:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
پای صحبت برندگان IAHH؛ تلفیق زیرکانه طبیعت و محیط ساخت بشر با نگاهی ایرانی

Elham Alavizadeh الهام علوی‌زادهامسال دانشجویان ایرانی در مسابقه معماری برگزار شده توسط انجمن بین‌المللی اسکان بشر (IAHH)، خوش درخشیدند؛ یک جایزه اول، یک جایزه سوم و گروههای دیگر ایرانی كه پروژه‌هایشان مورد تقدیر قرار گرفت، حاصل تلاشی بود که خود نوید روزهای خوشی را با طلایه‌داری نسل نو معماران ایرانی در پی دارد.
نوید روحی بروجنی، نیلوفر خالواسماعیلی، مهسا مهرپور دارستانی، فواد حبیبی همگی از دانشگاه آزاد اسلامی قزوین متخب اول هیات داوری مسابقه، هشتمین كنفرانس بین المللی اسکان بشر، از بین 22 اثر ارسالی از كشورهای استرالیا، شیلی، هند، ایران، ژاپن، مكزیك و پاكستان بودند. در ادامه گفتگویی را با این گروه می‌خوانید.

این روزها حضور دانشجویان ایرانی در رقابت های نظری و طراحی معماری در عرصه بین‌المللی توسعه چشم‌گیری داشته؛ هدف كلي از شركت در چنين مسابقاتي و تاثير مثبت آن از دیدگاه شما چیست؟
From left to right:Niloufar, Fuad, Navid, Mahsaمهمترین هدف شرکت در این مسابقات را می توان ایجاد انگیزه برای جلوگیری از راکد بودن فعالیت های دانشجویی به منظور بالا بردن حس اتکا به نفس در بین دانشجویان و نیز تبادل اطلاعات بین ایرانیان و دیگر دانشجویان، در سطح بین‌المللی دانست؛ نکته مثبت دیگری که در این زمینه وجود دارد انجام کار تیمی توسط اعضای گروه است که علاوه بر کسب تجربه در زمینه های متنوع، به روز بودن را نیز سبب می‌شود.

اخیرا در چه رقابتهای دیگری حضور داشته‌اید؟
مسابقه مقاله نویسی berkeley prize 2006 که توسط دانشکده معماری
Berkeley-California برگزار می‌شود، مسابقه کنگره UIA 2005 ترکیه، مسابقه طراحی خانه اقلیمی توسط سازمان بهینه سازی مصرف سوخت ایران، مسابقه حافظ کیش، مسابقه باغ موزه دفاع مقدس و....

موضوع و معيارهاي مورد نظر مسابقه IAHH چه چيزهايي بودند؟
Navid Rouhi Broujeni, Niloufar Khalooesmaily, Mahsa Mehrpour Darestani and Fuad Habibiدر این مسابقه پروژه باید روی یک گره شهری با فضاهای عملکردی متفاوت متمرکز میشد که در بر گیرنده ی تنوع و فرهنگهای کاری گوناگون بودند، باید به اندازه کافی بزرگ می بود تا جامعه‌ای کاری در حدود 1000 نفر را به وجود می‌آورد و بخش بزرگتری از جمعیت شهری مانند استفاده‌کنندگان و بازدیدکنندگان راجذب می‌نمود، باید شامل سلسله مراتب مناسبی از فضاهای باز و چشم‌اندازهایی می شد تا سازگاری و مطبوعیت را برای استراحت و آرمیدن شهروندان فراهم میکرد و موجب احیای دوباره ی گره های شهری می‌گردید؛ باید یک فضای عمومی با اهمیت می شد تا شهر را برای زندگی محیطی دلپذیرتر می‌ساخت و با چهره‌ای مناسب از شهر همخوانی و سازگاری می‌داشت.

راه حل پيشنهادي شما براي پاسخگويي به مساله؟
راه حل پیشنهادی ما شامل تلفیق زیرکانه طبیعت و محیط ساخت بشر با کانسپت فضای کاری تابع باغ شهر، همراه با قعالیت های فرهنگی، زمین های یازی و مکان های تفریحی و همچنین سازماندهی همزمان حرکت سواره و پیاده به منظور پیوند سایت با اساس شهری اطراف می گردید.

لطفا در مورد روند طراحي خودتان از ايده تا طرح نهايي توضیح دهید.
Niloufar Khalooesmaily, Mahsa Mehrpour Darestaniبا توجه به خواسته های پروژه، که شامل فضای کار، گره شهری، و پایداری می شد، با تجزیه و تحلیل این مفاهیم سعی نمودیم تا کانسپت این پروژه را با استراتژی توسعه پایدار تقویت کنیم در حالی که در آن بر شرکت و حضور مردم در بالا بردن پتانسیل های خلاق در اثر فعل وانفعالات متقابل اجتماعی تاکید می نمودیم. در واقع با الهام از فضای بازارهای ایرانی که نمودی بارز از برخورد(گره) زندگی و کار می باشند و مردم تنها عناصری هستند که با حضور فعال و همیشگی خود به این فضای معماری زندگی می بخشند طرح را در ترکیب تکنولوژی با ضروریات تاریخی سایت موجود برای خلق یک محیط صمیمی شهری پروراندیم. در این پروژه ما با کشاندن فضای سبز و فضاهای تجمع به قلب پروژه و همچنین ساماندهی دوباره حرکت سواره و تقویت سایت برای ایجاد امنیت و پایداری روحی پیاده قابلیت های پرسه زدن افراد در جهات مختلف را هدف قرار دادیم. در پروژه ی ما هیچ مرزی وجود ندارد زیرا فکر کردیم که این گونه محدودیت ها همیشه باعث ضعیف نمودن یا حتی کشتن حس خلاقیت انسان می شود.
در واقع نیاز به امنیت، حس تعلق به فضا، زیبایی و خلاقیت به عنوان کانسپت های کلیدی ما در پرداختن به پایداری در فضای کار محسوب می شود که علاوه بر این فاکتورها، ایجاد یک مرکز شهری پایدار به منظور مشارکت خلاق مردم برای اداره شهر توسط خودشان و درگیر شدن آنها با محیط، کاهش هزینه های ملی و افزایش حس اعتماد به نفس در بین مردم و کارکنان را سبب می گردد.

در انتها نظرتان در مورد انجام چنين مسابقاتي در ايران كه كمبود آن محسوس است، چيست؟
Navid Rouhi Broujeni,Fuad Habibiموقعیت معماران جوان در معماری امروزایران هم فقیر است هم خطیر؛ به خاطر اینکه ارزش گذاری ای که باید توسط کسانی که قدرت هل دادن سیستم را دارند روی فعالیت معماران جوان ایران تحقق پیدا نکرده است و شاید معدود کسانی باشند که این توجه را نشان داده باشند. بر سر راه معماران جوان ایران علی رغم تلاشی که در این زمینه ها چه از نظر کمی و چه کیفی می کنند و با وجود میزان انرژی و اندیشه ای که در فرآیند تولید معماری صرف می کنند همیشه موانعی وجود دارد که این آسیب پذیری را سبب می شود. متاسفانه بین نسل ما و نسل پیشکسوتانی که اکنون کار حرفه ای می کنند کمبود نسل میانه ای که نقش اتصال را به خوبی ایفا کنداحساس می گردد؛ به هر حال امیدواریم که این حرکت زمینه ای برای بیداری مسئولین در زمینه برگزاری این گونه مسابقات باشد، کما اینکه خلاقیت و نوآوری خصلتی است که خداوند در نهاد همه ی انسانها قرار داده است اما بخشی از ریشه ی ضعف این خصلت در معماران نسل جوان امروز ایران را شاید بتوانیم در سیستم آموزشی مان پیگیری کنیم در حالی که معماران جوان ایران می توانند با داشتن دیدی مثبت همراه با به کارگیری استعدادهای سرشار خود به راحتی در سطح بین المللی درخشش های چشمگیر داشته باشند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری