:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
ظه حديد، اینبار برنده طراحي در سايت دانشگاه آمريكايي بيروت

Elham Alavizadeh الهام علوی‌زادهسال گذشته، حوالی همین روزها بود (18 ام ماه مارس) که دانشگاه کلمبیا تصمیم گرفت معماریه‌ی عرب عراقي‌الاصل بريتانيايي، ظٰه حديد، بانوی 55 ساله ساكن لندن را مفتخر به دریافت درجه دکتری افتخاری کند و ما از آن زمان او را دکتر ظٰه حديد صدا می‌کنیم...! هر چند سال قبل ترش هم هیات داوران جایزه پریتزکر تصمیم گرفته بود جایزه پریتزکر 2004 را، در حالی که وی اولین زن و جوانترین دریافت کننده آن بود، در آغوش این بانوی مورد توجه قرار دهد...؛ قلب زمانه در دنیای معماری برای ظٰه می‌تپد، تپیدنی...!

Zaha Hadid Architects has won an international competition for a building to house the Issam Fares Institute of Public Policy and International Affairs at the American University of Beirut. The school is Hadid's alma mater.
اما اینبار، به گزارش بخش خبری سایت Arch Record، ظٰه حديد، برنده مسابقه بين المللي، براي طراحي ساختماني در سايت دانشگاه آمريكايي بيروت، براي موسسه دولتي امور بين الملل Issam Fairs شد. اين دانشگاه زمانی محل تحصيل حديد بوده‌است و موسسه Issam Fairs در سال 2004 به عنوان هسته مشاوران بين الملل در امور جاري خاورميانه، تشكيل شد.
ظٰه حديد را معمولا يكي از پيروان شالوده شكني (دیکانستراکتیویسم) مي‌دانند ولي با اينكه از لحاظ بصري شباهت هايي وجود دارد، نقاط افتراقي هم هست كه كار او را از كار پيشتازان اين زمينه متمايز مي سازد؛ او مباني طراحي ويژه‌اي براي كار خود در نظر مي گيرد كه رهنمون خلاقيت او در آثارش است. عمده اين مباني عبارتند از توجه به توپوگرافي زمين و landscape، توجه به فضاي شهري و تداوم آن در داخل بناها، مسيرهاي حركتي و ميدانهاي انرژي موثر بر پروژه. او در واقع ايده‌هاي اصلي خود را از بررسي زمين و مشخصه هاي طبيعي و مصنوع آن بدست مي‌آورد و نيروهاي بالقوه را به بالفعل تبديل مي‌كند. به اين ترتيب به ساختارها و فضاهاي جديدي دست مي يابد و نهايتا به نو آوري درخلق فضاهاي سيال مي‌رسد....
The six-level building has been conceived to reflect the undulating topography of the site
البته طبق معمول خود حديد هم در توصيف سبكش دشواري دارد: «اين سبك داراي ويژگيهاي زيادي است كه نمي‌توان صرفا به يكي از آنها پرداخت ولي از افراد و روشهاي مختلفي از كاسيميرمالويچ تا مدرنيسم تاثير گرفته‌ام. شايد مهمترين چيزي كه از آن الهام گرفته‌ام چيزي خارج از دنياي معماري باشد، يعني توپوگرافي مناظر طبيعي و درك قلمروي افقي...».
نگاهي كلي به پروژه هاي «حديد» مي توان نتيجه گرفت كه بيشتر آنها (حال ساخته شده و يا بيشتر ساخته نشده)، حاصل شركت او در رقابت ها و مسابقات معماري است؛ پروژه هايي مانند: پايانه هونهايم (استراسبورگ، فرانسه ۲۰۰۱)، سكوي پرش اسكي (اتريش ۲۰۰۲)، موزه گوگنهايم (تايوان)، ايستگاه قطار سريع السير (ناپل، ايتاليا)، ساختمان مركزي BMW (لايپزيگ، آلمان)، مركز هنرهاي معاصر (سين سيناتي، اوهايو، ايالات متحده) و چند اثر ديگر هرچند تقريبا هيچ يك در هيچ شهر بزرگ (متروپليس) ساخته نشده‌اند ولي نوعا گوياي نظرگاه نو انديشانه و خاص «ظه حديد» هستند.او مانند رم كولهاس و پيتر آيزنمن جزو افرادي است كه همواره خلاقيت خود را حفظ كرده‌اند این موضوع را بعضا با شدتی بسیار بالا مانند مركز هنر معاصر روزنتال و ساختمان مركزي BMW كه داراي يك معماري طبيعت مدار و همگن با تو پوگرافي زمين است، میتوان تعقیب کرد.
اما موضوع مسابقه طراحي ساختماني در سايت دانشگاه آمريكايي بيروت، ارائه يك بناي معاصر و در عين حال در بر دارنده مشخصه هاي فضاي قديمي دانشگاه
بود. سايت پروژه در مركز شهر بيروت و با شيبي به سمت مديترانه قرار گرفته و اين ساختمان شش طبقه، انعكاس دهنده توپوگرافي مواج زمين و شبكه راههاي موجود در اطراف آن است. طبقات بالاي آن شامل مراكز تحقيقاتي، اداري، اتاقهاي سمينار و فضاي اصلي مطالعه، به بيرون محدوده سايت امتداد يافته‌اند.
پلهايي با عبور از داخل آتريوم بنا، طبقات سوم و چهارم را به هم متصل مي كنند. براي حفظ سكوت در فضاي دانشكده، آتريوم اصلي و تسهيلات رفاهي آن در زير زمين طراحي شده اند. اين بنا با مساحت 21500 فوت مربع، تا اكتبر 2008 تكميل خواهد شد.

پینوشت:
Hadid Building at Her Alma Mater in Lebanon
March 27, 2006
Seif El-Rashidi
© The McGraw-Hill Companies, Inc All Rights Reserved


P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری