بودن لايه خارجي آن ، گرد و غبار و دوده معلق در هوا جذب سطح ورق نشده و با اولين شستشوي ساده و يا باران به راحتي پاكيزه مي گردد.
ضربه پذيري و نشكن بودن ورق پلي كربنات موجب فراهم كردن فضايي عاري از خطر در برابر سقوط اجسـام مي گردد.

با توجه به ثابت باقي ماندن خصوصيات فيزيكي ورق و دوام آن در نقاط مختلف با شرايط متفاوت آب و هوايي استفاده از اين محصول ساختماني روز بروز رو به افزايش مي باشد.
درب هاي شيشه اي و پنجره ها هميشه نقاط ضعف ساختمان بخصوص در مورد رخداد زلزله مي باشد كه با استفاده از اين ورق هم از خطرات شكستگي مي توان جلوگيري نمود و هم با توجه به وزن سبك ورق پلي كربنات از ميزان وزن آوار احتمالي نيز كاسته مي گردد.
ورق پلي كربنات نيز مانند هر ساخته دست بشر داراي معايبي مي باشد . در هنگام آتش سوزي اگرچه شعله ور نمي شود ولي دودزا مي باشد .
در كنار شفافيت مشابه شيشه، از مسئله خش پذيري سطح ورق نيز نمي توان دوري كرد كه خود باعث كدر شدن سطح ورق و خدشه دار شدن ديد مي گردد.
با خصوصيات بسياري كه در اين محصول وجود دارد ، بهاي گران آن اجتناب ناپذير است ، چون بهاي ماده اوليه و بخصوص پوشش ضد اشعه ماوراء بنفش خود از ارقام قابل توجه در اين امر مي باشد.
در پايان قابل ذكر است كه فن آوري روز نه تنها ورق پلي كربنات را به عنوان جايگزيني براي شيشه ارائه نموده است ، محصـولي را نيز به عنـوان «مكمـل شيشـه» به بـازارهـا عـرضـه نمـوده است اين محصـول از جنـس «پلي اتيلن ترفتالات» (PET) بوده و به نام ويندوفيلم (window film) مطرح مي باشد. بوسيله اين تكنولوژي حتي مي توان شيشه هاي موجود در ساختمان را بدون نياز به تعويض ، مقاوم كرد و معايب شيشه را تا حد زيادي كنترل نمود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری