:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
جمعه، ۲ آبان ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
در حاشیه دوازدهمین کنفرانس دانشجویان عمران ایران

یکی از بزرگترین تشکل‌های غیر دولتی یا به عبارتی NGO ها در ایران که از قضا ساختمانی نیز هست، سازمان علمی و پژوهشی دانشجویان عمران سراسر کشور است که حدود دوازده سال قبل فعالیت خود را آغاز کرد؛ این سازمان همه ساله همایشی را تحت عنوان کنفرانس دانشجویی مهندسی عمران کشور برگزار می‌کند که هدف اصلي از برگزاري آن ايجاد بستري مناسب براي عرضه طرحي علمي و تخصصي به دانشجويان اين رشته است. دوازدهمين کنفرانس دانشجویان عمران ایران صبح روز چهارشنبه ‪۲۵‬آبان ماه در مجتمع امام خميني (ره) دانشگاه علم و صنعت ايران به مدت سه روز آغاز به كار كرد.

ارسال بیش از ‪ 450 ‬مقاله به دبيرخانه، كه پس از داوري 58 مقاله به صورت شفاهي ‪ ‬و ‪ 78 ‬مقاله به صورت پوستر تحت موضوع‌هاي راه، سازه، آب، خاك و غيره پذیرفته و ارائه گردید، نماینده رشدی چشمگیر در امر پژوهش بین دانشجویانی است که قرار از است در سالهای نه‌چندان دور سکان ساخت و ساز را در ایران به دست بگیرند. مهندس محمدرضا میرزاحسینی، دبیر جوان دوازدهمین کنفرانس دانشجویی مهندسی عمران که خود نیز دانشجوی عمران است، علت پایین بودن نرخ قبولی مقالات را سختگیری کمیته داوران در انتخاب نهایی مقالات دانست و اذعان داشت که درعوض کیفیت سطح مقالات نسبت به سال‌های گذشته افزایش یافته بود.
در اين كنفرانس 5 ‬كارگاه تخصصي در زمينه‌هاي خاك، تكنولوژي بتن، سازه، آب و تونل برپا شد، همچنين بازديدهاي علمي از تونل رسالت، برج يادمان، مترو و دو سد بزرگ و نيز برپايي نمايشگاه در دو بخش دستاوردهاي دانشجويي و دستاوردهاي تخصصي از برنامه‌هاي جانبي كنفرانس بود.
دكتر حميد بهبهاني، رييس دوازدهمين كنفرانس سراسري دانشجويان عمران در افتتاحيه اين مراسم با بیان تاریخچه دانشكده عمران دانشگاه علم و صنعت به عنوان يكي از پر سابقه‌ترين دانشكده‌ها، از افتخارات و دستاوردهای آن دانشکده توضیحاتی ارایه داد. بهبهاني با تاكيد بر اين كه منابع موجود در ايران نسبت به جمعيت آن بسيار زياد است، گفت: بهره هوشي دانشجويان ايراني از دانشجويان بسياري از كشورهای دیگر بيشتر است كه بايد به آن افتخار كرده و از آن به بهترين نحو استفاده نمود. وي در پايان با اشاره به عدم حضور چشمگیر اساتید و اعضای هیات علمی دانشگاه ها و خصوصا ریاست دانشگاه علم و صنعت، ابراز اميدواري كرد كه سيزدهمين همايش عمران با حضور گسترده‌تر استادان اين رشته برگزار شود.
دکتر طاهری مطلق، رییس سازمان بنادر و کشتیرانی کشور به عنوان مهمان ویژه افتتاحیه با بیان اینکه برگزاری این کنفرانس‌ها تنها برای گشایش گره مشکلات کشور نیست، ساختن باورهای دانشجویان کشور را از مهمترین دغدغه های آن دانست. وی افرودن شیوه های مدیریتی و پژوهشی را به دروس دانشگاهی بسیار مهم ارزیابی نمود. طاهری مطلق با دعوت دانشجویان علاقمند به همکاری در بخش آب و پروژه های آبی کشور و حمایت بخش اجرایی کشور از این گونه فعالیت‌ها، نشان داد که به اهمیت این کنفرانس و نقش دانشجویان در آینده صنعت راه و ساختمان کشور پی برده است.
به گفته مهندس ثریا، رییس سازمان علمی و پژوهشی دانشجویان عمران سراسر کشور، 31 کمیته در این سازمان تعریف شده است که با بررسی کمیته های مختلف دیگر کشورها، این زیر مجموعه ها تعریف گردید. اولین کمیته اجرایی سازمان به عنوان کمیته اجرایی ژئوتکنیک در این کنفرانس حضور خود را با برپایی یک کارگاه تخصصی و ارایه گزارشی از فعالیت آن در بوشهر اعلام نمود، گرچه مهندس حامد نیرومند، به عنوان موسس آن معتقد است که شکل گیری آن در اواخر تیر ماه انجام پذیرفته است. نیرومند اظهار می دارد که در دنیا تنها چهار کشور بوده که کمیته های تخصصی آن در این حد می باشد و پتانسیل دانشجویان کشور به حدی است که بتوانند با فعال نمودن تمامی کمیته ها، رشد جدیدی را در سازمان شاهد باشند.
دکتر عباس افشار، دبیر علمی دوازدهمین کنفرانس عقیده دارد که در رشته مهندسی عمران، دانشجویان بیشتر در حوزه هایی کاملا علمی و تئوری هدایت می شوند و از مسائل اجرایی و صنعت ساخت و ساز غافل می‌مانند، در حالی که این حوزه نیاز به تفکرهای جدیدی دارد. مهندسان عمران کشور با الگوبرداری از یافته های 50 سال پیش فعالیت می کنند و این روند نمی‌تواند در دهه آینده پاسخگوی نیازهای موجود و تغییرات شگرف در صنعت ساخت و ساز و مهندسی عمران باشد.
گرچه باور افشار صحیح می‌نماید، اما درواقع باید به این نکته هم اشاره کرد که کنفرانس نیز باید دچار تغییر شده، ضمن پرداختن به موضوعات جدید، راهکاری را برای درگیر کردن بازار کار و مسایل اجرایی با موضوعات ارایه شده در کنفرانس یافت. باید به تدریج به سمت بین المللی کردن کنفرانس دانشجویی مهندسی عمران حرکت کرد و از کشورهای دیگر نیز برای شرکت دراین کنفرانس دعوت به عمل آورد. کنفرانس های علمی دانشجویی این فضا را ایجاد می کند تا دانشجویان بدون نگرانی ایده های جدید خود را ارائه کنند و یا به دنبال آن بروند.
کنفرانس دوازدهم با تمام فراز و نشیب‌هایش نیز تمام شد. کمبود نقدینگی، که اکثرا توسط حامیان خصوصی و دولتی تامین شده بود از مهمترین مشکلات آن به شمار می رفت. گرچه نبود یک محوریت خاص در این همایش (بر عکس سالهای قبل) کمی سوال برانگیز بود، اما با توجه به تغییرات مدیران ارشد اجرایی کشور در سال جدید و مشکلات در ادامه آن، این کنفرانس به نحو مطلوبی به اتمام رسید تا سال آینده جوانان دانشجو راهکارهای بهتری را برای استفاده بهینه از این همایش پیدا کنند.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری