:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
تعامل گرافیك و معماری در ساختمان بیلبورد توکیو

Kamal Yousefpor کمال یوسف‌پور
شهر توكیو پر است از ساختمان‌های بسیار كوچك كه در سایت‌هایی بدتركیب و بدقواره ساخته شده‌اند، سایت‌هایی كه در نتیجه اجرای طرح‌های شهری به این روز درآمده‌ و در نقاط مختلف شهر پراكنده‌اند.


ساختمان بیلبورد (Billboard Building) كه توسط شركت Klein Dytham Architecture طراحی شده و در Moto Azabu توكیو واقع است، یكی از نمونه‌های موفق این نوع ساختمان‌های بسیار كوچك می‌باشد كه نشان می‌دهد در توكیو چگونه از فضا بطور كارآمد استفاده می‌شود. سایت این پروژه یك قطعه زمین بسیار كوچك مثلثی‎شكل می‎باشد كه در نتیجه طرح تعریض خیابان به این وضعیت نامتعارف درآمده است. طول كلی این زمین 11 متر و عرض آن در یك انتها 5/2 متر است كه در انتهای دیگر به 600 میلی‎متر كاهش می‌یابد. اگرچه ساختمان بیلبورد، كوچك‎ترین ساختمانی می‌باشد كه تا به حال توسط شركت Klein Dytham Architecture طراحی شده است، اما به لحاظ موقعیت شهری كم‌نظیر ساختمان و قرارگیری آن در یك تقاطع شلوغ و پررفت‎وآمد در بخش مركزی توكیو، یكی از برجسته‎ترین پروژه‌های این شركت به شمار می‌رود.
billboard2.jpg
آنچه ساختمان دو طبقه بیلبورد را از ساختمان‎های دیگر متمایز و به پروژه‌ای برجسته و قابل اعتنا تبدیل می‎كند، عبارت است از استفاده ماهرانه از طراحی گرافیك، جهت خلق یك اثر معماری بسیار جذاب و تأثیرگذار. شكل‎گیری این ایده به دیدگاه معماران پروژه برمی‎گردد كه معتقد بودند ابعاد و شكل خاص زمین اقتضاء می‎كند كه ساختمانی با یك شخصیت گرافیكی قوی و تأثیرگذار یا به تعبیر طراحان پروژه، نوعی بیلبورد قابل سكونت در آن ساخته شود.
با توجه به ایده اولیه طراحان، ساختمان بیلبورد، همچنان‎كه از نامش پیداست، بیشتر به یك بیلبورد شبیه است تا به یك ساختمان. نمای شیشه‎ای این ساختمان با طرح گرافیكی چاپ‎شده‎ای از گیاه بامبو (خیزران یا نی هندی) پوشیده شده است كه یك نوع حس سرسبزی به منظر شهری فشرده و متراكم توكیو می‎بخشد. این طرح گرافیكی قابل توجه و گیرا علاوه بر آنكه به عنوان پرده‌ای در مقابل نور خورشید عمل می‎كند و دریافت گرما از نمای جنوبی ساختمان را كاهش می‎دهد، نوعی عرصه خصوصی و خلوت نیز در داخل ساختمان ایجاد می‎نماید. همچنین دیوار داخلی پشت این نما كه با سبز تند رنگ‎آمیزی شده است، تأثیر بصری طرح چاپی بامبو را در شب تقویت می‎كند و در نتیجه ساختمان در شب به یك نشانه تبلیغاتی بسیار بزرگ و صاف و یكدست با ارتفاعی بالغ بر 6 متر تبدیل می‎شود و یك جنگل تابناك بامبو را در قلب كلان‌شهر توكیو به معرض نمایش می‌گذارد.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری