:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
قرائت كالوينو در تهران، نگاهی به همكاري ميان دانشگاه فدريكو II و موسسه آموزش عالي سوره تهران

روزنامه ایتالیایی کریر دلا سرا در 22 مارس سال جاری اقدام به انتشار گزارشی بی سابقه کرد که در آن به سفر هیات نمایندگی دانشگاه سوره و دانشکده معماری تهران این دانشگاه به این کشور و مجموعه فعالیت های این هیات بالاخص تفاهم‌نامه های همکاری آن با دانشگاه‌ فدریک دوم پرداخت. در ادامه ترجمه این گزراش را می‌خوانید.

از نخستين دانشجويان بهره‌مند از توافق علمي و فرهنگي منعقد شده ميان دانشگاه فدريكو II (شهر ناپل – ايتاليا) و موسسه آموزش عالي سوره(تهران–ايران) شايد بتوان آلمارا [ملکمیان] دانشجوي بيست و سه ساله ايراني را نام برد؛ در ميان برداشت هاي دوربين عكاسيش كه يكي پس از ديگري سعي در ضبط لحظه هاي بازديدش از ايتاليا را دارند، آلمارا بيان مي‌دارد كه اميدوارم بتوانم بعد از دفاعيه پروژه نهايي‌ام –كه در حال مطالعه آن هستم– تحصيلات تكميلي خود را در ناپل ادامه دهم. در كنار او هم دانشگاهيش سولماز، بيست و چهار ساله، جاذبه‌های بصری ايتاليا را از زبان خود برايمان وصف مي كند. موسسه آموزش عالي سوره به سرپرستي رياست دانشگاه دكتر سيد جواد سليمي ديروز سه توافقنامه همكاري با دانشكده هاي دانشگاه فدريكو II امضا كردند؛ ديروز صبح هيئت ايراني به همراهي آناماريا فونتانا رئيس «خانه ناپل – خانه تهران» و همراهي آقاي آماتو لامبرتي جامعه شناس و مهندس ماريو دي لوا، توسط زياست دانشگاه فدريكو II گوئيدو ترمبتي و رئيس دانشگاه معماري بندتو گراوانيولو پذيرفته شدند. ديروز بعد از ظهر نيز در دفتر روزنامه «كريره دل متزوجورنو» جورجو فيوره مدير مسئول دفتر، پذيراي رياست دانشگاه سوره و رئيس دانشكده معماري سوره دكتر حسن اصانلو از سويي و رياست دانشكده مهندسي «ادواردو كوزنتزا» از سوي ديگر بود . راهبردهاي توافقنامه هاي مذكور در چهار سرفصل ارائه شده‌اند:

-امكان مبادله دو سويه دانشجويان ميهمان
-همكاري و مشاركت در زمينه تحقيقات علمي
-مبادله اطلاعات و نشر آثار مطبوع
-برگزاري سمينارها و كارگاههاي آموزشي در موارد مورد علاقه مشترك


نگاه كلي تفاهم‌نامه هاي امضا شده به سوي يك همكاري جامع دو جانبه ميان دانشكده هاي طرفين طي يك برنامه توسعه همكاري ظرف مدت سه سال آينده مي‌باشد؛ توافقي مهم كه به سوي تقويت ديالوگ علمي – فرهنگي هر دو كشور گام بر ميدارد، گامي ازرشمند كه در فضاي نا آرام امروز رابطه غرب و ايران، ما را بر آن داشت چگونگي اوضاع را از نظر دكتر اصانلو رياست دانشكده معماري سوره،‌جویا شویم، اصانلو ميگويد:
«رسانه هاي غربي از گرايش به دشمني در مردم ما ياد ميكنند، اما اين منتج از قرائتي است اصولا مغاير با جامعه‌اي كه ما در آن زندگي مي كنيم. خاطرنشان مي‌كنم كه چنين برخوردهايي ديالوگ في مابين كشورهايمان را به مخاطره مي اندازد؛ طي هفته گذشته بحث ارائه شده در مورد ايتالو كالوينو در قالب سخنراني سفير محترم ايتاليا نزد دانشجويان معماري دانشكده ما، اولين آشنايي دانشجويان من با ايتالو كالوينو بود كه اين امر خود دليل بر اين مدعاست...».
رياست دانشگاه سوره، سيد جواد سليمي در قبال ملاقات اینچنین توضيح ميدهد:
«بيش از 98% اعضاي هئيت علمي دانشگاه ما فارغ التحصيلان ايتاليا هستند...؛ در دهه 70 ميلادي تاثير فرهنگ و علي الخصوص سينماي نئورئاليسم ايتاليايي بر جامعه ما بسيار قوي بود. اين مهم موجب شد تا جوانان هنرمند، معمار، نقاش، مجسمه ساز، فيلم ساز و موسيقي دان ما در جهت تبادلات فرهنگی با فرهنگ شما به ايتاليا آمدند تا در شرايطي كه كشور ما همچون امروز اين رشته ها آزمون ورودي داشتند، اينجا ادامه تحصيل بدهند...».
بار ديگر از دكتر اصانلو كه خود فارغ التحصيل دانشگاه پلي تكنيك میلان است مي پرسم امروز ايتاليا را چگونه مي بينيد؟
ـ «شرايط اندكي تغيير يافته است، سابق بر اين توليدات هنري شما بي همتا بود ولي امروز ما ايتاليا، فرانسه و اسپانيا را هم سطح مي‌بينيم...».

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری