:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
بحران پروژه‌های مسکونی بلندمرتبه در لاس‌وگاس

Farzaneh Hadafi فرزانه هدفیلاس وگاس بعنوان مکانی شناخته شده که در آن ساختمانها قبل از موعد از درون تخریب می شوند. در حال حاضر، پروژه ها قبل از اینکه سر از زمین بیرون آورند در حال تخریب شدن هستند. برنامه ریزان توسعه شهری هر نوع طرح برج سازی و بلندمرتبه سازی با کاربری مسکونی در محدوده Strip را لغو می‌کنند؛ این امر به خاطر افزایش قیمت ساخت و ساز و کند بودن فروش واحد ها صورت می پذیرد.

نوادای جنوبی در افزایش جمعیت کشور نقش بارزی ایفا می کند و منجر به افزوده شدن 7.000 خانه مسکونی جدید در هر ماه می‌شود. سرعت و نرخ رشد بالای شهرنشینی باعث شده که قیمت زمین در طی 12 ماه گذشته 99 درصد افزایش یابد، این امر نیز به نوبه خود منجر به افزایش توسعه عمودی شهر گردیده است.
محدوده Strip
مدیر گروه مشاورین Restrepo (شرکت تحقیقی املاک شخصی «real estate» در لاس وگاس) اظهار می دارد که: «در حال حاضر در دره لاس وگاس 60.000 خانه با مالکیت مشاع و 19.000 واحد هتل-آپارتمان بصورت پیشنهاد طرح، برنامه ریزی شده یا در حال ساخت می باشند، هرچند ما پیش بینی می کنیم که در واقع کمتر از 25 درصد آن واحدها در 5 سال آتی ساخته شوند...».
به عنوان مثال، کمپانی Related Las Vegas با کمپانی Related Companies واقع در نیویورک و فلوریدا تفاهم‌نامه همکاری امضا کرده که البته این تفاهم نامه بدلیل شرایط حاکم مخاطره آمیز است. این قرارداد همکاری در 6ام ژانویه با عنوان Icon Las Vegas و به خاطر هزینه های سرسام آور ساخت و ساز بسته شد. ساخت و توسعه 514 واحد آپارتمانی که 325 میلیون دلار هزینه دربر دارد و در طول جاده Convention Center Drive، که درست در حاشیه شرقی Strip قرار دارد، مشتمل بر دو برج 48 طبقه بوده و مصالح ساخت آن شیشه و بتن است. طراح این مجموعه «Arquitectonica» از شهر میامی و طراح داخلی آن گروه «The Rockwell Group» از نیویورک هستند. تقریبا هنگامی که مشکلات مربوطه به پایان رسید، این پروژه 5/4 آکری به فروش رسیده بود. در این رابطه اقامه دعوایی، توسط شرکت رقیب طرح ریزی و ارائه شده بود که برنامه های فوق العاده مربوط به پروژه را مختل ساخته و مردم را نسبت به پروژه بدبین کرده بود. بعدها پرونده دادگاهی این دعوی بسته شد.
Marty Burger، مدیر کمپانی مربوطه در لاس وگاس عنوان می دارد: «در طول مدت زمانی که مشغول رفع ابهامات دعوی بودیم، قیمت ساخت و ساز به طور سرسام آوری بالا رفت به نحوی که ما نتوانستیم پروژه Icon را براساس قیمت پایه آن بسازیم...».
محدوده Strip
بنگاه های محلی اظهار می دارند که مقاطعه کاران دست اندرکار، گزارش افزایش قیمت مصالح و نیروی کار انسانی را هفته به هفته به سمع می رسانند. این افزایش قیمت 10 تا 30 درصد بیشتر از نرخ تورم سال گذشته است؛ بنابراین می بایست در پروژه هایی که فروش آنها روند آهسته‌ای را می‌پیماید، بودجه در برابر تورم ساخت اختصاص یابد.
در ماه جولای شرکت شیکاگویی Diversified Real Estate Concepts قرارداد پروژه 600 میلیون دلاری خود را که مربوط به هتل-آپارتمان 825 واحدی و بنام Aqua Blue بود فسخ کرد. هر چند این پروژه خارج از محدوده Strip بود، فسخ قرارداد آن به دلیل هزینه بسیار زیاد ساخت و ساز عنوان گردید. طراح این پروژه Jeffrey Beers و سرمایه گذار آن Michael Jordan ستاره بسکتبال بودند و طرح هایی با آرم Jordan برای steakhouse، کافه تریا و مرکز ورزشکاران درنظر گرفته شده بود.
در این اثنا، پروژه های دیگری هستند که بمنظور سرمایه گذاری بیشتر در ارزش افزوده زمین پاس کاری می شوند. Victor Altomare سرمایه گذار استرالیایی یک قطعه 68/0 آکری خود را که در امتداد Strip واقع و قرار بود در آن برج آپارتمانی Liberty Tower با 236 واحد مسکونی در 21 طبقه ساخته شود، در ماه ژانویه به قیمت 5/5 میلیون دلار فروخت. این معامله 600 درصد بیشتر از قیمت خرید اصلی آن یعنی 900.000 دلاری است که در سال 2004 برای خرید آن تعیین شده و در اسناد محلی ثبت گردیده است.
به گزارش Restrepo، تنها 13 پروژه از 107 پروژه طراحی شده در valley از زمین سربرآورده و از این میان تنها 10 پروژه در حال ساخت بوده‌اند! تجربه، بودجه، موقعیت و عنوان ساختمان عوامل اصلی در تعریف پروژه‌های موفقی هستند که از یک زمین افقی به واقعیتی عمودی بدل می گردند...!

پینوشت:
Several High-Rise Projects Cancelled in Las Vegas
With so many projects planned, not all can come to fruition
Tony Illia
ArchRecord - January 31, 2006
© The McGraw-Hill Companies, IncP تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری