:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
خانه اپراي وينسپر

ٍElham AlaviZadeh الهام علوی‌زادهخانه اپراي وينسپر در قلب محدوده هنري دالاس قرار گرفته است و يكي از شش جايگاه تشكيل دهنده مركز هنرهاي نمايشي دالاس خواهد بود.اين مجموعه با يك تركيب بندي منحني وار، به منظور مهيا كردن بهترين شرايط آكوستيكي، با تاكيد بر جريان پياده و الحاق فضاهاي عمومي در طرح، طراحي شده است.


شفافيت نما سبب ايجاد ديد هايي از تجمع عمومي، سالنهاي ورودي طبقات بالا و پلكان زيبا، همراه با يك ارتباط قوي بين درون و بيرون مي شود. يك سايه بان در مقابل تابش شديد آفتاب تگزاس سايه اندازي مي كند و فضاي باز بيروني بنا را تبديل به محل هاي دعوت كننده براي رويدادهاي تمام طول سال مي كند. طراحي سالن اجتماعات شامل تنظيمات آكوستيكي است و از طريق استفاده از صفحات قابل جمع شدن، امكان انعطاف پذيري براي اجراهاي گسترده را فراهم مي آورد. اين مكان براي اجراي اپرا و تاتر، همراه با طبقات طراحي شده و مجهز به كف سازي مناسب براي باله و ديگر انواع رقص، مورد استفاده قرار خواهد گرفت. ساخت بنا با مساحتي حدود 198000 فيت مربع، سال آينده ميلادي آغاز خواهد شد.
هيچ يك از عناصر به كار رفته در طرح هاي نورمن فاستر،‌ تزئيني يا غير عملكردي نيستند. او يكي از نام آورترين معماران عصر حاضر و از چهره هاي شاخص سبك اكو- تك است. او در منچستر بدنیا آمد. در دانشگاه ییل درس خواند. مدتی با ریچارد راجرز و باکمینستر فولر همکار بود. شهرت او بیشتر بخاطر طرح گنبد مجلس ملی آلمان در برلین و بنای مشهور به «خیارشور» در لندن است.
به عنوان مثال، طرح وي در باز سازي گنبد رايشتاگ در برلين،‌ به صورت كاملا اقليمي طراحي شده است. از جمله شاخصه هاي اقليمي اين طرح عبارتند از: تهويه طبيعي هوا در تابستان و بازيافت هواي گرو صعود كرده به داخل گنبد در زمستان،‌سلولهاي خورشيدي فتو ولتيك، پنجره هاي هوشمند براي تهويه، استفاده از سوخت تجديد شونده بيو گاز براي توليد برق و... يا در ساختمان اداري در استنلي پارك لندن ، با استفاده از سازه به شكل Y منجر به ايجاد حالت ميرايي در ساختمان و در نتيجه مقاومت بهتر در مقابل نيروهاي جانبي مانند باد و زلزله شده است و در عين حال فرم ظاهري بنا از فرم اين سازه تبعيت مي كند. در بانك هنگ كنك با استفاده از ستون هاي ويرينديل و خرپا هاي طره شده از آنها ، تمام طبقات را به صورت معلق و آويزان از اين طره ها طراحي كرده است كه داراي ايستايي كافي براي مقابله با نيروهاي جانبي مي باشند.

معماران هاي تك از پوسته ساختمان به عنوان پوست دوم نام مي برند . منظور از پوست اول، پوست بدن انسان است. در كارهاي فاستر پوست دوم همچون پوست اول به صورت هوشمند طراحي شده است. همچنان كه پوست انسان در مقابل سرما، گرما،‌رطوبت و كوران هوا از خود عكس العمل نشان مي دهد،‌پوست اين ساختمانها نيز در مقابل شرايط محيطي ، عكس العمل هاي متفاوتي دارد.
ريچارد راجرز از اين بناها به عنوان موجوداتي كه خود را با شرايط مختلف محيطي وفق مي دهند ياد مي كند: « جهت بر آورده كردن احتياجات ساكنان بنا و حد اكثر استفاده بهينه از انرژي، بهترين ساختمانهاي آينده به صورت پويايي با اقليم مجاور خود ارتباط پيدا مي كنند... در معماري ميكرو الكترونها ي پنهان از چشم و بيو تكنو لوژي جايگزين سيستم هاي مكانيكي خواهند شد... ساختمانها، شهر ها و اهالي آن همانند يك سيستم ارگانيك جدا ناپذير،‌ در زير چهار چوب متحرك و متحول، قرار مي گيرند. به جاي تير ها و ستون ها و پانل ها ، يك پوسته ممتد و به هم پيوسته جايگزين خواهد شد...
در مورد سازه هاي معماري، سيستم هاي انعكاسي با استفاده از دستگاه عصبي الكترونيك ، تغييرات محيطي را حس خواهند كرد و همانند ماهيچه هاي بدن انسان با منقبض و منبسط كردن خود، بار و نيروهاي وارده را به قسمت هاي مختلف كالبد بنا منتقل مي كنند...آينده فرا رسيده و تاثير معماري بر آن آغاز شده است...».

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری