:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
جهان بدون ارگ بم چيزي كم دارد...

Almara Melkomian آلمارا ملکمیانزلزله بم را هرگز فراموش نخواهیم کرد. ارگ فرو ريخته را....
ارگ بم پس از آن به يك «محوطه ميراث جهاني» تبديل شد، چرا كه جهان به درستي فهميده بود بدون ارگ بم چيزي كم خواهد داشت.
تيرماه 83، ماه سرنوشت‌سازي براي ارگ بم بود. اجلاس كميته ميراث جهاني يونسكو از 8 تا 17 تيرماه در شهر سوژوي چين برگزار مي‌شد و قرار بود در اين اجلاس دربارة پرونده ثبت ارگ بم در فهرست ميراث جهاني يونسكو تصميم‌گيري شود.


بالاخره روز راي‌گيري فرا رسيد و ارگ بم در كمال شگفتي و با صددرصد آرا در فهرست ميراث جهاني يونسكو ثبت شد؛ ارگ بم را آنطور خواهيم ساخت كه نساخته بوديم، آنطور مرمت مي كنيم كه مي بايست مرمت مي شد و آنهايي بايد بسازند كه فرصت ساختن نيافتند.
هفته گذشته همزمان با روز جهانی میراث فرهنگی سومین کنگره تاریخ معماری و شهرسازی ایران (25 تا 30 فروردین 1385) پس از تاخیر به دلیل وضعیت نامساعد در ارگ بم کرمان برگزار شد.

پیشرفت‌های بسیار امید بخش فعالیت های پایگاه پژوهشی و اجرایی بم به موازات دیگر فعالیت‌های بازسازی شهر بم در سامان‌دهی به محیط ارگ همراه با کارهای پژوهشی و حفاظتی چهره کاملا متفاوتی به ارگ در مقایسه با روز های پس از زلزله داده است، سازمان را بر آن داشت تا نه تنها با برگزاری سومین کنگره جریان سازنده پدید آمده را پویایی بیشتری دهد بلکه آنچه که در زمینه تحقیقات و کارهای اجرایی در بم پس از زلزله رخ داده است بتواند بخشی از تاریخ معماری و شهرسازی کشورمان را به طور زنده و ملموس در معرض داوری و نقد قرار دهد.
محورهای عمده سومین کنگره مانند دو کنگره قبل عبارت بودند از:
-روند شکل گیری فضاهای معماری و شهرسازی ایران در بستر تاریخ
-زبان و بیان معماری و شهرسازی ایران در بستر تاریخ
-سبک شناسی معماری و شهرسازی ایران
-محیط، معماری و شهرسازی ایران
-معماران، شهرسازان و جامعه ایران
معماری و شهرسازی معاصر ایران

همزمان با کنگره در محوطه خارجی ارگ workshop بسیار فعال مهندسان مشاوری و نهادهایی که پس از زلزله در بم مشغول به کار بوده‌اند نیز دایر بود؛ که توانسته بودند تا حدودی فعالیت های خود را با ماکت و شیت به نمایش بگذارند و جالب تر از همه اینکه یک گروه مشغول ساختن ماکت 60/1 از ارگ بودند که به گفته خودشان به دلیل اندازه فضایی که برای این ماکت اختصاص داده اند اندازه ماکت با تغییر ار 50/1 به این مقیاس ساخته می‌شد.
دانشگاه سوره تهران، دانشکده معماری، با تیم دانشجویان معماری به همراهی ریاست دانشکده و اساتید جز اولین گروههای شرکت کننده در کنگره وبازدید از workshop بود و در طی آن بازدید اختصاصی تیم دانشگاه سوره از ارگ و قسمت هایی که تا کنون توسط گروه های مختلف باز سازی و مرمت شده به کوشش متخصصان ایتالیایی انجام گرفت.
ما پذیرفتیم که ارگ بم یک محوطه جهانی است چون اگر چنین نباشد داشتن اجازه ورود به قسمت های بازسازی شده (به غیر از مسیر اصلی) توسط یک کارشناس ایتالیایی و شنیدن توضیحات به زبان ایتالیایی می توانست بسیار سخت باشد.
ما جهان را آنقدر کوچک تصور کردیم و مردمان جهان را به هم نزدیک تا جایی که دکتر گوئیدو ریکاردو از ایتالیا در بم برای ما از بم میگفت...!

مطالب مرتبط:
● سخنرانی گوئیدو لیچاردی، معمار ایتالیایی درباره باغ آرایی با در نظر گرفتن سنت و آمیزه های قرآنی

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری