:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
پنجشنبه، ۲۹ مهر ۱۴۰۰
:: English Section
P گزارش
تهران در جستجوی جایگاه جهانی

پارسال بود كه در عين ناباوري، شهردار شهري فراموش شده در اروپا، شهردار يكي از فقيرترين كشورهاي اروپا و حتي جهان، شهردار تيرانا پايتخت آلباني، به عنوان بهترين شهردار جهان در سال 2004 انتخاب شد؛ اين همه ماجراي شهردار جوان و فعال تيرانا نبود؛ برنامه هاي فرهنگي ادي راما ديگر شهرت جهاني پيدا كرده بود و جالب اينكه بيشتر راي دهندگان در انتخابات اينترنتي بهترين شهردار جهان، اهل تيرانا يا حتي آلباني نبودند.

پايگاهي جهت مديريت شهري
پايگاه اطلاع رساني شهرداران جهان يا www.worldmayor.com چند سالي بيشتر قدمت ندارد، ولي استقبال بازديدكنندگان از آن كم نظير بوده است. آخرين اطلاعات و مقالات در حوزه مديريت شهري، هزارها صفحه اينترنتي پيرامون شهرها و شهردارها از سراسر جهان و نهايتا ابتكاري جهت انتخاب بهترين شهردار جهان با روش انتخاب توسط بازديدكنندگان، پايگاه اطلاع رساني شهرداران جهان را بي نظير كرده است. اهميت بررسي فعاليت هاي ابرشهرها و كلانشهرها، تحليل مشكلات و راهكارهاي آنها در نواحي شهري، مسائل اسكان، حمل و نقل شهري، اشتغال، خدمات شهري و ... و مسائل زيست محيطي در محيط مجازي از چنان جذابيتي براي شهروندان دهكده جهاني برخوردار است كه ماهانه ده ها هزار نفر از تارنگار شهرداران جهان بازديد مي كنند. اينها همه نشانه اين است كه ديگر مردم مي دانند كه شهرها بايد شهروندمحور باشد و كاملا دغدغه تعامل با مديران شهري را در سر مي پرورند.
مديريت دانش محور،كليد حل معضلات شهري
وقتي صحبت از اداره يك كلانشهر مي شود، مختصات مديريتي نيز بايد درخور شاخص هاي آن باشد؛ قرن 21 اصولا قرن ترقي سازمان هاي شهري در كنشي چندسويه با فن آوري اطلاعات و ارتباطات در كنار دخيل كردن مردم در عرصه مديريتي است. هرچند اين روند ماهيتي رقابتي در دسترسي به منابع قدرت – كه در اينجا دانش است – را دربردارد، ولي في نفسه با روندي شهروندمدار همواره پويايي خود را در اين دسترسي تضمين مي كند. همه چيز در مولفه هايي كه ناشي از ماهيت يك كلانشهر و ابعاد شهر بودن در غايت درجه خود است، ذوب مي شود و عملا تعالي را مي توان در تمامي جزئيات كنترل اين ابرشهر سراغ گرفت، چراكه انديشه شهري به صورت ساري بر شهر، شهروند و مدير شهري مستولي شده است.
پايگاه شهرداران ، ميدان رقابتي سخت
زماني كه مديران موسسه انتشارات شهري در آوريل 2003 ميلادي اقدام به تاسيس تارنگار شهرداران جهاني كردند، شايد هرگز گمان نمي كردند كه چنين استقبالي از آن بشود؛ هم اكنون اين پايگاه غني ترين در نوع خود است و البته هيجان انگيزترين آنها.در فراخواني كه چندي پيش بعد از اعلام نتايج رقابت بهترين شهردار سال 2004 توسط اين پايگاه داده شد، از تمامي شهروندان شهرهاي جهان دعوت به عمل آمد كه در صورتي كه شهردار شهر خود را لايق داشتن جايگاه بهترين شهردار جهان مي دانند، با ارائه دلايل خود، وي را نامزد كنند. با بررسي شهرداران اعلام شده از جانب مردم در مرحله اول، پايگاه شهرداران جهاني اقدام به انتخاب 550 شهردار از بين هزاران پيشنهاد كرد و بعد از بازديدكنندگان خواست تا نظرات موافق و مخالف خود را اعلام كنند...؛ رقابتي تنگاتنگ كه موجب انتخاب 65 شهردار از بين تمامي شهرداران جهان شد، 65 فيناليست كه شهردار برتر جهان بايد از بين آنها انتخاب شود.
گوي و ميدان از نوع شهري!
vote now همین الان رای بدین
هم اكنون در پايگاه اطلاع رساني شهرداران جهان ، 65 شهردار به همراه نظرات برگزيده خوانندگان در مورد آنها براي انتخاب و راي گيري از بازديدكنندگان در مورد آنها ليست شده‌اند. شايد جالب ترين نكته در اين انتخاب، همين اتكا به آراي خوانندگان و مخاطبان باشد؛ انتخابي مردمي براي شهرداري مردمي....
سه شهردار از آفريقا، 19 شهردار از آمريكا، 9 شهردار از آسيا، دو شهردار از استراليا و نهايتا 32 شهردار از اروپا، اكنون در سياهه 65 نفري فيناليست ها در انتظار راي بازديدكنندگان هستند.

شهردار تهران، شهردار ايران
امسال اما انتخاب شهردار جهاني حال و هواي ديگري دارد؛ لذتبخش ترين بخش اين انتخاب طبيعتا براي ما ايراني ها درخشش نام احمدي نژاد در بين نامزدهاي آسيايي جايگاه شهردار جهاني است.در بخشي از پايگاه اظهارنظر خوانندگان در مورد نامزدها درج شده است: به نظر من محمود احمدي نژاد يك اصلاح طلب واقعي است، چون اوست كه توانست تغييرات بسياري را در تهران به وجود آورد و بزرگترين مشكل تهران يعني ترافيك با نظرات وي تا حد زيادي تعديل شده است... ، احمدي نژاد به جوانان كمك مي كند تا ازدواج كنند. من او را خيلي دوست دارم، او مهربان است، از عدالت و توسعه اقتصادي سخن مي گويد... برايش آرزوي موفقيت مي كنم ، به عنوان يك دكتر ترافيك و حمل و نقل و يك استاد دانشگاه، احمدي نژاد برنامه هاي جالبي براي تهران و آينده آن دارد، بزودي تاثيرات يك مدير متخصص را در شهر خواهيم ديد... و...اينها تنها بخش هايي از نظرات خوانندگان در مورد احمدي نژاد بود كه البته به زبان انگليسي در زير نام وي در جايگاه نامزد شهردار جهاني درج شده بود. اما احمدي نژاد اينك ديگر شهردار تهران نيست، بلكه احمدي نژاد شهردار ايران است؛ سكاندار بالاترين عرصه مديريت اجرايي كشور.

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری