:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
پیرامون ساخت و ساز پاي صحبت مهندس علي كمك‌پناه، طراح برج سوپر فريم پرديسان در تبريز

Zahra Ebrahimi زهرا ابراهيميروزگاري نه چندان دور در ايران هر كس براي خودش خانه مي‌ساخت و اكنون كه مراحل توسعه را طي مي‌كنيم هنوز از اين روش‌ها فاصله نگرفته‌ايم و مهم‌تر از همه هنوز انبوه‌سازي به معناي مورد نياز، محقق نشده است. بر اساس آمارهاي ارائه شده در زمان تصدي دولت قبلي، فقط 40درصد ساخت و ساز وطني، به شيوه انبوه‌سازي انجام مي‌شود و در نتيجه با توجه به اين آمار 60درصد ساخت و ساز توسط افراد غيرحرفه‌اي انجام مي‌شود و همين ارقام كافي است تا فاصله‌مان را با استانداردهاي جهاني دريابيم و به راهكارهايي اجرايي و مناسب فكر كنيم.

مهندس علي كمك‌پناه، دكتراي مهندسي عمران از كشور ژاپن و عضو هيات علمي دانشگاه تربيت مدرس با اشاره به لزوم وجود شركت‌هاي ساختماني در روند ساخت و ساز كشورمان و نقش آنها در جهت ايجاد امنيت در سازه‌ها، درباره لزوم فرهنگ‌سازي در اين زمينه مي‌گويد: «بايد اين را در فرهنگ عامه به وجود آوريم كه خريد يك ساختمان مانند خريد يك تلويزيون و يا يخچال و هر وسيله ديگري مي‌تواند با شناخت خريدار از كيفيت آن ساختمان مورد بررسي قرار گيرد مثلا هنگامي كه مي‌خواهيم لوازمي از قبيل تلويزيون و ماشين را تهيه كنيم اين لوازم را با توجه به شركت سازنده تهيه مي‌كنيم چرا كه اطمينان داريم مهندسان و ناظران متخصص آن شركت در ساخت آن لوازم حضور داشته‌اند و به نوعي اطمينان خاطر بيشتري نسبت به لوازم خواهيم داشت، در صورتي كه در مورد ساختمان به اين صورت نيست با آن كه يك ساختمان حجم و تنوع وسيعي از مصالح، مشاغل و قوانين گوناگون است ولي در مورد كيفيت اين مصالح خريدار دخالتي ندارد چرا كه فروشندگان بسيار متنوع هستند و هر كس بر اساس سليقه ساختمان را مي‌سازد در حالي كه در دنياي پيشرفته، ساختمان‌ها با معرفي سازندگان آنها توسط شركت‌ها و نوع مصالح ساخته مي‌شوند. به طور كلي مي‌توانم بگويم كشور ما اكنون در حال گذار از مرحله سنتي ساخت و ساز به مرحله مدرن آن است، انبوه‌سازي در ايران اگر توسط شركت‌هاي خاصي انجام پذيرد، توسعه فني، مهندسي و علمي حاصل مي‌شود و در كنار آن به روز شدن با دنياي ساخت و ساز و رعايت اصول ساختمان‌سازي و كنترل روند ساخت‌وساز عملي مي‌شود.»
وي در ادامه خصوصيات يك شركت ساختماني را جهت ظهور در دنياي ساخت و ساز مهم مي‌داند و مي‌گويد:«در يك شركت ساختماني، يك سازنده خود بايد طراح باشد يعني آنكه يكي طراحي نكند و ديگري بسازد و در كنار اين امر، سازنده ساختمان بايد تيم فني متخصص داشته باشد به طوري كه تمام كاركنان يك ساختمان بايد در داخل شركت مشغول كار باشند و حتي مصالح نيز از داخل خود شركت تامين شود.»
به عقيده مهندس كمك‌پناه، مهم‌ترين بخش تحقيقات است كه امري اجتناب‌ناپذير محسوب مي‌شود: «به روز شدن اطلاعات به گونه‌اي كه بر روي مسائل جديد، تحليل و كارشناسي شود و دركنار اين تحقيقات كار ساخت و ساز ادامه يابد. تمام اين موارد در ظهور يك شركت ساختماني نقش اساسي دارد و مي‌تواند به صورت مديريتي در اين شركت‌ها نقش‌آفريني كند همان طوري كه در كشورهاي پيشرفته چنين است، يعني با بزرگ شدن شركت اين سه عامل به صورت مديريتي در سيستم جاي خود را باز مي‌كند و شاخه‌هاي زيرين شركت براي تحقق اين سه هدف تلاش مي‌كنند.»
مهندس علي كمك‌پناه، طراح برج سوپر فريم پرديسان تبريز، ضمن معرفي اين بنا كه نمونه‌‌اي از انبوه‌سازي در ارتفاع محسوب مي‌شود و با توجه به استفاده از چهار نوع فناوري نوين در ساخت و ساز مي‌تواند جزء معدود سازه‌هاي داخلي باشد كه توسط مهندسان داخلي طراحي شده است، درباره چگونه روند تحقيقات در اين پروژه مي‌گويد: «برج سوپر فريم پرديسان پس از گذشت دو مرحله تحقيق و طراحي، امروز در مرحله ساخت و ساز قرار دارد. در اين پروژه منافع مالي چندان دخالتي در امور نداشته، بلكه هدف اثبات وجود فناوري‌هاي پيشرفته و توانايي به كارگيري آنها در كشورمان بوده است. اين ساختمان به عنوان يكي از پيشرفته‌ترين سازه‌هاي ايران و با همكاري سازمان زمين و مسكن وزارت مسكن و شهرسازي مراحل ساخت را پشت سر مي‌گذارد».
كمك‌پناه از طرح اين مسائل قصد دارد به اهميت تحقيقات و نقش آن در بهبود كيفيت ساخت و ساز بپردازد و در ادامه و گذر از تشريح روند تحقيقات به مشكلات مربوط به مرحله ساخت مي‌رسد و مي‌گويد: «اين پروژه در مرحله فونداسيون است ولي مشكلي كه اكنون با آن رو به روست مشكل كمبود سيمان است اين پروژه به سيمان بسيار زياد نياز دارد و به علت كمبود سيمان متاسفانه يك بخش فونداسيون بسته شده ولي با گذشت 10 روز از درخواست، هنوز سيمان به دست ما نرسيده و به اين صورت بخش دوم فونداسيون هنوز تكميل نشده است.»
به عقيده مهندس كمك‌پناه، استفاده از بتن با مقاومت بالا يعني بتني با مقاومت 600 كه در ايران هنوز براي هيچ پروژه‌اي مورد بهره‌برداري قرار نگرفته است، حتي در پروژه‌اي مثل برج ميلاد كه به كمك يك شركت فرانسوي اجرا شد، سبب شده تعداد ستون‌ها در اين بنا كاهش پيدا كند و فضاي داخل ساختمان بزرگتر شود.
وي از ديگر فناوري‌هاي مورد استفاده در اين پروژه، به فناوري «پس كشيده» كه با به كار بردن كابل‌هايي خاص در داخل بتن ايجاد مي‌شود، اشاره مي‌كند و به عنوان يك نمونه ديگر، استفاده از دمپرهاي (damper) هيدرومكانيكي لوزه‌گير را نام مي‌برد و توضيح مي‌دهد چگونه در هنگام وقوع زلزله دمپرها نيروهاي ناشي از حركت زمين را جذب مي‌كنند و از تخريب ساختمان جلوگيري مي‌كنند.
قطعات پيش‌ساخته در ستون‌ها نيز از ديگر فناوري‌هاي مورد استفاده در اين بناست.
طرح‌هايي مانند سوپرفريم پرديسان نشان مي‌دهند معماران و طراحان مي‌توانند دنياي ساخت و ساز را با خود همراه كنند، اما به عقيده كمك‌پناه اين امر نيازمند هماهنگي بين دولت و بخش‌هاي خصوصي اين حوزه است. وي مي‌گويد: «وظايف دولت در راه‌اندازي شركت‌هاي ساختماني غيرقابل انكار است. در همه‌جاي دنيا، اجراي ساختمان‌ها توسط بخش خصوصي انجام مي‌شود و دولت نقش هدايت‌كننده را
بر عهده دارد. معرفي انبوه‌سازان نمونه مي‌تواند از جمله چنين اقداماتي باشد.» كمك پناه همچنين به فرهنگ سازي اشاره مي‌كند و لزوم ارتقای كيفيت تقاضا، او مي‌گويد: «زماني كه فردي مي‌خواهد، خانه‌‌اي بخرد لازم است توسط دولت به خصوصيات يك مسكن خوب آگاه شود. چون با آگاهي متقاضيان از كيفيت خوب، سازندگان سعي مي‌كنند در جهت ارتقای كيفيت تلاش كنند. متاسفانه در ايران متقاضيان تنها به ظواهر امر توجه مي‌كنند. چيزهايي مثل رنگ آشپزخانه اپن يا ... در نتيجه سازندگان هم فقط اين موارد را مد نظر قرار مي‌دهند.»
كمك پناه، پس از توضيح درباره مسايل و مشكلات موجود، مجددا به انبوه‌سازي مي‌پردازد و نتيجه مي‌گيرد: «به نظر مي‌رسد كه ديگر انبوه‌سازي به صورت فردي و شخصي كارساز نيست، علاوه بر اينكه اين نوع ساخت‌وساز مشكلاتي چون عدم پرداخت ماليات نداشتن تضمين اجرايي و شناخته نشدن عامل ساخت را در پي دارند كه باعث عدم حضور شركت‌هاي خانه‌سازي در ايران شده است. براي سامان بخشيدن و بالا بردن كيفيت در ساخت‌وساز و نظارت بيشتر، دولت مي‌تواند باعث پررنگ شدن حضور شركت‌هاي ساختماني در ساخت پروژه‌هاي كم‌حجم و يا بلندمرتبه شود.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری