:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
داستان خانه‌ای موجی شکل از جنس شیشه ‌و چوب

Farzaneh Hadafi فرزانه هدفیبر تپه‌های سرسبز Rohrdorf، مجاور جنگل سیاه‌آلمان، معماری برای خویش خانه‌ای موجی شکل از جنس شیشه‌و چوب می سازد.
ماجرا چونان داستان های پریان آغاز می شمود: «مجاور جنگل سیاه‌آلمان، در ساحل رودخانه ‌Nagold، خانواده‌ای در خانه‌ای خیالی از جنس چوب و شیشه‌زندگی می کرد...».


از اقبال خانواده‌ Rainer Lenz(معمار)، همسر وی کارمن و دو فرزندشان، این داستان کاملا واقعی است. Lenz، شریک شرکت Kauffmann, Theilig und Partner (KTP) است که‌دفتر اصلی آن در اشتوتگارت واقع است. وی قطعه‌زمینی خالی در Rohrdorf پیدا کرد که‌تنها 40 مایل با شرکت فاصله‌داشت. برادر Lenzخانه‌ای در همان نزدیکی داشت و خانواده‌Lenz مجذوب محیط اطراف شدند – یعنی همجوار و محصور در میان دهکده‌و کوههای زیبا و بدیع جنگل سیاه.
دسترسی به‌سایت به‌لحاظ شیب تند و همسایگی در جنوب، مشکل بود ولی ‌Lenz همچون هر معمار دیگری در مورد خانه‌شخصی خود رویاپردازی کرده‌بود و آماده‌پذیرش هر نوع چالشی بود، Reiner Herzig مدیر روابط عمومی KTP اذعان می‌دارد: «ما راه‌حل های منحصربفردی را مختص هر پروژه‌خلق می نماییم، در طراحی این خانه‌هم از همان اصل پیروی نمودیم».

مساحت 3،928 فوت مربعی منزل مسکونی 4 طبقه ‌را پرده‌ای موجی شکلی ‌به‌فرم عدد 8 دربرگرفته‌است. بنای موجی شبیه‌مخروط معکوسی که‌به‌نرمی هنگام ارتفاع گرفتن از پایه‌به‌پهنای آن افزوده‌شده‌و پشت بام آن دارای زاویه‌شیب کمی است تا باران و برف را به‌مجرای آب هدایت کند.
طبقه‌همکف بر روی زمین شیب دار قرار گرفته‌و شامل فضاهای ذیل می باشد: اتاق خواب اصلی، حمام و سونا. کریدور کوچکی دسترسی به‌طبقات بالا و باغ واقع در حیاط را فراهم می سازد، جایی که‌آلاچیقی در انتظار ارائه‌خدمت در فضای باز است. داشتن خانه‌ای که‌با محیط بیرون هماهنگی دارد برای Lenz اهمیت خاصی داشت.

بنای طراحی شده‌توسط وی دارای بازشوهایی در نمای جبهه‌شمالی و جنوبی است. پنجره‌های سرتاسری از کف تا سقف و درب های چرخانی که‌به‌سمت بالکن ها باز می‌شوند از مزایای استفاده‌از نور خورشید و دید به‌طبیعت سبز بهره‌می برند. Herzig عنوان می‌دارد که‌این منطقه‌اقلیم سردی دارد و بنابراین برایمان مهم بود که‌شکل نما به‌گونه‌ای باشد تا بتواند حداکثر نور طبیعی را در فصل زمستان دریافت داشته‌بتواند در برابر نور خورشید تابستان همچون سایبان عمل کند.
در طبقه‌دوم فضای نشیمن اصلی خانواده‌ شامل: آشپزخانه، نهارخوری، فضای نشیمن و تراس بزرگی است که‌توسط پلکان مارپیچی واقع در بیرون ساختمان به‌باغ دسترسی دارد.
طبقه‌سوم اختصاص به‌دو فرزند Lenz که‌درخواست در اختیار گرفتن یک طبقه‌کامل بعنوان حوزه‌تملک خود داشته‌و از داشتن سه‌فضای شبیه‌خانه‌لذت می برند. Herzigاز خانه‌قبلی Lenz سخن می راند: "Lenz از آپارتمانی بسیار کوچک به‌اینجا نقل مکان کرده‌است؛ بچه‌ها از داشتن فضای به‌این بزرگی مسرورند و مادرشان از امکان تلفیق آزادانه‌فضاهای خصوصی و عمومی خرسند است". اتاق مهمان و اتاق کار Lenz در طبقه‌بالا قرار دارد. با وجودیکه‌خانه‌حجمی عمودی است، فضاهای پیرامون پله‌ها در طبقات بالا باز است که‌امکان ارتباط خانواده‌در میان طبقات را فراهم می سازد.
اگرچه‌خانه‌در میان خانه‌های همجوار خود که‌بناهایی معمولی با بامهای سنتوری شکل (به‌نام Swabia معروفند) شکل نامتعارفی دارد، تمام مصالح بکار رفته‌محلی هستند و از همان حوالی تهیه‌شده‌اند. چوب صنوبر برای پوشش بیرونی و المان های چوبی داخل ساختمان (همچون پله‌ها، پوشش های کف، کابینت و نیمکت های فضای نشیمن) مورد استفاده‌قرار گرفته‌است. رنگ زرد روشن از زمختی سقف بتن لخت می کاهد و دیگر رنگهای بکار رفته‌همچون قرمز اخرایی و آبی تیره، برای ایجاد تضاد و به‌عنوان رنگ های گرم در برابر تنالیته‌های طبیعی چوب صنوبر بکار رفته‌است.
در حالیکه‌طرح غیرمعمول در برابر همسایگان خود که‌مالکان بی ادعایی هستند ابراز وجود می کند، Herzig عنوان می دارد که‌خانه‌طرح شده‌در واقع مکانی برای زندگی است و بمنظور سرگرمی و خودنمایی ساخته‌نشده‌است.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری