:: صفحه‌ی اول     :: درباره‌ی ما     :: تماس با ما
چهارشنبه، ۲ مهر ۱۳۹۹
:: English Section
P گزارش
نامه ریاست هیات مدیر انجمن مفاخر معماری ایران به رییس جمهور

با سلام و عرض تحيات ، چنانچه مستحضرند، ميراث تاريخي و معماري در جهان، از چنان اعتبار و حيثيتي برخوردار است كه توجه و حفاظت از آنها به‌طور مستمر،‌ جزيي از اهداف عاليه حكومت‌ها و مراكز قدرت ملي و مردمي مي‌باشد.

حضور محترم رياست جمهوري اسلامي ايران
حضرت حجه‌الاسلام والمسلمين جناب آقاي سيد محمد خاتمي

موضوع : ميدان نقش جهان اصفهان

با سلام و عرض تحيات ، چنانچه مستحضرند، ميراث تاريخي و معماري در جهان، از چنان اعتبار و حيثيتي برخوردار است كه توجه و حفاظت از آنها به‌طور مستمر،‌ جزيي از اهداف عاليه حكومت‌ها و مراكز قدرت ملي و مردمي مي‌باشد. در كشور ما نيز، با دارا بودن مجد و عظمت تاريخي و در اختيار داشتن بسياري از اين گنجينه‌ها (كه ميدان نقش‌جهان، اصفهان و مجموعه تاريخي اطراف آن، يكي از با ارزش‌ترين آنها به شمار مي‌رود) مسئوليت سنگيني بر عهده مسئولين و متوليان امر قرار دارد.
ميدان نقش‌جهان كه به نوبة خود اين كشور را آوازة جهاني بخشيده و از مفاخر معماري و شهرسازي ايران به شمار مي‌رود، در عهد اقتدار حكومت اسلامي و به دست هنرمندان عاليقدر به‌وجود آمده است و به همين دليل و با دارا بودن ضوابط لازم در فهرست ميراث جهاني سازمان يونسكو قرار گرفته است. معهذا اجازه احداث ساختمان بلندمرتبه (پروژه جهان‌نما) در محدوده حفاظت شده ميدان، موجب گرديده كه اعتبار جهاني بدست آمده، در معرض خطر قرار گيرد.
انجمن مفاخر معماري ايران، با علم به اينكه متصديان در تمامي‌ بخش‌ها، به حفظ اعتبار و موجوديت فرهنگ و تمدن اين مرز و بوم توجه داشته و پاسدار كيان آن هستند، از آن مقام محترم درخواست مي‌نمايد، ضمن دستور براي اختتام عمليات اجرايي برج مزبور در محدوده ميدان نقش‌جهان، با توجه به حساسيت اين زمان، خصوصاً از هرگونه اقدام ضد فرهنگ و مغاير با مصالح و حيثيت جمهوري اسلامي توسط دستگاه‌هاي ذيربط جلوگيري بعمل آيد، مستحضرند اعمال قاطعيت در اينگونه موارد، افراد را از تداوم تعدي به حقوق مردم و تعرض به افتخارات ملت شريف و بزرگوار ايران باز خواهد داشت.
فرصت را غنيمت دانسته، از آن مقام عاليقدر تقاضا دارد براي تدوين و اصلاح قوانين و آيين‌نامه‌هاي مورد نياز كه در بردارنده تعريف جديد و فراگير از حفظ و حراست ميراث فرهنگي و تاريخي كشور باشد، دستور مقتضي صادر فرمايند.

سيد عليرضا قهاري
رئيس هيئت مديره

P تبلیغات
دانشگاه آزاد اسلامی واحد امارات در رشته کارشناسی ارشد شهرسازی دانشجو می پذیرد
 مسترکلاس تخصصی ژورنالیسم در حوزه شهر و معماری